Kohoutovická vrchovina

Kohoutovická vrchovina
Nejvyšší bod415 m n. m. (Kohoutovická Baba)
Rozloha23,77 km²

Nadřazená jednotkaLipovská vrchovina
Sousední
jednotky
Medlánecká sníženina, Žabovřeská kotlina, Špilberk, Pisárecká kotlina, Modřická pahorkatina, Střelická kotlina, Žebětínský prolom, Bystrcká kotlina

SvětadílEvropa
StátČeskoČesko Česko
Horninyžula, granodiorit, diorit
PovodíSvratka
Souřadnice
Identifikátory
Kód geomorf. jednotkyIID-2B-9
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kohoutovická vrchovina je geomorfologický okrsek na jižní Moravě, v oblasti města Brna. Je součástí podcelku Lipovské vrchoviny, která je částí Bobravské vrchoviny.

Vrchovina je tvořena žulami, granodiority a diority brněnského masivu, které jsou pokryté spodnodevonskými pískovci a slepenci a miocenními a čtvrtohorními sedimenty. Nejvyšším bodem je Kohoutovická Baba (415 m n. m.).[1] Napříč severním výběžkem Kohoutovické vrchoviny vytváří mezi Holednou a Komínskou Chocholou řeka Svratka průlomové údolí, jejíž údolní tok také tvoří východní hranici území. Ze západu je vrchovina vymezena Údolím oddechu s potokem Vrbovcem. Ve střední části vrchoviny teče Kohoutovický potok, v jižní části potom Leskava.

Území Kohoutovické vrchoviny je z velké části urbanizováno městem Brnem, střední část vrchoviny je však zalesněna (obora Holedná a další lesy). K významným maloplošným chráněným územím patří národní přírodní památka Červený kopec a přírodní rezervace Kamenný vrch.[1] Po jižním okraji vrchoviny vede dálnice D1 a v severojižním směru jí prochází také Pisárecká radiála.

Reference

  1. a b Zeměpisný lexikon ČR. Hory a nížiny. Příprava vydání Jaromír Demek, Peter Mackovčin. 3. vyd. Brno: Mendelova univerzita v Brně, 2014. ISBN 978-80-7509-113-0. OCLC 913564995 S. 255. 

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“