Klášter Dolní Ročov

Klášter Nanebevzetí Panny Marie v Dolním Ročově
Klášter Dolní Ročov
Klášter Dolní Ročov
Lokalita
StátČeskoČesko Česko
KrajÚstecký
MístoDolní Ročov
Souřadnice
Základní informace
Řádaugustiniáni
Založení1373
Zrušení1950
Obnovení1989
Odkazy
Kód památky43254/5-1389 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Klášter Nanebevzetí Panny Marie v Dolním Ročověokrese Louny je augustiniánská fundaceDolním Ročově z konce 14. století určená pro dvanáct řeholníků, původně zvaná Področov.[1] Od počátku fungování konventu je doloženo vaření piva přímo v klášteře.[2]

Historie kláštera

Ročovský klášter s kostelem Nanebevzetí Panny Marie
Ročovský klášter

Zakladatelem kláštera byl roku 1373[3] Albrecht starší z Kolowrat, který zde byl na vlastní přání po své smrti také pohřben, jeho náhrobek se dodnes nachází v kostele a koluje o něm kolowratská pověst. Zakladatel se zavázal klášter vystavět a ekonomicky ho zabezpečit. Přitom si však pro sebe i své potomky zajistil právo disponibility a dohledu nad klášterními statky. Takže i jeho synové Albrecht mladší, Purkart a Herbort klášter nadále finančně podporovali. Rod Kolovratů zůstal štědrým donátorem po celou dobu trvání kláštera a pomáhal finančně dotovat opravy a přestavby klášterních budov a zajišťoval chod kláštera a přidružených budov.

Roku 1376 byli do nového kláštera uvedeni první mniši. Roku 1380 byl kostel konsekrován. Husitskými válkami byl silně poškozen, ale patrně zničen nebyl. 15. a 16. století byla obdobím v úpadku. Až v sedmdesátých letech 16. století se klášter začal postupně zotavovat.

Největší pohromou po husitských válkách byla pro klášter válka třicetiletá. Roku 1631 byl konvent napaden Sasy, vyloupen a pobořen.[3] Po třicetileté válce finančně zajistil rozsáhlé opravy kláštera další z Kolowratů, Kryštof Jaroslav.

V letech 1715–1718 Jan Blažej Santini na zadání Norberta Leopolda Libštejnského z Kolovrat přistavěl do průčelí kostela velikou věž a zřídil hřbitovní kapli. Roku 1743 bylo v Ročově založeno „Arcibratrstvo požehnaného černého koženého pásku svaté matky Moniky pod mateřským a milostivým opatrováním a jménem Marie Panny Utěšitelky“. Ke vzniku bratrstva byla 1. září uspořádána veliká slavnost s procesím.

Po několika letech řádění přírodních živlů[2] byla zapotřebí výrazná rekonstrukce k níž byl povolán Kilián Ignác Dientzenhofer, jenž měl tou dobou dva synovce jako novice v místním klášterním společenstvu.[4] Roku 1746 byl položen základní kámen ke klášternímu kostelu Nanebevzetí Panny Marie a k vysvěcení došlo roku 1750. Poté se stavby ujal Anselmo Lurago.[2] Během rekonstrukce došlo ke stavebním úpravám exteriéru i interiéru.

Hlavní zdroj příjmů konventu tvořilo panství Líšťany (ves a dvůr v Líšťanech a v Dolním Ročově a v Oulovice). Oba dvory patřily konventu až do roku 1950.

Panna Maria Področovská

Roku 1950 v rámci Akce K byl klášter zásahem státní moci zrušen a řádoví bratři internováni v Oseckém klášteře. Budovy byly poté využívány jako skladiště, věznice či útulek pro psychiatrické pacienty. V ročovském klášteře byli určitou dobu vězněni například hudební skladatel a zpěvák R. A. Dvorský a českoslovenští hokejisté v čele s hokejovým hráčem a trenérem Augustinem Bubníkem, odsouzení v roce 1950 v procesu s tzv. „protistátní skupinou Modrý a spol.“.[5]

Po roce 1989

Po roce 1989 byl klášter navrácen augustiniánům.[6] V současnosti funguje jako sklad humanitární pomoci charity Praha a prohlídka kostela je možná po domluvě či v rámci mše.

I přes zachovalost kostela, vybavení konventu nepřežilo likvidaci kláštera. Veškerý vzácný knihovní fond kláštera je uložen v Městském muzeu v Lounech.

Od 1. prosince 2014 má klášter v nájmu sochař, malíř, stavitel a pedagog Jan Řeřicha. V současné době již probíhá pod vedením Jana Řeřichy rozsáhlá rekonstrukce celého objektu. Cílem rekonstrukce je vytvoření domu pro seniory.[7][8]

Socha madony

Votivní scéna z Ročovského graduálu

Gotická opuková socha Področovské Madony s Ježíškem (1,25 metrů vysoká), z dob zakladatele se stala nejznámějším symbolem kláštera. Dodnes je umístěna v prosklené vitríně na hlavním oltáři. Je jí připisováno mnoho zázraků, čímž se toto místo proslavilo. Nejvíce poutníků však do Ročova putuje o každoroční pouti, při níž vždy zazní i tzv. Ročovský Zdrávas, složený právě na počest Matky Boží. O milostné soše a klášteru existuje mnoho pověstí a příběhů, které byly zpracovány v různých publikacích.

Ročovský graduál

V klášteře také vznikl rukopis Ročovský graduál zapsaný české chorální notaci.

Exteriér a interiér kostela

Podrobnější informace naleznete v článku Kostel Nanebevzetí Panny Marie (Dolní Ročov).

Galerie

Odkazy

Reference

  1. www.hrady.cz
  2. a b c www.atlasceska.cz
  3. a b www.augustiniani.cz. www.augustiniani.cz [online]. [cit. 2009-11-02]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-04-25. 
  4. www.vitejte.cz[nedostupný zdroj]
  5. KONEČNÝ, Vratislav. Klášter v Dolním Ročově, kde věznili hokejisty i R. A. Dvorského, začíná nabírat druhý dech. Novinky.cz [online]. Borgis, 2019-09-30 [cit. 2019-10-01]. Dostupné online. 
  6. www.cestovani.idnes.cz
  7. Opravě kláštera pomohou mramorové housle, jedny má sochař i na Expu. iDNES.cz [online]. 2015-05-06 [cit. 2017-05-31]. Dostupné online. 
  8. Oprava kláštera v Ročově na Lounsku odhaluje zapomenuté prostory. iDNES.cz [online]. 2015-12-06 [cit. 2017-05-31]. Dostupné online. 

Literatura

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Dolní Ročov klášter 1.jpg
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 4.0
Klášter v Dolním Ročově
Rocov2.JPG
klašter ročov, interiér
Monastery, Dolní Ročov - panoramio - kopie.jpg
Autor: Petr Kraumann, Licence: CC BY-SA 4.0
Klášter v Dolním Ročově, okres Louny
Klášter ročov deska.JPG
detail - klášter dolní ročov
Rocov klaster.jpg
Autor: Solim, Licence: CC BY-SA 2.5
Ročov monastery
Rocovmadona.png
Panna Maria Področovská
Ročovklenba.JPG
chrámová lod ročov
TOM2ec57b 10.JPG
ročovské údolí
Rocov4.JPG
klášter ročov, interiér
Dolní Ročov pivovar.jpg
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 4.0
Klášterní pivovar v Dolním Ročově
Ročov1.JPG
bazilika ročov, interiér
Rocovsky gradual.jpg
Votivní scéna s Albrechtem z Kolovrat a jeho chotí