Klášter servitů na Starém Městě

Klášter servitů v Praze
na Starém Městě
Někdejší klášter servitů na Starém Městě pražském s kostelem sv. archanděla Michaela
Někdejší klášter servitů na Starém Městě pražském s kostelem sv. archanděla Michaela
Lokalita
StátČeskoČesko Česko
MístoPraha
Staré Město
UliceMelantrichova, Staroměstské náměstí a Michalská
Souřadnice
Základní informace
ŘádŘád služebníků Mariiných (servité)
Založení17. století
Zrušení1786
Znak
Odkazy
Kód památky38207/1-34 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Klášter servitů na Starém Městě pražském při kostele svatého Michaela archanděla je zaniklý klášter řádu služebníků Mariiných - servitů. Rozkládal se v domech mezi ulicemi Michalská, Melantrichova a Staroměstským náměstím na Starém Městě.

Historie

(c) ŠJů, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0
Reliéf sv. archanděla Michaela na vstupem do kláštera v Melantrichově ulici

Řád služebníků Mariiných - servitů sídlil v Praze od roku 1360, a to v servitském klášteře na Novém Městě pražském v místě zvaném Na trávníčku.

Při vypálení tamního kláštera husity 64 členů řádu uhořelo, proto se z českých zemí přesunul na bezpečnější místa a do Čech se vrátil teprve v době pobělohorské mezi dalšími řády v čele s jezuity. V roce 1626 daroval císař Ferdinand II. řádu servitů kostel sv. Archanděla Michaela i s farou a přilehlou školou a přidal 500 zlatých pro potřeby výstavby nového kláštera. Mezitím roku 1628 započala výstavba nového servitského kláštera na Bílé Hoře, ta však zůstala nedokončená a řád se rozhodl rozestavěný objekt prodat a vrátit se v roce 1632 do centra Prahy.

Staroměstský klášter se začal stavět až roku 1640 sloučením čtyř starších domů („U oslů“, „U zlaté studnice“, fary a školy). První fáze přestavby probíhala v letech 1640–1664.

V polovině 18. století pak objekt kláštera prošel celkovou pozdně barokní přestavbou podle návrhu Františka Ignáce Préea, která mu zřejmě vtiskla jeho současnou podobu.

Klášter servitů se v průběhu 18. století stal významným centrem setkávání vzdělánců, neboť servité se zabývali studiem církevního práva, geometrie, astronomie a přírodních věd, ale především teologií, konkrétně pak jejím odvětvím - mariologií. Z této doby pochází katalog knihovny, který dokládá význam a hodnotu klášterní knihovny. Množství zdejších servitů vešlo v obecnou známost coby renomovaní vědci s bohatou publikační činností.[1]

Zrušení kláštera

Klášter byl zrušen roku 1786 v rámci církevních reforem císaře Josefa II. a majetek řádu společně s kostelem sv. Michaela sekularizován a postupně rozprodán.

Reference

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Melantrichova 17, svatý Michael.jpg
(c) ŠJů, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem:
ServidiMariaEscut.gif
Emblem of the Servite order, from a 15th cent. majolica
Kostel svateho Michaela Archandela v Praze (2).jpg
Autor:
This image is a work by Miloslav Rejha (User:M.Rejha). When reusing, please credit me as: Miloslav Rejha, Wikimedia Commons.

I would appreciate being notified if you use my work outside Wikimedia. Do not copy this image illegally by ignoring the terms of the license below, as it is not in the public domain. If you would like special permission to use, license, or purchase the image please contact me. More of my work can be found in my photostream on Flickr.

, Licence: CC BY-SA 3.0
Kostel svatého Michaela archanděla, Staré Město