Knihovna Bedřicha Beneše Buchlovana

Knihovna Bedřicha Beneše Buchlovana
The Library of Bedřich Beneš Buchlovan
Budova knihovny, bývalá synagoga
Budova knihovny, bývalá synagoga
Logo knihovny
StátČeskoČesko Česko
PolohaUherské Hradiště
Souřadnice
Typveřejná knihovna
Založena1848
Knihovní fond
Velikost fondu190.000
Další informace
ŘeditelRadovan Jančář
Webové stránkyhttp://www.knihovnabbb.cz
SiglaUHG001
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Knihovna Bedřicha Beneše Buchlovana (KBBB), příspěvková organizace, je veřejnou knihovnou s univerzálními knihovními fondy a také regionálním centrem knihoven okresu Uherské Hradiště. Jejím zřizovatelem je město Uherské Hradiště. V současné době je knihovna společně se čtyřmi profesionálními (Štěpnice, Mařatice, Jarošov, Studentské náměstí) a dvěma neprofesionálními pobočkami (Míkovice, Vésky) plně automatizována a poskytuje návštěvníkům kompletní servis (tradiční knihovnické služby, audiovizuální techniku, bezplatný přístup k internetu, požadované zdroje informací apod.).

Knihovní fond, služby

Čtenáři na území města si mohou vybírat téměř ze 190 000 knih, kompaktních disků, magnetofonových kazet a jiných dokumentů, v čítárně je k dispozici asi 160 titulů periodik. Knihovna se úzce specializuje na práci s nevidomými a zrakově postiženými osobami. Knihovnou projde denně více než 500 návštěvníků.

Akce pro veřejnost

Dlouhodobá a promyšlená práce knihovny v oblasti čtenářství se stala předmětem zájmu médií a nejvýznamnější mezinárodní akce Noc s Andersenem, která vznikla v oddělení pro děti, se stala největší a nejatraktivnější akcí knihoven v České republice. K dalším zajímavým počinům, které pořádá KBBB, patří týdenní minifestival Hradišťské sluníčko, literární soutěž Píšu povídky, píšu básně, výtvarná soutěž pro děti i dospělé Ex libris nebo pravidelný cyklus besed přednášek a autorských čtení Setkávání v knihovně, dejme tomu v úterý. Při knihovně funguje od roku 1997 také Spolek přátel literatury a knihovny.

Budova knihovny

Knihovna sídlí v budově někdejší synagogy, která je zapsána v rejstříku jako kulturní památka České republiky.[1] Své jméno nese po významné uherskohradišťské osobnosti – spisovateli, bibliofilovi a knihovníkovi Bedřichu Beneši Buchlovanovi.

Na čelní fasádě se nachází pamětní deska připomínající „umučení příslušníků žinovské obce“, ve vstupní hale je nad úložnými boxy umístěna vzpomínka obětem holokaustu. Původní účel budovy připomíná i desatero ve štítu a zachované kovové sloupy.

V roce 2022 prošla budova opravou, při které byla mj. vyměněna okna a budova změnila barvu z růžové na šedou.[2]

Galerie

Odkazy

Reference

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2012-12-27]. Identifikátor záznamu 163159 : Synagoga v Uherském Hradišti. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. Bývalá židovská synagoga se dočká opravy. Fasáda dostane jinou barvu. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. 

Literatura

  • Knihovna Bedřicha Beneše Buchlovana. Knihovna Bedřicha Beneše Buchlovana v Uherském Hradišti. Příprava vydání Jaroslav Klenovský ,Radek Jančář. Uherské Hradiště: Spolek přátel literatury a knihovny Bedřicha Beneše Buchlovana v Uherském Hradišti, 2005. S. 10. 
  • PORTL, Pavel. Bedřich Beneš Buchlovan, známý neznámý. Uherské Hradiště, Zlín: Slovácké muzeum v Uherském Hradišti; Knihovna B. Beneše Buchlovana v Uherském Hradišti; Muzejní spolek v Uherském Hradišti; Krajská knihovna Františka Bartoše, 2005. 77 s. ISBN 80-86185-42-7, ISBN 80-86886-05-0. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
LogoKBBB.jpg
Autor: Knihovna Bedřicha Beneše Buchlovana v Uherském Hradišti, Licence: CC BY 3.0 cz
Logo Knihovny Bedřicha Beneše Buchlovana v Uherském Hradišti
Uherské Hradiště, Bedřich Beneš Buchlovan Library interior 04.jpg
Autor: Czeva, Licence: CC BY-SA 4.0
Bývalá synagoga, od roku 1951 sídlo veřejné knihovny v Uherském Hradišti, Zlínský kraj; vzpomínka obětem holokaustu ve vstupní hale
Uherské Hradiště, Bedřich Beneš Buchlovan Library interior 01.jpg
Autor: Czeva, Licence: CC BY-SA 4.0
Bývalá synagoga, od roku 1951 sídlo veřejné knihovny v Uherském Hradišti, Zlínský kraj
Uherské Hradiště, Bedřich Beneš Buchlovan Library interior 06.jpg
Autor: Czeva, Licence: CC BY-SA 4.0
Bývalá synagoga, od roku 1951 sídlo veřejné knihovny v Uherském Hradišti, Zlínský kraj; kupole
Uherské Hradiště, Bedřich Beneš Buchlovan Library interior 03.jpg
Autor: Czeva, Licence: CC BY-SA 4.0
Bývalá synagoga, od roku 1951 sídlo veřejné knihovny v Uherském Hradišti, Zlínský kraj; původní kovový sloup ze synagogy
KnihovnaBBBuh.jpg
Autor: Petr Titz, Licence: CC BY-SA 3.0 cz
Noční pohled na budovu Knihovny Bedřicha Beneše Buchlovana v Uherském Hradišti (dřívější synagoga)
Uherske Hradiste synagoga.jpg
Autor: Manka, Licence: CC BY 3.0
bývalá synagoga v Uherském Hradišti, dnes knihovna, kult. památka č. 50063 / 7-8851