Ključevský masiv

Ključevský masiv
Erupce Ključevské z paluby ISS. Rovněž jsou vidět (zleva doprava): Uškovskij, Bezymjannyj, Tolbačik, Zimina a Bolšaja Udina.
Erupce Ključevské z paluby ISS. Rovněž jsou vidět (zleva doprava): Uškovskij, Bezymjannyj, Tolbačik, Zimina a Bolšaja Udina.

Nejvyšší bod4 750 m n. m. (Ključevskaja)

Sousední
jednotky
Východokamčatský hřbet

SvětadílAsie
StátRuskoRusko Rusko
Ključevský masiv
Ključevský masiv
Pohoří na mapě Kamčatského kraje
PovodíKamčatka
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ključevský masiv (rusky Ключевская группа вулканов) je sopečná oblast ležící ve středokamčatské tektonické depresi na poloostrově Kamčatka[1] západně od Východokamčatského hřbetu.

Popis

Masiv patří z geologického hlediska k východnímu vulkanickému pásmu, který je součástí ohnivého kruhu. Jde o největší skupinu sopek v Rusku. Její celková rozloha dosahuje 6 500 km².

Pohoří leží ve střední části poloostrova na dolním toku řeky Kamčatka u jejího ohybu na východ. Na jeho úbočí pramení řeky Pravyj Tolbačik, Levyj Tolbačik, Suchaja Chapica a Studěnoj.

Kromě sopečných vrcholů se zde nachází okolo 400 povrchových vulkanických jevů.

Vrcholy

Masiv má 14 vrcholů.

Odkazy

Literatura

  • ФЕДОТОВ, С.А; ЖАРИНОВ, Н.А; ГОНТОВАЯ, Л.И. Магматическая питающая система Ключевской группы вулканов по данным об ее извержениях, деформациях, землетрясениях и сейсмотомографии [online]. Petropavlovsk-Kamčatskij: Ústav vulkanologie a seismologie [cit. 2014-04-21]. Dostupné online. (rusky) 
  • ЕРМАКОВ, В.А. Тектоника и вулканотектоника Ключевской группы вулканов [online]. Moskva: Ústav fyziky Země Ruské akademie věd [cit. 2014-04-21]. Dostupné online. (rusky) 

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ключевская группа вулканов na ruské Wikipedii.

  1. ТИХОМИРОВА, Светлана. ДЕПРЕССИЯ ВУЛКАНО-ТЕКТОНИЧЕСКАЯ [online]. ГЕОНООСФЕРА (GEO-NOOSPHERE), 2012 [cit. 2014-04-21]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-02-22. (rusky) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Russia.svg
Old flag of Russia from the Tsarist era. This variant is still used today.
Fire.svg
This is a solid red equilateral triangle, which can symbolize or indicate many things, including the the symbol for fire in the books by Franz Bardon.
ISS-38 Kliuchevskoi Volcano on Kamchatka.jpg
This photograph provides a view of an eruption plume emanating from Kliuchevskoi, one of the many active volcanoes on the Kamchatka Peninsula. The image was taken when the ISS was located over a ground position more than 1,500 kilometers (900 miles) to the southwest.

The plume—likely a combination of steam, volcanic gases, and ash—stretched to the east-southeast due to prevailing winds. The dark region to the north-northwest is likely a product of shadows and of ash settling out. Several other volcanoes are visible in the image, including Ushkovsky, Tolbachik, Zimina, and Udina. To the south-southwest of Kliuchevskoi lies Bezymianny Volcano, which appears to be emitting a small steam plume (at image center). (Move the mouse pointer over the image to see annotations).

See the source for the annotated version.
Relief Map of Kamchatka Krai.png
Autor: Nzeemin, Licence: CC BY-SA 3.0
Физическая карта Камчатского края, Россия.
  • Координаты для GMT: -R148.26/179.26/48.27/67.73
  • Инструменты: GMT, Inkscape