Knížecí stát
Knížecí stát (též domorodý, nebo indický stát, anglicky princely state) bylo území v Britské Indii, které nebylo spravováno přímo britskými úřady, ale místním vládcem. Těchto států bylo v Indii několik set (jejich počty se měnily, podle Imperial Gazetteer of India jich bylo při vyhlášení nezávislosti 565). Jednotlivé státy měly různou velikost i počet obyvatel (od Hajdarábádu dosahující téměř velikosti Británie s 11 miliony obyvateli (1901), až po miniaturní státečky o velikosti několika čtverečních kilometrů a s několika sty obyvateli). Zároveň se jednotlivé státy lišily i ve své důležitosti. Některé, jako například Hajdarábád, Baroda, nebo Kašmír byly téměř nezávislé s vlastní armádou a měnou a Britové zajišťovali de facto jen zahraniční politiku, jiné byly zcela závislé a koloniální úředníci zasahovali i do vnitřních záležitostí. Z hlediska státoprávního uspořádání spadala část států (ty nejvýznamnější) přímo pod ústřední vládu Britské Indie, většina pak pod jednotlivé provincie. Některé z těchto států byly na základě doktríny zaniknutí následně zrušeny.
Panovníci indických států používali různé tituly, např. mahárádža („velký král“), badšáh („císař“), rádža („král“), naváb („vládce“), nizám, thákur a mnoho dalších. Britové ovšem všechny tyto tituly překládali jako „kníže“, aby se vyhnuli tomu, že by se některý z domorodých králů mohl považovat za rovného s britským panovníkem.
Seznam knížecích států
Největší knížecí státy:
- Baroda (dnes Gudžarát)
- Džammú a Kašmír (dnes teritorium Džammú a Kašmír)
- Hajdarábád (dnes Telangána)
- Bahávalpur (dnes Paňdžáb)
- Džódhpur (dnes Rádžasthán)
- Kalatský chanát (dnes Balúčistán)
- Maisúrské království (dnes Karnátaka)
- Mévár / Udajpur (dnes Rádžputana)
- Gválijar (dnes Madhjapradéš)
- Bikaner (dnes Rádžasthán)
- Džajsalmer (dnes Rádžasthán)
- Džajpur (dnes Rádžasthán)
- Bastar (dnes Čhattísgarh)
- Rívá (dnes Baghélkhand)
- Las Bela (dnes Balúčistán)
- Travankúr (dnes Kérala)
- Sikkimské království (dnes Sikkim)
Britská správa a domorodé státy
Indie pod britskou vládou, Britské indické císařství, se skládala ze dvou částí: Britská Indie a domorodé (nebo také knížecí) státy.
Přitom pojem Britská Indie zahrnuje všechna území a místa uvnitř dominia britského panovníka, které je přímo spravováno místokrálem Indie, nebo guvernérem, nebo jiným důstojníkem podřízeného místokráli. Naopak pojem Indie (britské Indické císařství) zahrnuje Britskou Indii plus všechna území a teritoria domorodých knížat ve vazalských státech, také ovšem podřízena britskému místokráli, nebo jeho pověřenci. (Obvykle je také termín „Britská Indie“ používaný i na oblasti pod správou britské Východoindické společnosti v Indii z 1600 – 1858. )
Rozdíl mezi „dominiem“ a „vazalem“ byl určený soudní mocí: zákonodárství britské Indie stálo na zákonech, které prošly britským parlamentem a zákonodárnou mocí a tyto zákony byly používány jak v centrální, tak v místních vládách této kolonie. Naopak soudy knížecích států rozhodovaly na základě zákonů vydaných jejich vládci.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu knížecí stát na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
Flag of the historical Pakistani state of Las Bela
Flag of Jaipur
Flag of Bikaner State (disestablished 1947)
Map of the British Indian Empire from Imperial Gazetteer of India
Baroda State Standard ca. 1936-1949
Autor: Xufanc, Licence: CC BY-SA 3.0
Historical Travancore flag. Its use has been recorded from Martanda Varma's time until into the 19th century http://www.tripadvisor.in/LocationPhotoDirectLink-g297637-d456335-i99576711-Padmanabhapuram_Palace-Thiruvananthapuram_Trivandrum_Kerala.html
Autor: Původně soubor načetl Nataraja na projektu Wikipedie v jazyce francouzština, Licence: CC BY-SA 3.0
Drapeau de la principauté de Bastar
Source
Statut
NatarajaCatégorie:Drapeau de principauté des Indes
Autor: Neznámý (flag design), first version of SVG file uploaded by Nichalp, subsequent edits by User:Goran_tek-en and AnonMoos, Licence: CC BY-SA 2.5
Flag of Sikkim, in use from 1967 to 1975
Autor: Samhanin, Licence: CC0
Flag of State of Bahawalpur (1885-1945)
Autor: Harshvardhan Singh Rawlot (हर्षवर्धन सिंह रावलोत), Licence: CC BY-SA 4.0
This is the royal standard of erstwhile Jaisalmer Princely State.[1] It continues to be royal flag of Bhatis. The flag still fly over the Jaisalmer fort and private properties of Bhatti.
Autor: SajidA829, Licence: CC BY-SA 4.0
Asafia flag of Hyderabad State, featuring two green bars on a yellow background as well as two white bars within them. A circle in the center with a yellow dastar resting on a red shield, with text reading "Nizam-ul-Mulk Asif Jah" referring to the Nizam of Hyderabad. On the top it reads "Al-Azmatulillah" meaning "All Greatness is for God". On the bottom it reads "Yaa Uthman" which translates to "Oh Uthman". All text is in Urdu.
Flag of Rewa State.
Autor: WikiCobalt-Chloride-, Licence: CC BY-SA 4.0
The flag of the Khanate of Kalat (-1955).
Historical Flag of the Rajput Empire
Flag of the princely state of Jammu and Kashmir (1936 to 1953).
Flag of Jodhpur