Klenotnice v paláci Topkapi
Klenotnice v paláci Topkapi je speciální dvoupodlažní objekt s arkádovým dvorem a terasou v sídle tureckých sultánů v Istanbulu, nazývaný také Dobyvatelův pavilón či Dobyvatelův kiosk (Fatih Köşkü). Byl postaven kolem roku 1460.
Interiéry
Čtyři místnosti jsou obloženy pestrobarevnými glazovanými dlaždicemi, vybaveny kovanými vraty a cenným mobiliářem. Obsahují velké privátní sbírky, nashromážděné za osm století sběratelskou činností, jako konfiskáty i jako válečná kořist z četných vojenských výbojů od Egypta a Balkánu přes Persii až po Indii.
Sbírky
Sbírky tvoří množství starožitností, drahocenných stříbrných či zlatých předmětů uměleckého nebo sběratelského významu, uživatelského luxusu i denní potřeby, nádobí, náčiní, šperků, zbraní, koberců, ale také předměty náboženského významu nebo kuriozity.
Nejcennější předměty
- Tři trůny: ebenový trůn sultána Murada IV., zlatý ceremoniální Sváteční trůn neboli Bayram taht ze zlata a naprosto unikátní tak zvaný Paví trůn, pocházející z Indie. Lemuje jej 25 tisíc perel a mnoho turmalínů a jedná se o jedinečnou uměleckořemeslnou práci.
- Zlatý svícen o váze 48 kg, posázený 6666 broušenými diamanty, dar sultána Abdülmecida I. do svatyně Káby v Mekce.
- Zbrojnice sultána Mustafy III. obsahuje mj. ocelovou kroužkovou zbroj vykládanou zlatem a drahokamy, sultánův buzykan a orientální bodné a sečné zbraně. Mezi nejznámější patří zlatá dýka zakřiveného tvaru s hodinkami na rukojeti, zdobená třemi velkými leštěnými smaragdy. Největší z nich je zároveň i největší na světě; zlatá pochva dýky je posázená diamanty.
- Drahokamy: Lžičařův diamant ve tvaru a barvě kapky vody, váží 86 karátů, je vsazen do stříbra a lemován 49 diamanty. Podle pověsti jej v 18. století francouzský úředník Pigot dostal od indického maháradži a ve Francii prodal v aukci. Koupila jej Napoleonova matka Laetizia Ramolino a prodala ho pak s dalšími šperky na vykoupení syna z exilu. Drahokam tak získal velkovezír Ali Paša, jehož majetek propadl za účast v povstání proti sultánovi Mehmedovi II., a tím se diamant dostal do pokladnice paláce Topkapi.
- Šperky – mj. unikátní miniaturní figurky černého otroka a šejka na trůnu, tělo šejka a nohy otroka tvoří velké barokní perly.
- Nádobí: mj. jadeitová mísa – dar ruského cara Mikuláše II.
- Předměty náboženského kultu: stránka rukopisu, zub a vous proroka Mohameda; Mojžíšova hůlka (pomocí které přiměl pramen vytrysknout ze skály).
Externí odkazy
Média použitá na této stránce
Autor: Daniel Villafruela., Licence: CC BY 3.0
Hunting dagger.
The Conqueror’s Pavilion, also called the Conqueror's Kiosk (Fatih Köşkü) and the arcade of the pavilion in front is one of the finest pavilions built under Sultan Mehmed the Conqueror and one of the oldest buildings inside the palace. It was built circa in 1460, when the palace was first constructed, and was also used to store works of art and treasure. Until today it houses the Imperial Treasury.
Autor: mwanasimba from La Réunion, Licence: CC BY-SA 4.0
Inside Topkapi Palace (2842054895) crop