Kočovnictví

Skandinávští Sámové jsou příkladem moderních nomádů

Kočovníci nebo také nomádi jsou komunity lidí, jejichž způsob života preferuje spíše neustálé kočování z jednoho místa někam jinam před usedlým životem na jednom místě (např. v jednom městě, státě atd.). Odhaduje se, že na Zemi žije okolo 30–40 milionů nomádů.[1] Mnoho lidských kultur má svou nomádskou tradici, ale ty jsou v mnoha průmyslových zemích světa stále vzácnější. Existují tři typy nomádů:

Populace

Eurasijská step byla domovem nomádských říší a mnoha velkých kmenových konfederací a kmenů v průběhu historie, jako byli Skytové, Sarmati, Hunové, Avaři, Göktürkský kaganát, Pečeněhové, Kumáni, Mongolská říše a Džungarský chanát.

V 70. letech 20. století žilo v Íránu 2–4 milionů nomádů, tedy každý desátý až dvacátý Íránec.[2] V roce 2000 se pastevectvím živila polovina obyvatel Mongolska, ale v roce 2022 to byla jen čtvrtina.[3]

Největší současná skupina nomádů na světě jsou Fulbové z oblasti Sahelu a západní Afriky.[4] Přestože na celém světě populace nomádských pastevců postupně klesá, tak kočovným způsobem života stále žijí mnozí arabští beduíni, Tuaregové, Somálci, Afarové, Kyrgyzové, Mongolové, Tibeťané, Paštunové, Něnci a Sámové.

Mezi poslední přežívající skupiny lovců a sběračů patří afričtí Křováci a Pygmejové a asijští Negritové.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Nomad na anglické Wikipedii.

  1. NOMADS - THE FACTS [online]. New Internationalist, 1995 [cit. 2008-07-07]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2002-08-27. (anglicky) 
  2. Mizející Šáhsavanové aneb Na návštěvě u kmene severoíránských kočovných pastevců. Lidé a Země [online]. 23. září 2021. Dostupné online. 
  3. Bydlí v jurtách a kočují nekonečnými pláněmi. Nahlédněte do života mongolských nomádů. Aktuálně.cz [online]. 21. října 2022. Dostupné online. 
  4. West Africa's Fulani nomads fight climate change to survive. France 24. 5 December 2019. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Nordkappsami.jpg
(c) Ernmuhl at lb.wikipedia, CC BY-SA 3.0
Sami-Sieddlung beim Nordkapp an Norwegen(2006)