Klášter voršilek (Liberec)

Klášter voršilek v Liberci
Klášterní budova v Liberci
Klášterní budova v Liberci
Lokalita
StátČeskoČesko Česko
KrajLiberecký
MístoKristiánov
UliceKlášterní
Souřadnice
Základní informace
ŘádŘád svaté Voršily
Zrušení1950
Obnovení1990
Představenásestra Marie Anna Linhartová
Znak
Odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Klášter voršilek s kostelem Božského srdce Páně v Liberci je bývalý konvent řádu sester svaté Voršily. Novogotický areál z roku 1898 se nachází se na Klášterní ulici v V. libereckém obvodu Kristiánov. V současné době budova slouží jako poliklinika. Bývalá klášterní kostel Božského srdce Páně slouží od roku 1996 potřebám pravoslavné církve.

Historie

Kostel Božského srdce Páně a jedna z budov bývalého kláštera
Interiér budovy bývalého kláštera

Ve druhé polovině 19. století došlo v Liberci a blízkém okolí k silnému růstu počtu obyvatel, proto bylo potřeba vybudovat instituci k zajištění vzdělávání a sociální péče. Proto byly do města pozvány uršulinky, které zde nechaly vystavět novogotický trojkřídlý klášter s kostelem a školou.

Areál vznikl na základě projektu libereckého architekta a stavitele Adolfa Bürgera, který jej sám také postavil. Výstavba byla zahájena stavbou kostela mezi lety 1894-1896. Celý projekt byl dokončen v roce 1896, kdy v letech 1897-1898 vznikly budovy samotného kláštera a školy. V objektu ze dvou stran obklopeném parkem byla řádová škola s dívčí ubytovnou, tělocvična, sál s jevištěm či zdravotnické pokoje. Na svou dobu moderně zařízený areál měl ústřední vytápění i vodovod.

20. století

V roce 1906 klášter navštívil při své cestě do Liberce císař František Josef I.

V roce 1945 byl klášter zkonfiskován státem a po komunistickém převratu musely v rámci akce K sestry klášter v roce 1950 opustit. Mnoho z nich bylo nuceně vyčleněno pro práci v tovární výrobě. Později byla v objektu kláštera zřízena poliklinika, která zde sídlila až do sametové revoluce.

Po roce 1989

V roce 1990 byl klášter v restitucích navrácen řádu sester sv. Voršily, které se věnují poskytování péče přestárlým osobám, proto souhlasily se zachováním zdravotnického provozu. Budovy kláštera však vyžadovaly nákladnou rekonstrukci, která přesahovala možnosti řádu, proto se sestry i s ohledem na početní stav své komunity v českých zemích po domluvě s generální správou řádu v Římě dohodly na prodeji objektu.

V současné době v budově bývalého kláštera sídlí zdravotnické zařízení a klášterní kostel Božského srdce Páně využívá od roku 1996 pravoslavná církev.

Externí odkazy

Literatura

  • K. Kuča: Města a městečka..., 3. díl, Libri, 1998

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
OSULogo.png
ตราสัญลักษณ์คณะอุร์สุลินฯ
Liberec klášter voršilek chodba 2.jpg
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 4.0
Liberec, klášter voršilek a kostel Božského srdce Páně
Liberec kostel Nejsvětšjšího Srdce 4.jpg
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 4.0
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem:
Liberec kostel Nejsvětšjšího Srdce a klášter 2.jpg
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 4.0
Liberec, klášter voršilek a kostel Božského srdce Páně