Kino Varšava

Kino Varšava
Základní informace
SlohArt deco architektura
ArchitektiEffenbeger a Noppes
Výstavba20. století (1922–1923)
Poloha
AdresaLiberec, Frýdlantská č.p. 285/16, Liberec I-Staré Město, ČeskoČesko Česko
UliceFrýdlantská
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky107023 (PkMISSezObrWD)
WebOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Foyer Kina Varšava

Kino Varšava je nejstarší kamenné kino v Liberci. Budovu navrhli v roce 1922 liberečtí němečtí architekti Effenberger a Noppes ve stylu Art deco. Původní název byl Städtische Lichtspiele Reichenberg (německý název pro Liberec). Za 2. světové války bylo kino přejmenováno na "Kino Kapitol". Po druhé světové válce se jmenovalo chvíli "Mír" a v 60. letech 20. století dostalo kino jméno "Varšava", které si ponechalo. V 60. letech 20. století došlo v kině Varšava rovněž k přestavbě sálu na širokoúhlé promítání, ze stavebního a estetického hlediska ale došlo k degradaci budovy, důmyslné větrací průduchy byly zazděny, na podlahu sálu bylo položeno PVC.

Pravidelné promítání v Kině Varšava skončilo v roce 2008, kdy město Liberec přestalo chod zařízení finančně podporovat a chystalo se budovu prodat. Proti tomuto záměru se spontánně zformovala skupina lidí, která založila v roce 2012 Spolek Zachraňme kino Varšava, jejíž zakládajícími členy byli Petr Hubáček, Zuzana Koňasová, Ondřej Pleštil, Vlastislav Trubač a Jiří Žid. Spolek si budovu pronajal a začal jí provozovat pro kulturní účely. V budově se v té době netopilo, dřevěné části byly napadeny dřevomorkou domácí a veškeré sítě technické infrastruktury byly v havarijním stavu.

V roce 2015 se za přispění Statutárního města Liberec, Libereckého kraje, sponzorských darů od lokálních firem, a nasazení dobrovolníků podařilo opravit foyer Kina Varšava a otevřít zde kavárnu. Rekonstrukce foyer vzbudila pozornost veřejnosti a byla oceněna Grand Prix Obce architektů za rok 2015 v kategorii architektonický design, drobná architektura a výtvarné dílo v architektuře.

Spolek Zachraňme kino Varšava provozuje v budově od roku 2012 kulturní činnost. Připravuje plány pro rekonstrukci celé budovy Kina Varšava

Od roku 2023 je zapsané jako kulturní památka v Ústředním seznamu nemovitých kulturních památek České republiky.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Foyer Kina Varšava 2015.jpg
Autor: Ondrej.plestil, Licence: CC BY-SA 4.0
foyer Kina Varšava 2015. Foto Aleš Jungmann.
Foyer Kina Varšava.jpg
Autor: Ondrej.plestil, Licence: CC BY-SA 4.0
foyer Kina Varšava 2015 (foto Aleš Jungmann)
Znak Liberec.svg
Znak statutárního města Liberec. Ve stříbrném štítě mezi dvěma červenými věžemi červená hradební zeď s cimbuřím, prolomená branou. Brána je otevřená, se zlatými veřejemi na stříbrných závěsech a zpola spuštěnou zlatou mříží, zakončenou stříbrnými špicemi. Každá věž má v přízemí otevřenou branku, nad ní střílnu a podlouhlé, křížem dělené okno, zakončuje ji špičatá stříška s červeným cimbuřím, zlatou makovicí a doprava vlajícím modrým praporkem. Na zdi nad branou visí modrý štít se stříbrným kolem (znak rodu Redernů), Na cimbuří mezi věžemi stojí rozkročený korunovaný zlatý lev s červeným jazykem.