Kimbanguismus
Kimbanguismus (francouzsky Église de Jésus Christ sur la Terre par son envoyé spécial Simon Kimbangu, česky Církev Ježíše Krista a jeho zástupce na Zemi Simona Kimbangua) je křesťanská sekta pocházející z rovníkové Afriky. Jejím zakladatelem byl Simon Kimbangu (1887–1951), baptistický kazatel z vesnice Nkamba v tehdejším Belgickém Kongu. Od dubna 1921 začal hlásat novou víru založenou na svých zjeveních. Předpověděl brzký konec kolonizátorů a konal zázraky, podle ústní tradice dokázal i vzkřísit mrtvé.[1] Jeho učení mělo mezi domorodci velký ohlas, v září 1921 proto belgické úřady Kimbangua zatkly a odsoudily k doživotnímu odnětí svobody. V roce 1951 zemřel ve věznici v Lubumbashi, jím založená sekta však stále získávala nové příznivce. V roce 1959 byli kimbanguisté uznáni v Kongu jako legální náboženství a v roce 1969 byli přijati do Světové rady církví.
Kimbanguismus sice uznává Nicejské vyznání, považuje však za vtělení Ducha svatého samotného Simona Kimbangua na základě veršů z Janova evangelia: „Milujete-li mne, budete zachovávat má přikázání; a já požádám Otce a on vám dá jiného Přímluvce, aby byl s vámi na věky – Ducha pravdy, kterého svět nemůže přijmout, poněvadž ho nevidí ani nezná. Vy jej znáte, neboť s vámi zůstává a ve vás bude.“ Tato sektářská víra se svou přísností blíží evangelikalismu: kimbanguisté mají zakázán šamanismus, mnohoženství (oboje je v Africe běžné i u lidí, kteří se formálně hlásí ke křesťanství), tělesné odhalování, tanec, používání alkoholu, tabáku a vepřového masa.[2] Nejdůležitějšími svátky jsou 6. duben (začátek Kimbanguovy misijní činnosti), 12. říjen (den Kimbanguovy smrti) a Vánoce, které však kimbanguisté slaví 25. května, v den narození Kimbanguova syna a náboženského předáka Dialungany. Náboženské texty jsou psány zvláštním písmem mandombe.[3] Centrem církve je Nkamba, označovaná věřícími jako nový Jeruzalém. Hlavou společenství je od roku 1992 Kimbanguův vnuk Simon Kimbangu Kiangani. Počet příslušníků církve se odhaduje na šest a půl milionu,[4] nejpočetnější komunita je v Demokratické republice Kongo, kde se hlásí ke kimbanguismu téměř desetina obyvatel.
Kimbanguismus je znám také pro své vyhrocené,přímo nepřátelské postoje k etablovaným křesťanským církvím. Podle představitelů kimbanguismu by Bůh k Afričanům jistě neposlal bílé kazatele, kteří jim nerozumí, neznají jejich tradice a filozofie, a tak byli – a často stále jsou – ke katolickému i protestantskému křesťanství velmi nepřátelští.[5] Kimbanguisté vyznávají, že skutečný Ježíš byl údajně černé pleti,[6] neboť Ježíš bílé pleti by nebyl určen jim.[5]
Reference
- ↑ Archivovaná kopie. www.dacb.org [online]. [cit. 2015-02-10]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-03-11.
- ↑ http://what-when-how.com/religious-movements/kimbanguism-religious-movement/
- ↑ https://www.afrikanistik-aegyptologie-online.de/archiv/2010/2724
- ↑ Archivovaná kopie. www.adherents.com [online]. [cit. 2015-02-10]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2013-10-05.
- ↑ a b HAVELKA, Ondřej. Křesťanství v Africe: tři fáze christianizace a specifika africké teologie a spirituality. Theologická revue. 2022, roč. 92, čís. 3, s. 292–310. Dostupné online.
- ↑ MAZRUI, Ali A. Religion and Political Culture in Africa. Journal of the American Academy of Religion. 1985, roč. 53, čís. 4, s. 817–839.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Kimbanguismus na Wikimedia Commons
- http://www.kimbanguisme.net/
- http://kimbangudiscoveries.com/index.html Archivováno 16. 2. 2015 na Wayback Machine.