Klučovská hora

Klučovská hora
Klučovská hora od Ostašova

Vrchol595 m n. m.
Izolace9,4 km → Zadní hora
SeznamyHory Jevišovické pahorkatiny #3
Poznámkatelevizní vysílač
Poloha
StátČeskoČesko Česko
PohoříJevišovická pahorkatina / Stařečská pahorkatina
Souřadnice
Klučovská hora
Klučovská hora
Typkuželovitý vrchol
Horninagranit, syenit
PovodíMorava, Jihlava, Rokytná
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Klučovská hora je jeden z nejvyšších bodů Stařečské pahorkatiny v Jevišovické pahorkatině. Vrchol Klučovské hory dosahuje v nadmořské výšce 595 metrů.[1] Na vrcholu hory se tyčí telekomunikační věž. V těsném sousedství Klučovské hory je východním směrem Klučov, jímž prochází silnice č. III/36063 míjející od jihu vrchol Klučovské hory a pokračující do Stříteže. Při dobré viditelnosti je z Klučovské hory vidět východní pohoří Alp (Schneeberg – 150 km) nebo vrcholky Malých Karpat nad Bratislavou (130 km).[2]

Severní a východní svahy Klučovské hory jsou odvodňovány do řeky Jihlavy (prostřednictvím potoka Markovky, jižní svahy pak do Rokytné (prostřednictvím potoka Zátoky a Štěpánovického potoka).

Klučovská hora je tvořena biotitickým granitem až křemenným syenitem třebíčsko-meziříčského plutonu. Zalesněna je převážně smrkovým porostem, na jižních svazích je teplomilná vegetace. Asi 450 m na jih od vrchu Klučovské hory se rozkládá chráněné území Klučovský kopec.[3]

Reference

  1. TÁBORSKÝ, František. Hejtmanství třebíčské. 2. opravené a rozmnožené. vyd. Třebíč: František Lorenz, 1919. 40 s. Kapitola Horopis, s. 4–5. 
  2. Kotel. Klučovská hora: Zimní přechod Klučovského hřebene - únor 2005 [online]. nasejizdy.czechian.net [cit. 2015-12-28]. Dostupné online. 
  3. DEMEK, Jaromír; MACKOVČIN, Peter a kolektiv. Zeměpisný lexikon ČR: Hory a nížiny. 2. vyd. Brno: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, 2006. 582 s. ISBN 80-86064-99-9. S. 224. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Fire.svg
This is a solid red equilateral triangle, which can symbolize or indicate many things, including the the symbol for fire in the books by Franz Bardon.
Klucov Klucov hill 595 m.jpg
(c) I, Nostrifikator, CC-BY-SA-3.0
Klučov. Klučovský kopec (595 m) s vysílačem