Košínský potok

Košínský potok
Potok při odtoku z Malého Jordánu
Potok při odtoku z Malého Jordánu
Základní informace
Délka toku22,2 km
Plocha povodí83,2 km²
Průměrný průtoku ústí 0,42 m³/s
SvětadílEvropa
Hydrologické pořadí1-07-04-073
Pramen
Ústí
Protéká
ČeskoČesko Česko (Jihočeský kraj - okres Tábor)
Úmoří, povodí
Severní moře, Labe, Vltava, Lužnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Košínský potok je potokokrese TáborJihočeském krajiČeské republice. Je přibližně 22 km dlouhý, v kategorii významný 10,5 km. Na dolním toku se někdy uvádí pod názvy Tismenice nebo Tismenický potok.

Průběh toku

Pramení 2 km západně od Střezimíře v oblasti kolem „Čmerdovky“ u Bonkovic. Ze směru od pramene míří k jihovýchodu až jihu přes Bonkovice, přes Struhový rybník, Hořejší rybník a Chobot do Nové Střezimíře, kde se stáčí k jihu podél Šestkova vrchu (563 m n. m.), u Šeborova mlýna přibírá zprava malý přítok a před Borotínem-Starým Zámkem se stáčí doprava a vlévá do Starozámeckého rybníka (soutok s Borotínským potokem zprava). Bezprostředně pod Starozámeckým rybníkem následuje rybník Babinec, do nějž se zprava vlévá Chomoutovský potok. Horní tok od pramene ke Starozámeckému rybníku či Babinci se označuje též jako Bonkovický potok.

Pod Starozámeckým rybníkem pokračuje potok dále na jih, bezprostředně následuje rybník Babinec. Z rybníka Babince teče dále na jih. Pod obcí Moraveč přibírá zleva od Sudoměřic vodu Černého potoka, u Rzavé se zleva vlévá další potok, tekoucí z jezera Chotoviny. Potom Košínský potok údolím mezi radimovickými a košínskými lesy míří k obci Košín, vtéká do vodní nádrže Košín I. (na jejím začátku se zprava kaskádou rybníků připojuje Radkovský potok) a z ní pokračuje jihovýchodně a zde tvoří četné meandry. Zleva přibírá vodu dvou potoků od Stoklasné Lhoty a u starobylého železničního viaduktu (trať z Tábora na Písek) zprava ze SvrabovskéhoRadimovického potoka (ten protéká přes soustavu rybníků u obce Radimovice u Tábora (rybníky Praporka, Mlynářka, Hájek, Velký rybník, Nová komora, Podedvorný rybník, aj.). Těsně u místní části Tábor–Náchod se Košínský potok vlévá do Malého Jordánu. Z něj, nad bývalým náchodským mlýnem a u polní cesty Náchod-Čekanice, přes mohutná stavidla, pokračuje 2 m širokým tokem do nedaleké údolní nádrže (obecně označované jako rybník) Jordán. Odtud odtéká přepadem přes vodopád (katarakt) do údolí a teče Táborem. Míjí zde pod hradbami města známý Housův mlýn (v těchto místech se v 15. století konaly bohoslužby husitských radikálů – adamitů) a po nedlouhé cestě údolím se zprava vlévá do řeky Lužnice. Poslední úsek, z Jordánu přes město Tábor do Lužnice, se obvykle označuje již jako Tismenický potok.

Vodní režim

Povodně

V druhé vlně velkých povodní na jihu Čech v srpnu 2002 se silně rozvodnil také Košínský potok a přívaly vody nevydržela hráz Zámeckého rybníka v Borotíně. Po jejím protržení voda ještě více ohrozila Malý Jordán a také nádrž Jordán v Táboře. Zde pod hrází bylo již vodou zaplaveno údolí kolem Tismenického potoka, který je v podstatě dolním tokem Košínského potoka.

Fotogalerie

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Tismenický potok-vodopád.JPG
Přepad z Jordánu - vodopád, Tismenický potok
Tismenický potok-soutok.JPG
Soutok Tismenického potoka s Lužnicí
Tismenický potok-nový most.JPG
Tábor, nový most přes Košínský potok (Jordánská ul.?).
Košínský potok pod Malým Jordánem.JPG
Z Malého Jordánu vytéká Košínský potok