Klášter augustiniánů (Mělník-Pšovka)

Klášter augustiniánů
Mělník-Pšovka
Bývalý klášter augustiniánů v Mělníku-Pšovce s kostelem sv. Vavřince
Bývalý klášter augustiniánů v Mělníku-Pšovce s kostelem sv. Vavřince
Lokalita
StátČeskoČesko Česko
KrajStředočeský
MístoMělník-Pšovka
UliceČeskolipská
Souřadnice
Základní informace
Řádaugustiniáni
Založení1263
Zrušení1789
Odkazy
Kód památky20560/2-1382 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Klášter obutých augustiniánů v Mělníku-Pšovce je někdejší konvent obutých augustiniánů v Pšovce, části města Mělník. Dnešní podoba areálu je z doby barokní přestavby. Od roku 1966 je chráněn jako kulturní památka.[1] V současné době v objektu sídlí dům pro seniory s pečovatelskou službou.

Historie

Klášter z nádvoří
Klášterní kostel sv. Vavřince
Bývalá hospodářská budova v areálu kláštera

Klášter augustiniánů byl vybudován roku 1263. Jeho donátory byli bratři Pavel z Luštěnic a Smil z Cítova. Augustiniáni sem přišli z Pivoně. Konventní kostel sv. Vavřince vysvětil biskup Jan III. z Dražic. Roku 1268 potvrdil král Přemysl Otakar II. bohaté nadání kláštera od jeho fundátora. Roku 1328 získal klášter příjmy ze Střem. Roku 1373 měl konvent spor s Mělníkem o hranice.

Dne 18. března 1421 byl klášter vypálen husity a 26 členů konventu bylo buď pobito, nebo uteklo. Řeholní život zde byl obnoven v roce 1484. Brzy však kázeň v klášteře silně poklesla. Bylo zde mnoho mnichů z Itálie. Za českého povstání proti panovníkovi získalo klášter a jeho statek město Mělník. Posledním převorem před povstáním byl od roku 1615 Gabriel z Hory Ulmy.[2]

V roce 1619 povstalí stavové zabavili konvent jeho hmotné zabezpečení a použili ho na úhradu vojska. Areál kláštera v roce 1620 koupilo od stavů město Mělník, a řeholníci byli nuceni žít jen v několika místnostech v patře konventních budov.[2]

Obnovy se klášter dočkal až v roce 1640. Klášter a kostel prodělaly barokní přestavbu, kdy se na výzdobě hlavního oltáře klášterního kostela podílel Karel Škréta. Řeholníci tehdy působili také v duchovní správě několika okolních farností (např. v Horní Vidimi). V roce 1789 byl klášter císařem Josefem II. zrušen. Tehdy bylo v klášteře patnáct řeholníků, kteří odešli buď do Svaté Dobrotivé u Hořovic nebo ke sv. Tomáši v Praze a do Bělé pod Bezdězem. Augustinián Marek Blažej se stal prvním farářem v Pšovce, kdy byl konventní kostel sv. Vavřince prohlášen za farní.

Od náboženské matice koupila roku 1789 klášter i statek Marie Ludmila z Lobkovic a v klášteře byly zřízeny kanceláře vrchní správy lobkovického panství Mělník.[2] V 80. letech 20. století byla v klášteře učňovská škola.[3]

Domov pro seniory Senlife

V roce 2019 klášter koupila společnost Klášter Mělník s.r.o. za účelem přestavby na domov pro seniory. Provozovatelem domova seniorů se stala společnost Senlife.[4] V říjnu 2021 získal Klášter Mělník Zvláštní cenu poroty soutěže Best of Realty.[5]

Architektura

Jedná se o čtyřkřídlou dvoupatrovou budovu kolem obdélného dvora s ambitem a s kostelem sv. Vavřince na severní straně. Prostory jsou v přízemí sklenuty valeně s lunetami nebo křížovou hřebínkovou klenbou. Při jižní straně kostela jsou dvě obdélné prostory, které jsou sklenuty křížovou žebrovou klenbou. Jedna z nich se stala sakristií kostela.[3] V zachovaném čtvercovém ambitu, jehož arkády byly roku 1866 zazděny, je zachován mramorový náhrobník z roku 1574.[2]

Kostel sv. Vavřince má zachován gotický pravoúhlý presbytář, k němuž byla přistavěna později plochostropá loď.[2]

Odkazy

Reference

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2019-07-12]. Identifikátor záznamu 131396 : Klášter augustiniánů s kostelem sv. Vavřince. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. a b c d e MACEK, Jaroslav. 950 let litoměřické kapituly. Kostelní Vydří: Karmelitánské nakladatelství, 2007. ISBN 978-80-7195-121-6. 
  3. a b POCHE, Emanuel. Umělecké památky Čech P/Š, sv. III. Praha: Academia, 1980. 540 s. Kapitola Mělník, místní část Pšovka, s. 372. 
  4. Od léta 2021 nabízíme bydlení pro seniory v Mělníku [online]. Senlife s.r.o. [cit. 2021-02-19]. Dostupné online. 
  5. STROUHAL, Jan. Sen noci vánoční. Dvojice přeměnila ruinu kláštera na oázu pro seniory. Forbes [online]. 2021-12-24. Dostupné online. 

Literatura

  • MARROU, Henri: Svatý Augustin, Augustin a augustiniáni v českých zemích, Křesťanská akademie Řím, 1979

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Mělník klášter augustiniánů budova 1.jpg
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 4.0
Mělník-Pšovka, bývalý klášter obutých augustiniánů
Mělník klášterní kostel 3.jpg
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 4.0
Mělník-Pšovka klášterní kostel sv. Vavřince
Mělník klášter augustiniánů 5.jpg
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 4.0
Mělník-Pšovka, bývalý klášter obutých augustiniánů
Mělník klášter augustiniánů 2.jpg
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 4.0
Mělník-Pšovka, bývalý klášter obutých augustiniánů