Klučovská hora

Klučovská hora
Klučovská hora od Ostašova
Vrchol595 m
Izolace9,4 km → Zadní hora
SeznamyHory Jevišovické pahorkatiny #3
Poznámkatelevizní vysílač
Poloha
StátČesko
PohoříJevišovická pahorkatina / Stařečská pahorkatina
Souřadnice
Typkuželovitý vrchol
Horninagranit, syenit
PovodíMorava, Jihlava, Rokytná
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Klučovská hora je jeden z nejvyšších bodů Stařečské pahorkatiny v Jevišovické pahorkatině. Vrchol Klučovské hory dosahuje v nadmořské výšce 595 metrů.[1] Na vrcholu hory se tyčí telekomunikační věž. V těsném sousedství Klučovské hory je východním směrem Klučov, jímž prochází silnice č. III/36063 míjející od jihu vrchol Klučovské hory a pokračující do Stříteže. Při dobré viditelnosti je z Klučovské hory vidět východní pohoří Alp (Schneeberg – 150 km) nebo vrcholky Malých Karpat nad Bratislavou (130 km).[2]

Severní a východní svahy Klučovské hory jsou odvodňovány do řeky Jihlavy (prostřednictvím potoka Markovky, jižní svahy pak do Rokytné (prostřednictvím potoka Zátoky a Štěpánovického potoka).

Klučovská hora je tvořena biotitickým granitem až křemenným syenitem třebíčsko-meziříčského plutonu. Zalesněna je převážně smrkovým porostem, na jižních svazích je teplomilná vegetace. Asi 450 m na jih od vrchu Klučovské hory se rozkládá chráněné území Klučovský kopec.[3]

Reference

  1. TÁBORSKÝ, František. Hejtmanství třebíčské. 2. opravené a rozmnožené. vyd. Třebíč: František Lorenz, 1919. 40 s. Kapitola Horopis, s. 4–5. 
  2. Kotel. Klučovská hora: Zimní přechod Klučovského hřebene - únor 2005 [online]. nasejizdy.czechian.net [cit. 2015-12-28]. Dostupné online. 
  3. DEMEK, Jaromír; MACKOVČIN, Peter a kolektiv. Zeměpisný lexikon ČR: Hory a nížiny. 2. vyd. Brno: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, 2006. 582 s. ISBN 80-86064-99-9. S. 224. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Klucov Klucov hill 595 m.jpg
(c) I, Nostrifikator, CC-BY-SA-3.0
Klučov. Klučovský kopec (595 m) s vysílačem