Kiš

Babylonie v době vlády Chammurapiho, znázorňuje rozšíření říše za jeho panování
Vápencová tabulka s piktogramy z doby 3500 př. n. l. uložená v Ashmolean Museum.

Kiš (sumersky: Kiš-ki; akkadsky: kiššatu[1]), v současnosti Tell al-Uhajmir (dosl. Červený pahorek), Irák), bylo starověké sumerské město. Nacházelo se asi 12 km východně od Babylónu, nyní přibližně 80 km jižně od Bagdádu, v provincii Babil. V sumerském seznamu králů je uváděno jako první město po potopě, které mělo krále. Patronem a poručníkem města byl bůh Zababa.

„Král Kiše“ je jedním z prvních titulů užívaných sumerskými panovníky z jiných měst; sloužil k indikaci nadvlády nad tímto regionem. Kiš byl od raných dob obýván Semity, což je možné odvodit od jmen králů prvních dynastií ze seznamu, která jsou semitského původu. V Sumerském královském seznamu jsou vypsány celkem 4 dynastie původem z tohoto města.

Ve městě se také nacházel chrám bohyně Inanny, zvaný Chursagkalamma, „hora-země“.

Archeologický výzkum zde byl prováděn v letech 1912–1914 týmem Francouze Henriho de Genouillac a později v letech 1923–1933 anglo-americkou skupinou pod vedením Stephena Langdona.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kish (Sumer) na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Tableta con trillo.png
Limestone tablet engraved with pictographic writing. It comes from the mesopotamic city of Kish (Iraq), dated from 3 500 BC. It is drawn in real size, approximately. Probably, it is the earliest known evidence of writing, and contains pictographs of heads, feet, hands, numbers and threshing-boards. Department of Antiquities, Ashmolean Museum, Oxford (United Kingdom).
Hammurabi's Babylonia CS.svg
Autor: MapMaster, Licence: CC BY-SA 3.0
Mapa Mezopotámie na začátku a konci Chammurapiho vlády