Kožní štěpy

Walter Yeo byl zřejmě první člověk, kterému byly transplantovány kožní štěpy

Použití kožních štěpů je součástí terapie při těžkých popáleninách. De facto se jedná o autotransplantaci kůže.

Terapie

Nejprve dochází k odstranění nekrotické tkáně (mj. se využívá i terapie s použitím larev much). Poté je odebrána část nepoškozené kůže, popř. je použita kůže umělá. Ta je následně umístěna na popálenou část. Kůže by se měla přichytit a epitelové buňky by se znovu měly začít dělit. Kůže by měla začít růst a postupně zakrývat celé zraněné místo. Regenerující kůže musí být jemně napínána, aby se zabránilo použití dalších kožních štěpů. Tato terapie je velmi bolestivá, někdy na utlumení bolesti nestačí ani nasazení opiátů.

Analgezie

Jako odstranění nekrotické tkáně probíhá v kompletní anestezii. K utlumení bolesti je poté použito terapie s nasazením opiátů. V současné době je používáno také videoher, speciálně k tomuto účelu upravených (Ice world). Tento je upraven, vzhledem k psychologickému faktoru, kdy se zraněným vrací vzpomínky na úraz. Proto byl vyroben program, plný sněhu a ledu, aby se vzpomínka nevracela.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Walter Yeo skin graft.jpg
Walter Yeo, the first person to receive plastic surgery, before (left) and after(right) skin flap surgery performed by Sir Harold Delf Gillies in 1917. The pictures of Walter's face before the surgery are blurry and hard to come by. In the tragic accident he was recorded as having lost both his upper and lower eyelids. The surgery was some of the first to use a skin flap from an unaffected area of the body and paved the way for a sudden rash of improvements in this field.