Klebsiella pneumoniae

Jak číst taxoboxKlebsiella pneumoniae
popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Doménabakterie (Bacteria)
Binomické jméno
Klebsiella pneumoniae
Trevis.; 1887
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Klebsiella pneumoniae je gramnegativní, nepohyblivá, zapouzdřená, laktózu fermentující, fakultativně anaerobní tyčinkovitá bakterie tvořící součást běžné flóry v ústech, trávicím traktu a na kůži.[1] Je klinicky nejvýznamnějším členem rodu Klebsiella z čeledi Enterobacteriaceae. Je blízkou příbuznou bakterie K. oxytoca, od které se liší svou indol-negativitou a schopností růst jak na melezitóze, tak na 3-hydroxybutyrátu. Přirozeně se vyskytuje v půdě a zhruba 30 % kmenů dokáže za anaerobních podmínek fixovat dusík.[2] Její dusíkový fixační systém byl jakožto u volně žijícího diazotrofa důkladně studován.

Členové rodu Klebsiella na svém povrchu vykazují typicky dva druhy antigenů. První, antigen 0, je součástí lipopolysacharidu (LPS), který existuje v 9 varietách. Druhým je antigen K, kapsulární polysacharid s více než 80 varietami.[3] Oba přispívají k patogenitě a tvoří základ pro sérotypizaci.

Historie

Dánský vědec Hans Christian Gram (18531938) vyvinul v roce 1884 techniku dnes známou jako Gramovo barvení, aby od sebe odlišil K. pneumoniae a Streptococcus pneumoniae.

Klebsiella nese jméno podle německého bakteriologa Edwina Klebse (18341913).

Multirezistentní Klebsiella pneumoniae je při laboratorních testech in vivo ničena intraperitoneálním, intravenózním nebo intranasálním podáním fágů.[4]

Klinický význam

K. pneumoniae může způsobovat pneumonii.

Výzkum prováděný na King's College v Londýně vyvozuje, že molekulární mimikry mezi HLA-B27 a dvěma povrchovými molekulami na bakterii Klebsiella jsou příčinou ankylozující spondylitidy.[5]

Infekce bakteriemi Klebsiella se obecně vyskytují hlavně u lidí s imunitním systémem oslabeným nevhodnou stravou (alkoholiků a diabetiků). Mnoho z těchto infekcí lidé získávají při hospitalizaci v nemocnici (nozokomiální infekce). Nejčastějším infekčním onemocněním způsobovaným bakteriemi Klebsiella mimo nemocnice je pneumonie.

Vyskytují se nové rezistentní kmeny K. pneumoniae, čím dál častěji jako nozokomiální infekce.[6]

Bakterie Klebsiella jsou druhým nejčastějším (po E. coli) původcem infekce močových cest u starších lidí. Jsou také oportunním patogenem u pacientů s chronickým onemocněním plic, střevním onemocněním, atrofií sliznice nosní a rhinoskleromem. Nejvýznamnějším zdrojem infekce je stolice, druhým pak kontakt s kontaminovanými nástroji.

Rezistence

Podle informací publikovaných European Center for Disease Prevention and Control (ECDC) je u K. pneumoniae antibiotická rezistence vážným problémem. V roce 2010 byla míra rezistence na antibiotika „poslední instance“ 15 %, zatímco o pět let dříve jen okolo 7 %. V některých evropských státech je rezistentních skoro 50 % kmenů. V řadě států EU je 15–50 % kmenů zjištěných u infekcí v krevním řečišti rezistentních na karbapenemy.[7]

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Klebsiella pneumoniae na anglické Wikipedii.

  1. Ryan KJ; Ray CG (editors). Sherris Medical Microbiology. 4th. vyd. [s.l.]: McGraw Hill, 2004. Dostupné online. ISBN 0838585299. 
  2. Postgate J. Nitrogen fixation, 3rd ed.. [s.l.]: Cambridge University Press, 1998. 
  3. Podschun R, Ullman U. Klebsiella spp. as Nosocomial Pathogens: Epidemiology, Taxonomy, Typing Methods, and Pathogenicity Factors. Clinical Microbiology Reviews. 1998, roč. 11, čís. 4, s. 589–603. Dostupné online. PMID 9767057. 
  4. [1]
  5. Rashid T, Ebringer A. Ankylosing spondylitis is linked to Klebsiella-the evidence (Epub ahead of print). Clin Rheumatol. 2006, roč. 26, čís. 6, s. 858–64. DOI 10.1007/s10067-006-0488-7. PMID 17186116. 
  6. [2]
  7. Europe in the Grip of Drug-Resistant Superbugs

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Klebsiella pneumoniae 01.png
ID #6689. This inoculated MacConkey agar culture plate cultivated colonial growth of Gram-negative, small rod-shaped and facultatively anaerobic Klebsiella pneumoniae bacteria. K. pneumoniae bacteria are commonly found in the human gastrointestinal tract, and are often the cause of hospital acquired, or nosocomial infections involving the urinary and pulmonary systems.