Klášter Vorau

Klášter Vorau
Stift Vorau
Lokalita
StátRakouskoRakousko Rakousko
KrajŠtýrsko
MístoVorau
Souřadnice
Základní informace
ŘádAugustiniáni kanovníci
ZakladatelOtakar III. Štýrský
Kunhuta z Vohburgu
Založení1163
Mateřský klášterKlášter sv. Ruperta
Odkazy
Kód památky94881
Webwww.stift-vorau.at
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Klášter Vorau (latinsky Canonia Voroviensis, německy Augustiner-Chorherrenstift Vorau) je klášter augustiniánů kanovníků v Rakousku, ležící na severovýchodě země ve Štýrské marce, v obci Vorau.

Historie

Středověk

Západní průčelí klášterního kostela
Panorama kláštera od západu

Klášter založili markrabě Otakar III. Štýrský a jeho manželka Kunhuta z Vohburgu na svém panství v roce 1163 z vděčnosti za narození dlouho očekávaného syna a dědice Otakara IV. (srpen 1163-1192). Markrabě Otakar poté salcburskému arcibiskupovi Eberhardovi I. předal své štýrské nemovitosti mezi Wechselem a Masenbergem, a ten vyslal augustiniány kanovníky ze salcburského sv. Ruperta, aby založení realizovali. V roce 1237 byl komplex kamenných románských budov zničen požárem a krátce poté znovu postaven ve slohu gotickém. Mezi četná privilegia kláštera patřil i ochranný list, který v roce 1277 vydal král Rudolf I. Habsburský. V roce 1384 budovy kláštera zpustošil další požár. V roce 1452 povolil papež Mikuláš V. proboštům z Vorau nosit během slavnostních liturgií pontifikálie. Římsko-německý císař Fridrich III. V roce 1453 udělil klášteru současný erb v barvách modré a zlaté a dal povolení ke zřízení zbrojnice, aby mohl čelit hrozící turecké hrozbě. Probošt Leonhard von Horn dal klášter opevnit na klášterní hrad s příkopem, obrannou zdí a padacím mostem.

Novověk

Barokní interiér klášterního kostela
Hlavní oltář s dřevořezbami Matthiase Steinla

Císař Maxmilián I. Habsburský nadal klášter právem zemského soudu s holí a šibenicemi, které jej povýšilo nad světský soud knížecí. Během moru v letech 1503–1505 zemřelo 800 obyvatel. Po rozšíření luteránské doktríny řada členů konventu odešla a po smrti probošta Augustina Geyera v roce 1542 klášteru hrozil zánik, v klášteře zůstal jediný kanovník. Situace se opět zlepšila v roce 1544, kdy byl jmenován nový probošt. Jeden z jeho nástupců, Matthias Singer, dal v letech 1660 až 1662 přestavět kolegiátní kostel podle projektu severoitalského architekta Domenica Sciassii v barokním slohu a v roce 1651 otevřel lékárnu pro obyvatele obce Vorau. Interiér klášterního kostela Nanebevzetí Panny marie byl vyzdoben a zařízen v letech 1700-1710 pod vedením Matthiase Steinla.

Za probošta Filipa Leisla a hraběte Sebastiana z Webersbergu byla postavena nová budova prelatury s knihovnou. Před branou byl vztyčen mariánský morový sloup jako poděkování za přežití další morové epidemie.

V roce 1736 dosáhl klášter počtem 46 kanovníků nejvyšší členské úrovně v historii. V roce 1778 byla v klášteře zřízena střední škola, jež působí až do současnosti. V letech 1839 až 1843 přibyla soukromá střední škola s chlapeckým pěveckým sborem. V roce 1844 byly zbořeny hradby a částečně zasypán příkop. V roce 1920 byla do kláštera zavedena elektřina. Kvůli finančním potížím v důsledku celosvětové hospodářské krize musely být v roce 1924 prodány četné umělecké poklady. Za druhé světové války národní socialisté využili klášterní školu k vlastní propagandistické výchově a výuce chlapců. 24. dubna 1945 sovětské bombardéry v oblasti zasáhly také klášter, který čtyři dny hořel a vyhořel, protože byl nedostatek vody a špatné hasicí zařízení. Zejména byly poškozeny věže a hospodářská budova. Kanovníci se do Vorau vrátili 27. května 1945 a zahájili rekonstrukci kláštera, která trvala až do konce 60. let 20. století. V letech 1981–1987 byly zrekonstruovány ostatní budovy kláštera a v letech 1995–1997 přistavěna nová správní budova.

Knihovna

Klášterní knihovna patří mezi nejvýznamnější klášterní knihovny v Rakousku. V barokním sále z rokur 1731 je uchováváno 17.500 svazků knih, z toho 415 rukopisů a 206 inkunábulí. Dva nejvzácnější rukopisy jsou uloženy v trezoru knihovny ve Štýrském Hradciː je to evangeliář z Vorau ze 12. století a bible z roku 1467.

Evangeliář z Vorau

Románský evangeliář vznikl před nebo kolem roku 1200 ve zdejším skriptoriu. Rukopis na pergamenu ve formátu 21,5 X 28 cm má výzdobu v podobě 19 kanónových tabulek s množstvím barevně iluminovaných iniciál a čtyři celostranná vyobrazení čtyř evangelistů a jejich symbolů. Rukopis byl vydán jako faksimile[1].

Bible z Vorau

Z klášterní knihovny pochází několik rukopisů z 15. století. Nejvýznamnější z nich je pozdně gotický iluminovaný rukopis "Bible z Vorau" z roku 1467. Je psána německy v bavorsko-rakouském dialektu, což v období převážně latinského písemnictví nebylo běžné, a proto bývá někdy označována jako lidová bible. Obsahuje 458 listů papíru o rozměrech 405 x 285 mm s textem a ilustracemi. Ilustrace tvoří 559 perem kreslených a kolorovaných miniatur, převážně figurálních scén velkého formátu. Rukopis je uložen v univerzitní knihovně ve Štýrském Hradci.[2]

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Stift Vorau na německé Wikipedii.

  1. F. Hutz - P. Wind, Das Vorauer Evangeliar. Graz 2003, ISBN 978-3-201-01809-8
  2. Faksimile bible online

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Stift Vorau 07 Pan 4.jpg
Autor: Dutchman flying, Licence: CC BY-SA 4.0
Kirche und Stift Panorama
Stift Vorau Interior 02.JPG
Autor: Nxr-at, Licence: CC BY-SA 4.0
Stift Vorau - Interior
Vorau - Stiftskirche, Innenansicht (2).JPG
Autor: C.Stadler/Bwag, Licence: CC BY-SA 4.0
Innenansicht der Stiftskirche in der steiermärkischen Marktgemeinde Vorau.
Die Stiftskirche mit beiderseitigem Kapellenkranz wurde von Propst Matthias Singer nach Abbrechung der alten gotisierten Basilika nach Plänen von Domenico Sciassia unter Belassung der Türme von 1660 bis 1662 von Grund auf neu errichtet. Durch die verschwenderische Freskenfülle, die überreiche Vergoldung aller Holzskulpturen und vor allem der prunkvollen Ausstattung des Hochaltars zählt sie zu den glanzvollsten Barockkirchen der Steiermark.
Vorau - Stift, Luftaufnahme.JPG
Autor: C.Stadler/Bwag, Licence: CC BY-SA 4.0
Aerial view of Vorau Abbey, Austria.
Vorau2.jpg
Autor: unknown, Licence: CC BY-SA 3.0