Kluk (Šumavské podhůří)

Kluk
Kluk
Kluk a městys Křemže při pohledu z jihu

Vrchol740,6 m n. m.
Prominence153 m ↓ SV od Nové vsi[1]
Izolace5,4 km → Kleť
SeznamyNejprominentnější hory CZ
Hory Šumavského podhůří
Poloha
StátČeskoČesko Česko
PohoříŠumavské podhůří / Prachatická hornatina / Buglatská vrchovina / Klucká vrchovina[2]
Souřadnice
Kluk
Kluk
Horninabělokámen
PovodíVltava
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kluk s nadmořskou výškou 741 m n. m. je hora v Prachatické hornatině, která je součástí Šumavského podhůří. Leží 12 km jihozápadně od Českých Budějovic, v katastrálním území Slavče. Je sedmým nejvyšším vrcholem okresu České Budějovice.

Na vrcholu se tyčí mohutná granulitová skála, z níž se otevírají výhledy směrem na západ a jihozápad. Na skále je malý železný kříž a od roku 2020 i nefunkční pumpa. Severně od vrcholu stojí vysílač.[3]

Historie

Na Kluku byly nalezeny úlomky laténské keramiky, což vedlo k domněnce, že vrcholová skála Kluku mohla sloužit jako strážní bod keltského oppida Třísov ležícího 4,4 km jihovýchodně od Kluku. I samotný název hory by mohl pocházet z keltského slova kluka, které znamená velká skála.[4] Jméno však může být staročeského původu – ve významu holého místa zbaveného lesního porostu, vyklučeného.[5] První písemná zmínka o vrchu Kluk pochází z roku 1375. V němčině byl vrch nazýván Bubenstein, tedy klukův kámen či kamenný kluk.[4] Kluk je nazýván též jako K2 Blanského lesa, i když nejde o druhou nejvyšší, spíše o druhou nejvýznamnější horu.

Pověsti

Jméno hory je vysvětlováno různými pověstmi, v nichž vystupuje malý chlapec − kluk. Podle jedné z verzí je vrcholová skála zkamenělým chlapcem, jehož proklel sedlák z Habří za to, že chlapec při orání pole najel na kámen. Jiná verze hovoří o strážném duchu kraje sídlícím v hoře, který se zjevuje jako bytost podobná malému chlapci a až bude nejhůře, přijde tento duch na pomoc.[6] Kdysi se prý v chlapecké podobě osobně zjevil rytíři Smilovi z Křemže. Tento duch se vyznačuje neobyčejnou silou, a když se rozzlobí, dokáže rozpoutat smrtonosnou bouři a vichřici. Kluk tedy mohl být ten, kdo „klučí lesy“, čili rozpoutává vichřice a způsobuje vývraty. Většinou ale duch pospává v nitru hory. Až zazní signál k poslední bitvě, probudí se i Kluk, vytrhne ze země staletý dub i s kořeny, hodí si ho jako kyj přes rameno a vydá se na pomoc.[5]

Cesty na vrchol

Vrchol

Na vrchol vede červená hřebenová stezka z Českých Chalup (10 km). Na rozcestí těsně pod vrcholem pak vede zelená turistická značka ze Slavče (1,5 km) a ze Mříče (2,5 km).

Závody

Přes Kluk vedou trasy dvou běžeckých závodů. Od roku 2000 se každoročně 30. prosince koná závod KleKluLi (z Českého Krumlova přes Kleť a Kluk do Litvínovic)[7]. Trasa, celkově dlouhá dvacet sedm a půl kilometru, vede přes horu po zelené turistické značce: z Mříče stoupá pod vrchol a následně pokračuje do Slavče. Druhým závodem je od roku 2013 Silvestrovský běh na Kluka a zpět, trasa začíná ve Slavči a je dlouhá 3,6 kilometru, organizátorem je Fitness 14 z Českých Budějovic.[8]

Výhled

Rozhled z vrcholu Kluku oceňoval ve svém díle Země zamyšlená básník a spisovatel Ladislav Stehlík: „...kdo zteče skalnatý vrchol, je odměněn širokým rozhledem na netolickou stranu i do budějovických luk, a věřte, že je to krása, která věru stojí za podívanou.“[9] Směrem k jihu a západu se mezi stromy otevírá výhled na protilehlý hřeben Blanského lesa s Kletí a Bulovým, za nímž vyčnívají vzdálenější šumavské vrcholy Knížecí stolec, Chlum, Boubín, Bobík či Libín.

Odkazy

Reference

  1. Ultrakopce na Ultratisicovky.cz
  2. BALATKA, Břetislav; KALVODA, Jan. Geomorfologické členění reliéfu Čech. Praha: Kartografie, 2006. ISBN 80-7011-913-6. 
  3. CUKR, Jiří. Okolí Českých Budějovic. České Budějovice: Bohumír Němec - Veduta, 2011. ISBN 978-80-86829-66-1. Kapitola 3. Křemže a okolí, s. 119. 
  4. a b REJNKOVÁ, Tereza; HAJER, Václav. Kluk - K2 Blanského lesa. [s.l.]: AOPK ČR, Správa CHKO Blanský les, 2016. Informační tabule. 
  5. a b DVOŘÁK, Otomar. Brány sidhe - tajemství zakletých hor [online]. 15.12.2014 [cit. 2015-11-27]. [otomar-knihy.webnode.cz Dostupné online]. 
  6. Vrch Kluk [online]. Místní akční skupina Blanský les – Netolicko o.p.s. [cit. 2014-05-08]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-05-11. 
  7. MAJER, Josef. Klekluli je pro zkušené. Běžci vyrazí z Krumlova a zdolají Kleť i Kluka. IDNES.cz [online]. 29.12.2014. Dostupné online. 
  8. Silvestrovský běh s Fitness 14 se koná podruhé. budejckadrbna.cz [online]. 30.12.2014. Dostupné online. 
  9. STEHLÍK, Ladislav. Země zamyšlená. [s.l.]: [s.n.] Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-12-08. Kapitola K metropoli kraje.  Archivováno 8. 12. 2015 na Wayback Machine.

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Fire.svg
This is a solid red equilateral triangle, which can symbolize or indicate many things, including the the symbol for fire in the books by Franz Bardon.
Vrchol Kluku.jpg
Autor: JAn Dudík, Licence: CC BY 3.0
Vrchol Kluku s pumpou a křížem
Křemže, Kluk.jpg
Autor: Dingoa, Licence: CC BY-SA 4.0
Pohled na městys Křemže a horu Kluk od J