Klášter Santa María de Guadalupe

Santa María de Guadalupe
Světové dědictví UNESCO
Panorama kláštera od západu
Panorama kláštera od západu
Smluvní státŠpanělskoŠpanělsko Španělsko
Souřadnice
Typkulturní dědictví
Kritériumiv, vi
Odkaz665 (anglicky)
OblastProvincie Cáceres
Estremadura
Zařazení do seznamu
Zařazení1993 (17. zasedání)

Santa María de Guadalupe je královský klášter v malé vesnici Guadalupe ve španělské provincii Cáceres. Klášter je kkomplexem budov různých slohů od gotiky po neoklasicismus. Sloužil jako královské pohřebiště a připomíná dvě významné události ve španělských dějinách, a to reconquistu a objevení Ameriky Kryštofem Kolumbem. Po více než čtyři století patřil k nejvýznamnějším náboženským, politickým a kulturním památkám v zemi. Proto byl v roce 1993 zapsán do seznamu světového dědictví UNESCO.

Historie

Původ kláštera na konci 13. století je spojen s legendou o pastýři Gilu Corderovi, který našel na břehu řeky Guadalupe sochu Madony, jež tam byla v roce 714 ukryta před maurskými dobyvateli. Na místě nálezu pak byla postavena kaple. Král Alfons XI. Kastilský kapli často navštěvoval a před bitvou u Salada (1340) požádal Pannu Marii Guadalupskou o pomoc. Po vítězství prohlásil kostel za královskou svatyni a dal při něm postavit klášter.

V roce 1389 převzali klášter hieronymité a se stavbami pokračovali i za účasti asimilovaných maurských obyvatel. Roku 1405 pod tímto vlivem postavil Juan de Sevilla takzvaný Templete, chrámek v mudéjarském stylu. V roce 1474 byl v bazilice pohřben král Jindřich IV. Kastilský po boku své matky Marie Aragonské. Další významné osobnosti náboženského a politického významu jsou pohřbeny v pozdně gotické křížové chodbě (například biskup Illscas) nebo v kapitulní síni. Klášter byl obdarován mnoha uměleckými díly slavných malířů (například El Greco nebo Francisco de Zurbarán (1639)).

Úcta k Panně Marii Guadalupské se díky španělským kolonizátorům rozšířila do Ameriky. Svou první pouť do Extremadury podnikl Kryštof Kolumbus poté, co objevil Ameriku, s díkem za šťastný návrat. Hlavním centrem úcty se tam stala Bazilika Panny Marie Guadalupské v Ciudad de México; tam uctívali obraz této madony císař Maxmilián I. Mexický s císařovnou Charlottou. Po Maxmiliánově smrti byla madona převzata za spolupatronku rakouských Habsburků (je jí zasvěcen například oltář ve Votivním chrámu ve Vídni).

Klášter měl královskou ochranu a zůstal nejvýznamnějším klášterem ve Španělsku až do sekularizace v roce 1835. Ve 20. století klášter osídlili františkáni a v roce 1955 papež Pius XII. povýšil klášterní kostel na baziliku minor. Dřevěná gotická soška Panny marie Guadalupské má snědou tvář, a je na oltáři poutní baziliky uctívána dosud.

Galerie

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Santa María de Guadalupe na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Claustro de los Milagros, Monasterio de Santa María de Guadalupe.jpg
Autor: José Luis Filpo Cabana, Licence: CC BY-SA 4.0
Paradigma de los recursos del mudéjar.
Real Monasterio de Santa María de Guadalupe.jpg
Autor: Ventura Carmona, Licence: CC BY-SA 3.0
Real Monasterio de Santa María de Guadalupe
Santuario Virgen de Guadalupe - Sepulcro del obispo Illescas.jpg
Autor: Carlos SGP, Licence: CC0
Sepulcro del obispo Illescas, realizado por Egas Cueman, de estilo gótico y labrado en alabastro
Templete mudéjar del Claustro de los Milagros, Guadalupe (España).jpg
Autor: José Luis Filpo Cabana, Licence: CC BY-SA 4.0
Obra mudéjar del fraile jerónimo Juan de Sevilla (1405), empleando el ladrillo, azulejo y yeso.
Claustro gótico del Real Monasterio de Santa María de Guadalupe.JPG
Autor: Aeronavegante, Licence: CC BY-SA 3.0 es
Denominado también claustro de la enfermería, actualmente forma parte de la hospedería del monasterio.
Guadalupe, Cáceres, Spain - panoramio (5).jpg
(c) Ben Bender, CC BY-SA 3.0
Guadalupe, Cáceres, Spain