Klym Čurjumov

Klym Čurjumov
Klym Churiumov.jpg
Narození19. února 1937
Mykolajiv
Úmrtí14. října 2016 (ve věku 79 let)
Charkov
Příčina úmrtícévní mozková příhoda
Místo pohřbeníBajkovův hřbitov
Alma materFyzikální fakulta Kyjevské univerzity
Povoláníastronom a spisovatel
ZaměstnavatelKyjevská univerzita
OceněníŘád za zásluhy 3. třídy
Řád za zásluhy 2. třídy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Klym Ivanovyč Čurjumov (ukrajinsky Клим Іванович Чурюмов, rusky Клим Иванович ЧурюмовKlim Ivanovič Čurjumov, 19. února 1937 Nikolajev14. října 2016 Charkov) byl ukrajinský astronom a spisovatel knih pro děti. Spoluobjevil komety 67P/Churyumov-Gerasimenko a C/1986 N1 (Churyumov-Solodovnikov).

Čurjumov byl dopisujícím členem Ukrajinské akademie věd, ředitelem kyjevského planetária, šéfredaktorem vědeckopopulárního časopisu Naše nebe (Наше Небо) a prezidentem Ukrajinské společnosti amatérských astronomů.

Život

Klym Čurjumov se narodil jako čtvrté z osmi dětí Ivana Ivanoviče a Antoniny Michajlovny Čurjumových. Otec zahynul v druhé světové válce v roce 1942.

V roce 1949 se rodina přestěhovala do Kyjeva, kde Klym začal studovat. Promoval v roce 1960 na Kyjevské univerzitě. Následně byl umístěn na geofyzikální stanici v Tiksiském zálivu v Jakutsku, kde studoval polární záři, telurické proudy a ionosféru. Do Kyjeva se vrátil v roce 1962 a začal vyvíjet astronavigační zařízení pro kosmické rakety.

Po dokončení aspirantury na Kyjevské univerzitě v oboru Astrofyzika zde začal pracovat jako vědec. Pozoroval komety v Lisnykách (Лісники) u Kyjeva a během astronomických expedic do střední Asie, na Kavkaz, Sibiř, Přímořského kraje, Čukotku a Kamčatku.

V roce 1969 odjel se svými dvěma spolupracovníky pozorovat periodické komety do Alma-Aty. Zde jeho kolegyně Svetlana Gerasimenková pořídila fotografii, na které později Čurjumov našel novou kometu. Byla pojmenována 67P/Churyumov-Gerasimenko.

Kandidátem věd se stal roku 1972, kdy obhájil svou práci „Studium komet Ikeya-Seki (1967n), Honda (1968s), Tago-Sato-Kosaka (1969) a nové krátkoperiodické komety Churyumov-Gerasimenko na základě fotografických pozorování.“ Doktorát získal v roce 1993 po obhájení své práce „Evoluční fyzikální procesy v kometách“. Profesorem byl na Kyjevské univerzitě jmenován v roce 1998. V lednu 2004 byl jmenován ředitelem Kyjevského planetária.

Pojmenováno po Čurjumovovi

Nikolaj Černych po něm pojmenoval planetku (2627) Churyumov, kterou objevil 8. srpna 1978.[1][2] Na památku jeho otce a bratra – oba nosili jméno Ivan Ivanovič Čurjumov – tentýž astronom pojmenoval planetku (3942) Churivannia, kterou objevil 11. září 1977.[3][2] Eleanor Helinová pak na počest jeho matky pojmenovala planetku (6646) Churanta, kterou objevila 14. února 1991.[4][5]

Reference

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Klym Churiumov.jpg
Autor: Brunei, Licence: CC BY-SA 4.0
Klym Churiumov (Churyumov), Ukrainian astronomer during his popular lecture in Astronomy Observatory of Kyiv Shevchenko National University