Knurów

Knurów
Ulice Niepodległości v centru Knurova
Ulice Niepodległości v centru Knurova
Knurów – znak
znak
Knurów – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Časové pásmoUTC+01:00 (standardní čas)
UTC+02:00 (letní čas)
StátPolskoPolsko Polsko
VojvodstvíSlezské
OkresHlivice
Gminaměstská gmina
Knurów
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha33,95 km²
Počet obyvatel38 310[1]
Hustota zalidnění1128,42 obyv./km²
Etnické složeníPoláci a další
Náboženské složenířímští katolíci, luteráni a další
Správa
StarostaAdam Rams
Oficiální webwww.knurow.pl
Telefonní předvolba+48 32
PSČ44-190 až 44-196
Označení vozidelSGL
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Knurów (výslovnost [ˈknuruf]IPA, německy Knurow, řidčeji Knauersdorf) je město v jižním Polsku ve Slezském vojvodství v okrese Hlivice. Leží na historickém území Horního Slezska na okraji katovické konurbace, jižně od Hlivic. V červnu 2019 zde žilo 38 310 obyvatel. Je tak druhým největším městem v Polsku, které není sídlem okresu.

Jako vesnice byl Knurów založen během středověké velké kolonizace, první písemná zmínka pochází z roku 1305. V rámci Opolského knížectví tvořil součást Koruny království českého a Habsburské monarchie. Po slezských válkách připadl Prusku a v německém státě setrval do roku 1922, kdy byl při rozdělení Horního Slezska přičleněn k Polsku. V té době státní hranice vedla severním okrajem obce, přirozené administrativní a kulturní centrum v podobě města Hlivice patřilo k Německu až do konce druhé světové války.

Rozvoj původně zemědělské obce výrazně podnítilo objevení bohatých ložisek černého uhlí na konci 19. století a následné otevření dolu Knurów v roce 1903. V prvních dvou dekádách 20. století vyrostly vedle staré venkovské zástavby dělnické kolonie navržené cášským architektem a urbanistou Karlem Henricim. Zejména tzv. Třetí kolonie v oblasti kolem dnešních ulic Dworcowa a Słonimy, do níž se promítají ideje zahradního města, představuje významnou knurovskou památku.

V roce 1951 Knurów získal status města a zároveň k němu byly připojeny dosud samostatné obce Krywałd (Kriewald) a Szczygłowice (Scziglowitz). W Szczygłowicich byl roku 1961 zprovozněn další černouhelný důl Szczygłowice. Oba jsou dosud v provozu a roku 2009 byly spojeny do jednoho podniku s názvem KWK Knurów-Szczygłowice, který patří společnosti Jastrzębska Spółka Węglowa.

Knurów je napojen na dálnici A1, nejvýznamnější polskou spojnici ve směru sever–jih. Od roku 2018 byl obnoven osobní provoz na železniční trati Hlivice – Rybnik přes Knurów. Městskou autobusovou dopravu zajišťují linky integrovaného systému katovické aglomerace (Zarząd Transportu Metropolitalnego, ZTM).

Odkazy

Reference

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Herb Knurów-2018.png
Aktualny Herb Knurowa
Niepodleglosci2.JPG
Autor: Tosziba, Licence: CC BY-SA 3.0
Fragment głównej knurowskiej ulicy - ul. Niepodległości.
POL Knurów flag.svg
Flag of Knurów
Pl-Knurów.ogg
Autor: user Equadus (inactive global account), Licence: CC BY-SA 3.0
Polish native pronunciation of « KNURÓW ». Male voice.