Klaudie Francouzská

Klaudie Francouzská
Královna francouzská
Portrét
Královna Klaudie
Doba vlády15151524
Narození13. října 1499
Romorantin-Lanthenay
Úmrtí20. července 1524 (ve věku 24 let)
zámek Blois
PohřbenaBazilika Saint-Denis
ManželFrantišek I. Francouzský
PotomciLuisa
Šarlota
František
Jindřich
Magdalena
Karel
Markéta
Filip
RodKapetovci
DynastieValois-Orléans
OtecLudvík XII.
MatkaAnna Bretaňská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Klaudie Francouzská (13. října 1499 Romorantin-Lanthenay20. července 1524 zámek Blois) byla francouzská královna a bretaňská vévodkyně. Byla nejstarší dcerou francouzského krále Ludvíka XII. z dynastie Valois a jeho druhé manželky Anny Bretaňské. Klaudie byla francouzská princezna, hraběnka ze Soissons, Blois, Coucy, Étampes a Montfortu.

Byla první ženou krále Františka I., matkou jeho nástupce Jindřicha II. a babičkou posledních tří francouzských králů z dynastie Valois, španělské královny Alžběty, lotrinské vévodkyně Klaudie a francouzské královny Margot, manželky Jindřicha IV. Navarrského. Byla také babičkou savojského vévody Karla Emanuela I.

Zásnuby a sňatek

Protože její matka Anna neměla žádné syny, Klaudie se stala dědičkou bretaňského vévodství. Francouzskou korunu však mohl zdědit pouze mužský následník. V roce 1504 Anna ve snaze udržet Bretaň mimo území francouzské koruny uzavřela smlouvu z Blois, v níž přislíbila Klaudii i s Bretaní a burgundským hrabstvím budoucímu císaři Svaté říše římské Karlovi V. To však bylo nepřijatelné pro rod Valois a zasnoubení bylo brzy zrušeno.

Francouzské šlechtě se nelíbilo zasnoubení s cizincem a naléhala na Ludvíka XII., aby Klaudii provdal za jejího bratrance Františka, vévodu z Angoulême, „který je alespoň Francouz“ a byl také předpokládaným dědicem francouzské koruny. Roku 1506 byli Klaudie a František zasnoubeni. Roku 1514 se Klaudie po smrti své matky stala bretaňskou vévodkyní. 18. května 1514 se v kapli zámku Saint-Germain-en-Laye provdala za Františka.

Dvorský život

Klaudie, která byla předmětem rušné sňatkové politiky, byla často nemocná, malé postavy a trpěla skoliózou, kvůli čemuž měla hrbatá záda. U dvora ji zastiňovala její tchyně Luisa Savojská a švagrová, vzdělaná „renesanční žena“ Markéta Navarrská.

Když se František v roce 1515 po smrti Ludvíka XII. stal králem, Klaudiinými dvorními dámami byly anglické sestry Anna a Marie Boleynovy a Diana de Poitiers. Mary se stala královou milenkou, než se roku 1519 vrátila domů. Anna sloužila jako Klaudiina oficiální překladatelka při anglických návštěvách, např. v roce 1520, byla také určitou dobu společnicí Klaudiiny mladší sestry Renée. Anna Boleynová se vrátila do Anglie roku 1521 a později se stala milenkou a manželkou anglického krále Jindřicha VIII. a matkou královny Alžběty I. Diana de Poitiers byla hlavní inspirací fontainebleauské školy francouzské renesance a stala se celoživotní milenkou Františkova syna a nástupce Jindřicha II.

Klaudie neměla žádný politický vliv a byla jednou z nejméně významných francouzských královen [1]. Její život se nesl ve znamení neustálých těhotenství. Její manžel měl mnoho milenek, ale vše probíhalo relativně diskrétně. Klaudie u svého služebnictva zavedla přísný mravní kodex, kterému si jen málo lidí dovolilo vysmívat.

Děti

Klaudie se svými dcerami: vepředu Charlotte (vlevo) a Louisa (vpravo); vpravo vzadu Magdalena; vlevo vzadu Markéta; nalevo od ní Eleonora Habsburská

Smrt

Zelené švestky odrůdy Reine Claude

Klaudie zemřela v 24 letech 20. června roku 1524. Příčina její smrti není zcela jasná a historické prameny spekulují o řadě možností: jako jedna z nich se uvádí smrt po porodu nebo potratu, jako další vyčerpání organismu po četných v těsném sledu po sobě jdoucích těhotenstvích; jiná předpokládá souchotiny (kterými trpěla i její matka) a konečně se nevylučuje ani syfilis, kterou ji měl nakazit její manžel.

