Klášter Cîteaux

Opatství Panny Marie v Cîteaux
Abbaye Notre-Dame de Cîteaux
Knihovna opatství Cîteaux
Knihovna opatství Cîteaux
Lokalita
StátFrancieFrancie Francie
KrajCôte-d'Or
MístoSaint-Nicolas-lès-Cîteaux
Souřadnice
Základní informace
Řádpůvodně benediktini, poté cisterciáci
ZakladatelRobert z Molesme
Založení1098
Zrušení1791
Mateřský klášterKlášter Molesme
Dceřiný klášterLa Ferté, Pontigny, Clairvaux, Morimond, Preuilly, La Cour-Dieu, Bonnevaux, L'Aumône, Louroux, La Bussière, Le Miroir, Sestri Ponente, Valloires, Herrevad, Perseigne, Aubazine, Carracedo, Sotos Albos, L'Escarp, Royaumont, San Salvatore, L'Épau, Monte Acuto, La Clarté-Dieu, Moulins, La Piété-Dieu, Rochefort
Odkazy
Kód památkyPA00112634
Webwww.citeaux-abbaye.com
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.


Klášter Cîteaux je trapistické opatství poblíž Dijonu ve Francii, dřívější zakládací a správní centrum cisterciáckého řádu. Založil je v roce 1098 sv. Robert, opat z Molesme, jako benediktinskou fundaci, brzy se však od benediktinů oddělilo a stalo se prvním klášterem nového cisterciáckého řádu.

Téměř sedm set let bylo centrem řádu: každoročně se v něm konala generální kapitula a jeho opat byl zároveň generálním opatem řádu. Na konci 18. století bylo za francouzské revoluce zrušeno a prodáno francouzskou vládou, na konci 19. století byly pozemky vykoupeny cisterciáky přísné observance (trapisté) a opatství obnoveno v rámci jejich řádu.

Fundátoři kláštera Cîteaux
Budova ze 17. století postavená za opata Doma Jeana Petita

Historie

Během reformy benediktinského řádu se několik mnichů z benediktinského kláštera Molesme pod vedením sv. Roberta vydalo do neosídlené krajiny. 20 km od Dijonu, na staré římské cestě v místě zvaném Cîteaux, založili mniši 21. března 1098 nový klášter a pojmenovali ho podle milníku Cistercium. Tento název se později vžil pro celý nově vzniklý mnišský řád.

Klášter Cîteaux se stal mateřským klášterem všech nově vzniklých klášterů cisterciáckého řádu, které k němu zaujímaly podřízené postavení. Organizace řádu byla pevně spojena filiačními vazbami a opat v Cîteaux byl nejvýše postavenou osobou řádu, což se projevovalo i pravidelným zasedáním generální kapituly. Každoročně se 14. září sjeli opati ze všech dceřiných klášterů do Cîteaux a jednali o potřebách řádu.

O významu kláštera svědčí, že si jej jako místo posledního odpočinku vybrala řada burgundských vévodů. Pohřebiště bylo zničeno během francouzské revoluce. Bývá srovnáváno s nekropolí francouzských králů v Saint-Denis.[1]

Z hlavního kláštera v Cîteaux se dochovalo jen několik budov z 16.–18. stol., stavby z doby jeho založení byly rozebrány na kámen[2].

Dnes klášter obývá asi 30 mnichů.V klášterní mlékárně se vyrábí sýr nesoucí jméno opatství, který si lze zakoupit s dalšími produkty v klášterním obchodě. Klášter je možné navštívit, ale prohlídky s průvodcem se konají pouze od května do září v některých dnech a s omezeným počtem účastníků.[2]

Odkazy

Reference

  1. Martine Plouvier, Alain Saint-Denis (dir), Pour une histoire monumentale de l’abbaye de Cîteaux, Cîteaux, commentarii cistercienses, Association Bourguignonne des Sociétés Savantes, 1998, kapitola od Marie-Françoise Damongeot a Martine Plouvier Cîteaux-nécropole : la « saint-Denis bourguignonne »
  2. a b SUCHA, Marian S. Cisterciáci. Země světa. 3.6.2021, roč. 20, čís. 6, s. 42–47. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Abbaye de Cîteaux La Bibliothèque.JPG
Autor: G CHP, Licence: CC BY-SA 2.5
L'abbaye de Cîteaux la bibliothèque du XVIe siècle. Classée monument historique. Restaurée
Abbaye de Cîteaux le définitoire.jpg
Autor: G CHP, Licence: CC BY-SA 2.5
France - Bourgogne - Abbaye de Cîteaux - Le bâtiment du définitoire. 17ème siècle. Édifié sous l'abbatiat de Dom Jean Petit achevé en 1699