Klášterní práce




Klášterní práce (německy Klosterarbeiten) jsou drobné ruční práce křesťanských námětů, užívané jako chrámové či osobní devocionálie, nebo jen dekorace, zhotovované nejčastěji řeholnicemi v ženských klášterech v Evropě.
Historie
Klášterní práce se objevovaly od vrcholného středověku a sloužily k adjustaci relikvií, jako votivní předměty nebo jako rekvizity k paraliturgickým hrám, pomůcky nebo dekorace, zejména v římskokatolických kostelech, vystavené na oltářích, nebo užívané při náboženských obřadech. Obdobími jejich největšího rozšíření byly baroko a historismus 19. století. V menší míře se zhotovují dosud.
Materiály
Na rozdíl od precios se nezhotovují z drahých kovů ani z drahokamů, ale jen z jejich náhražek, textilií, kovových drátků, dracounu, vosku a skla.
Typy a jejich využití
- Koruna a oděv v lidském měřítku – sloužily k adjustaci lebek či celých koster anonymních křesťanů (domnělých prvomučedníků, převážených v barokní době z římských katakomb a vystavovaných v prosklených schránách na oltářích.
- Koruna či korunka sloužící při primici římskokatolického kněze nebo při biřmování děvčete.
- Relikviář ve tvaru stojacího jehlanu nebo desky, adjustované v zaskleném dřevěném rámečku, stojící nebo zavěšené na oltářích, nebo určené k domácí či osobní zbožnosti. Obsah a náměty: drobné relikvie z kostí světců s popiskou; vosková pečeť: agnusek= Agnus Dei, oválná papežská pečeť z bílého voksu s reliéfem Beránka Božího; pečeť poutního kostela nebo kláštera, jiná poutní upomínka.
- Vosková figurka v dekoraci: Jezulátko spící v rajské zahradě; miniatura mnicha v kutně (sv. František nebo Antonín Paduánský); voskový model relikvie, např. ruky sv. Anny nebo jazyka sv. Jana Nepomuckého.
- Malovaná miniatura světce – miniaturní malba nebo kolorovaná rytina, adjustovaná v dracounovém rámečku pod sklem.
- Koláž – devoční list, často knihtisk, adjustovaný v prostřihovaném papírovém rámečku a obložený suchými květy nebo listy
- Monile – oválný miniaturní přívěsek na krk s jednou drobnou relikvii v dracounové dekoraci.
Odkazy
Literatura
- Adalbert EDER: Barocke Klosterarbeiten. Sonderausstellung 2000, Stiftlandmuseum Waldsassen 2001
- Glaube, Glanz und Gloria, 300 Jahre sakrale Kunst aus der Stifbasilika Waldsassen. Stiftlandmuseum Waldsassen 2004
- Luboš KAFKA, Dárek z pouti : poutní a pouťové umění. Etnologický ústav Akademie věd České republiky, 2009
Externí odkazy
Obrázky, zvuky či videa k tématu Klášterní práce na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
Weingarten, Museum für Klosterkultur
Weingarten, Museum für Klosterkultur
Crown made on the occasion of the first mass of priest Karl Wachter, c. 1930, made by the Domican nuns of Wettenhausen; Weingarten, Museum for Monastic Culture (gift of Hans Wachter, Weingarten, 2004)
Weingarten, Museum für Klosterkultur