Po Klaudiině smrti se bretaňským panovníkem stal její nejstarší syn, dauphin František. Po jeho předčasném skonu v roce 1536 se francouzským dauphinem a bretaňským vévodou stal Klaudiin druhý syn, Jindřich, vévoda orleánský, který později nastoupil na francouzský trůn jako Jindřich II.

Král František I. se několik let po Klaudiině smrti znovu oženil s Eleonorou Habsburskou, sestrou císaře Karla V. Poměry u dvora se staly mnohem zhýralejšími a zvěsti tvrdily, že smrt krále Františka roku 1547 byla způsobena syfilidou.

Zajímavost

Po Klaudii byl pojmenován druh malé světle zelené švestky velikosti vlašského ořechu, známý jako „Reine Claude“ (Královna Klaudie) – renkloda.

Vývod z předků

 
 
 
 
 
Karel V. Francouzský
 
 
Ludvík z Valois
 
 
 
 
 
 
Johana Bourbonská
 
 
Karel Orléanský
 
 
 
 
 
 
Gian Galeazzo Visconti
 
 
Valentina Visconti
 
 
 
 
 
 
Izabela Francouzská
 
 
Ludvík XII.
 
 
 
 
 
 
Adolf III. z Marky
 
 
Adolf I. Klevský
 
 
 
 
 
 
Markéta z Jülichu
 
 
Marie Klevská
 
 
 
 
 
 
Jan I. Burgundský
 
 
Marie Burgundská
 
 
 
 
 
 
Markéta Bavorská
 
'Klaudie Francouzská'
 
 
 
 
 
Jan IV. Bretaňský
 
 
Richard Bretaňský
 
 
 
 
 
 
Jana Navarrská
 
 
František II. Bretaňský
 
 
 
 
 
 
Ludvík z Valois
 
 
Markéta Orleánská
 
 
 
 
 
 
Valentina Visconti
 
 
Anna Bretaňská
 
 
 
 
 
 
Jan I. z Foix
 
 
Gaston IV. z Foix
 
 
 
 
 
 
Johana z Albretu
 
 
Markéta z Foix
 
 
 
 
 
 
Jan II. Aragonský
 
 
Eleonora Navarrská
 
 
 
 
 
 
Blanka Navarrská
 

Odkazy

Reference

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Claude of France na anglické Wikipedii a Klaudia Francúzska na slovenské Wikipedii.

  1. www.geocities.com [online]. [cit. 2009-08-08]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-08-08. 
  2. Louise de Valois. geni_family_tree [online]. [cit. 2022-12-28]. Dostupné online. 
  3. Charlotte de Valois. geni_family_tree [online]. [cit. 2022-12-28]. Dostupné online. 
  4. François III de Valois, dauphin de France. geni_family_tree [online]. [cit. 2022-12-28]. Dostupné online. 
  5. Henry II de Valois-Angoulême, king of France. geni_family_tree [online]. [cit. 2022-12-28]. Dostupné online. 
  6. Catherine de' Medici, Queen-Consort of France. geni_family_tree [online]. [cit. 2022-12-28]. Dostupné online. 
  7. Madeleine of Valois. geni_family_tree [online]. [cit. 2022-12-28]. Dostupné online. 
  8. Madeleine of Valois (1520-1537) - Find a Grave.... www.findagrave.com [online]. [cit. 2022-12-28]. Dostupné online. (anglicky) 
  9. Charles II de Valois, duc d'Orléans. geni_family_tree [online]. [cit. 2022-12-28]. Dostupné online. 
  10. Marguerite de France, duchesse de Berry. geni_family_tree [online]. [cit. 2022-12-28]. Dostupné online. 
  11. Emmanuel Philibert "Ironhead" duke of Savoy. geni_family_tree [online]. [cit. 2022-12-28]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Bretaňská vévodkyně
Předchůdce:
Anna Bretaňská
15141524
Klaudie Francouzská
Nástupce:
František III. Bretaňský
Francouzská královna
Předchůdce:
Marie Tudorovna
15151524
Klaudie Francouzská
Nástupce:
Eleonora Habsburská
Milánská vévodkyně
Předchůdce:
Anna Bretaňská
15151521
1524
Klaudie Francouzská
Nástupce:
Kristína Dánská

Média použitá na této stránce

Claude-de-France1.jpg
Ce portrait était autrefois considéré comme étant le portrait de Claude de France (1499-1524). A tort, car les spécialistes ne le reconnaissent plus comme tel (voir le catalogue de Chantilly). Il s'agit du portrait d'une dame inconnue du milieu du XVIe siècle, vers 1550.
Coat of arms of the House of Sforza.svg
(c) Flanker, CC BY-SA 3.0
Coat of arms of the House of Sforza.
Greengages.jpg
Prunes de la variété Reine-Claude.