Kohoutek (Lychnis)

Jak číst taxoboxKohoutek
alternativní popis obrázku chybí
Kohoutek plamenný (Lychnis chalcedonica)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádhvozdíkotvaré (Caryophyllales)
Čeleďhvozdíkovité (Caryophyllaceae)
Rodkohoutek (Lychnis)
L., 1753
Druhy vyskytující se v ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kohoutek (Lychnis) je rod asi 30 druhů květin z čeledi hvozdíkovitých. Pocházejí a jsou rozšířeny hlavně v mírném pásmu severní polokoule. Pro své výrazné květy byly šířeny na nová území. Jejich obliba plyne také z malých nároků na prostředí i na péči.

Popis

Rostliny jsou nejčastěji trvalky, méně často jsou dvouletky. Z rozvětveného, hrubého oddenku vyrůstají vytrvalé listové růžice a z nich jedna nebo víceré lodyhy, ty bývají v horní části rozvětvené a mohou být holé, drsně chlupaté nebo šedě vlnaté. Lodyhy jsou porostlé křižmostojnými, přisedlými listyčepelemi kopinatými či elipsovitými a se špičatými vrcholy.

Na koncích lodyh vyrůstají oboupohlavné květy sestavené do lat nebo vidlanů. Pětičetné květy bývají růžové, červené, červenofialové a jen zřídkakdy bílé. Trubkovitý nebo úzce zvonkovitý, podélně žilkovaný kalich s 10 žilkami, bývá fialově naběhlý. Koruna má nehtovité plátky celokrajné, plytce vykrojené, dvoulaločné až čtyřdílné a ve spodu má zřetelnou pakorunku. V květu je deset tyčinek ve dvou kruzích, pět kratších obvykle přirůstá ke korunním plátkům. Svrchní, vejčitý semeník je složený z pěti plodolistů a má na vrcholu pět čnělek.

Plody jsou jednopouzdré, vícesemenné tobolky obalené vytrvalým kalichem. Ve zralosti se tobolky za pěkného počasí otvírají pěti zuby a vypadávají z nich četná semena ledvinovitého tvaru s drsným osemením.

Rozmnožování

Jednotlivé druhy se rozmnožují hlavně semeny nebo dělením trsů. Množení semeny je obvyklejší u tzv. nešlechtěných botanických druhů. Druhého způsobu se používá při rozmnožování vyšlechtěných kultivarů, neboť genetické množení semeny nezaručuje přenos vlastnosti z rodičů na potomky. V zahradnické praxi se často pěstují i kříženci (hybridy).

Význam

Kohoutky se v okrasném zahradnictví pěstují pro své sytě vybarvené květy, dlouhou dobu kvetení a nenáročnost na péči i stanoviště. Používají se jak čistě botanické druhy s jednoduchými květy, tak i kultivované plnokvěté formy. Druhy z jednoduchými květy se používají jako součást květnatých trávníků, obsahují nechutnou mízu a většina býložravců je nespásá. Rostliny plnokvěté se vysazují na trvalkové záhony, k tvorbě zahradních lemů, obrub a dalších liniových prvků. Menší druhy jsou vhodné i do skalek.

Jsou to obvykle krátkověké trvalky, které se na svém stanovišti i do blízkého okolí rozmnožují přirozeným vysemeňováním, na slunném stanovišti s propustnou půdou vydrží růst a kvést po mnoho let. Obvykle nemají živočišných škůdců, pouze vlhké prostředí a těžká, dlouhodobě mokrá půda jim může přivodit hnilobu kořenů.

Taxonomie

V přírodě České republiky se vyskytují tyto čtyři druhy:

  • kohoutek Jovišův (Lychnis flos-jovis) (L.) Desr.
  • kohoutek luční (Lychnis flos-cuculi) L.
  • kohoutek plamenný (Lychnis chalcedonica) L.
  • kohoutek věncový (Lychnis coronaria) (L.) Desr.

Mezi další často pěstované druhy patří zejména:

  • kohoutek alpský (Lychnis alpina) L.
  • kohoutek lesklý (Lychnis fulgens) Fisch.
  • kohoutek sibiřský (Lychnis sibirica) L.
  • kohoutek sněžný (Lychnis nivalis) Kit.
  • kohoutek velkokvětý (Lychnis grandiflora) Jacq.

a hybrid

  • kohoutek Arkwrightův (Lychnis x arkwrightii)

V minulosti byla ke kohoutkům počítána i smolnička obecná.[1][2][3][4]

Galerie

Reference

  1. GOLIAŠOVÁ, Kornélia; MICHALKOVÁ, Eleonóra. Flóra Slovenska VI/3: Kukučka [online]. VEDA, Vydavateľstvo Slovenskej akadémie vied, Bratislava, SK, 2012 [cit. 2015-06-11]. S. 399. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-06-13. ISBN 978-80-224-1232-2. (slovensky) 
  2. POLÍVKA, František. Názorná květena zemí koruny české: Kohoutek [online]. Wendys, Zdeněk Pazdera, 1901 [cit. 2015-06-11]. S. 240. Dostupné online. 
  3. KUŤKOVÁ, Tatiana. Trvalky v zahradní a krajinářské architektuře:Kohoutek [online]. Zahradnická fakulta, Mendelova univerzita, Brno, rev. 2007 [cit. 2015-06-11]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-05-30. 
  4. Flora of China: Lychnis [online]. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA, USA [cit. 2015-06-11]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Firletka kwiecista Lychnis coronaria seed.jpg
Autor: Agnieszka Kwiecień Nova, Licence: CC BY 3.0
Rose Campion Lychnis coronaria fruit, plant cultivated, Wroclaw, Poland.
20130516Lychnis flos-cuculi2.jpg
Autor: AnRo0002, Licence: CC0
Kuckucks-Lichtnelke (Lychnis flos-cuculi) im Hockenheimer Rheinbogen
Lychnis chalcedonica B.jpg
Maltese Cross, Jerusalem Cross, Dusky Salmon, Burning Love, or Nonesuch