Knivskjellodden

Knivskjellodden
Cabo Knivskjelodden, Noruega, 2019-09-03, DD 27.jpg
(c) Diego Delso, CC BY-SA 4.0

StátNorskoNorsko Norsko
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Pohled na Knivskjellodden od Nordkappu
Knivskjellodden
Knivskjellodden
Knivskjellodden na mapě Norska

Knivskjellodden nebo Knivskjelodden (čti knývšeloden) je nejsevernější výběžek norského ostrova Magerøya v kraji Troms a Finnmark. Bývá uváděn jako nejsevernější místo Evropy. Toto označení je však sporné, protože se místo nachází na ostrově. Nejsevernější bod evropské pevniny je Kinnarodden na poloostrově Nordkinn.

Na dohled se nachází Severní mys (Nordkapp), který je turisticky hojně navštěvován, protože jde o nejseverněji položené místo v Evropě, které lze dosáhnout po silnici. Nordkapp je však položen asi 1,5 km jižněji než Knivskjellodden.

Název

Název je odvozen od norského pojmenování mořského mlže střenky (knivskjell) z čeledi Solenidae, jehož schránka připomíná břitvu.

Zápis se dvěma l (Knivskjellodden) se používá ve variantě spisovné norštiny zvané bokmål. Zápis s jedním l (Knivskjelodden) se používá v nové norštině.

Knivskjellodden je složenina tří norských slov: kniv (nůž), skjell (lastura, mušle) a odde (mys). Do češtiny lze tedy přeložit jako Střenkový mys (nejedná se však o oficiálně uváděný název).

Přístup

Na mys lze dojít po turistické stezce z parkoviště při evropské silnici E69. Stezka je dlouhá asi 9 km a vede kamenitým, místy podmáčeným terénem. Značená je kamennými mohylami. Informační tabule na parkovišti uvádí, že se jedná o nejsevernější turistický chodník na světě.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Knivsjellsodden-Magerøya-2012-07-14-20-50.jpg
Autor: Karl Brodowsky, Licence: CC BY-SA 3.0
Knivsjellsodden, Magerøya (North Cape Island) in northern Norway
Cabo Knivskjelodden, Noruega, 2019-09-03, DD 27.jpg
(c) Diego Delso, CC BY-SA 4.0
Knivskjelodden Cape, Norway