Kerkouane

Punské město Kerkouane a jeho nekropole
Světové dědictví UNESCO
Smluvní státTuniskoTunisko Tunisko
Kerkouane
Souřadnice
Typkulturní dědictví
Kritériumiii
Odkaz332 (anglicky)
OblastArabské státy
Zařazení do seznamu
Zařazení1986 (10. zasedání)

Kerkouane (arabsky كركوان; občas také Kerkuane) bylo punské město v severovýchodním Tunisku poblíž poloostrova Mys Bon. Toto fénické město bylo pravděpodobně opuštěno během první punské války (kolem 250 př. n. l.) a již nikdy nebylo znovu vybudováno. Existovalo po dobu téměř 400 let a vedle měst Kartágo, Hadrumetum a Utica patřilo mezi nejdůležitější fénická sídla.

K jeho objevení došlo v roce 1952. Během archeologických výzkumů zde byly odhaleny ruiny ze 4. a 3. století př. n. l. Ve městě se do dnešní doby zachovaly obvodové zdi typu opus africanum z mnoha domů,[1] mnohdy také s patrnými zbytky barevných fasád. Na základě srovnání půdorysů budov a uspořádání ulic lze rozpoznat, že stavitelé postupovali podle sofistikovaného systému městského plánování. V městské svatyni se zachovalo několik sloupů a menší pozůstatky atriových mozaik. Po celé lokalitě je možné nalézt obrubníky, prahy dveří a jednoduché podlahové mozaiky.

Jednou z nejvýznamnějších částí archeologického areálu je nekropole. Hrobky v nekropoli jsou jednoduché, ale propracované, často vytesané do skály a obsahující několik komor. Některé z nich měly schodiště vedoucí do podzemních pohřebních prostor. V hrobech byly nalezeny artefakty jako keramika, šperky a amulety, které dokládají víru v posmrtný život a snahu vybavit zemřelého předměty na jeho „cestu“. Důležitým nálezem je také použití purpurového barviva, které symbolizovalo bohatství a prestiž.

V roce 1985 bylo punské město Kerkouane a jeho nekropoli prohlášeno organizací UNESCO za Světové dědictví.

Fotogalerie

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kerkouane na anglické Wikipedii.

  1. Kerkouane - Houses and streets [online]. lexicorient [cit. 2016-11-14]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu Kerkouane na Wikimedia Commons

Média použitá na této stránce

Site Punique Kerkouane 6.jpg
Autor: Ena Tounes, Licence: CC BY 2.0

Kerkouane (كركوان) est un site antique tunisien situé sur la côte orientale de la péninsule du cap Bon, à six kilomètres au nord de Hammam Ghezèze.

Il abrite une cité et une nécropole puniques inscrites sur la liste du patrimoine mondial de l'Unesco depuis le 28 novembre 1986 car ce sont les seuls exemples d'architecture punique à n'avoir pas subi de modifications de la part de civilisations postérieures[1]. En effet, probablement détruite et abandonnée durant la Première Guerre punique (milieu du IIIe siècle av. J.-C.), la cité ne sera pas reconstruite par les Romains.

Kerkouane, l'une des plus importantes cités puniques avec Carthage, Hadrumète et Utique, exista pendant près de 400 ans.

source : <a href="http://fr.wikipedia.org/wiki/Kerkouane" rel="nofollow">fr.wikipedia.org/wiki/Kerkouane</a>
Red baths at Kerkouane.jpg
Autor: Andrea Calabretta, Licence: CC BY 2.0
Red baths at Kerkouane
Site Archeologique de Kerkouene (25).jpg
Autor: Sinda BF, Licence: CC BY-SA 4.0
Edifice du site archéologique de Kerkouane