Kobyla (Krkonoše)

Kobyla
Vrchol897 m n. m.
Poloha
SvětadílEvropa
StátČeskoČesko Česko
PohoříKrkonoše / Krkonošské rozsochy / Vlčí hřbet
Souřadnice
Kobyla
Kobyla
Horninafylit
PovodíJizera
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kobyla (897 m n. m., německy Kabila) je zcela zalesněný vrch, nejjižnější výběžek Vlčího hřbetu, který je součástí geomorfologického podcelku Krkonošské rozsochy. Vrch je tvořen fylity středního devonu, v jižní polovině složenými převážně z chloritu a sericitu, v severní polovině ze sericitu a grafitu. Asi 300 m na sever od vrcholu se nachází malé ložisko buližníku.[1]

Poloha

Mírné jižní svahy vrchu Kobyla začínají stoupat od hranic Krkonošského národního parku, které procházejí obcí Jestřabí v Krkonoších, jejíž domky jsou rozesety až po jižní okraj lesa pokrývajícího vrch. Východním směrem je větší svah do Horních Vítkovic, vzdálených od vrcholu asi 1,5 km. Severovýchodním směrem běží hřbet v téměř stejné nadmořské výšce až k osadě Rezek. Severozápadním a západním směrem Kobyla ostře spadá do údolí Vejpálického potoka kde leží malá obec Stromkovice.

Kobyla leží v povodí Jizery. Přes vrch probíhá rozvodí Vejpálického potoka, Jizerky (levostranného přítoku Jizery) a Roudnického potoka.

Vrchol Kobyly je základním trigonometrickým bodem č. 18, triangulačního listu č. 0804. Většina vrchu leží v katastrálním území Horní Dušnice, z východu až k vrcholu Kobyly zasahuje katastrální území Vítkovic, jižní odlesněné svahy patří do katastru Jestřabí v Krkonoších.

Přístup a turistické zajímavosti

Na vrchol Kobyly nevede značená cesta. Dobrý přístup je severozápadním směrem polní cestou ze žlutě značené turistické cesty Jestřabí – Vítkovice od rozcestí "Vurmovka".

Na severním svahu nad obcí Stromkovice je křížová cesta a malá kaple Panny Marie nad studánkou, o které se traduje, že je v ní léčivá voda. Poutní pobožnosti se tu od roku 1990 zase konají vždy na 1. máje a v první neděli po 15. srpnu (což je svátek Nanebevzetí Panny Marie). Mše se konají venku pod korunami stromů. Kaple byla v roce 2007 opravena.[2]

Mezi zajímavosti patří polní letiště v Jestřabí. Dnes je navštěvováno převážně turisty neboť je z něho krásný výhled po širokém okolí. V zimě je to vhodný terén pro jízdu na lyžích s drakem (snowkiting).

Reference

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Fire.svg
This is a solid red equilateral triangle, which can symbolize or indicate many things, including the the symbol for fire in the books by Franz Bardon.