Kolín nad Rýnem

Kolín nad Rýnem
Köln
Kolín nad Rýnem – znak
znak
Kolín nad Rýnem – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška37 m n. m.
StátNěmeckoNěmecko Německo
Spolková zeměSeverní Porýní-Vestfálsko
Vládní obvodKolín nad Rýnem
Kolín nad Rýnem
Kolín nad Rýnem
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha405,15 km²
Počet obyvatel1 084 831 (2022)[1]
Hustota zalidnění2 677,6 obyv./km²
Správa
StarostaHenriette Rekerová (nez. s podporou CDU, FDP a Zelených)
Oficiální webwww.stadt-koeln.de
Telefonní předvolba02 21, 0 22 03, 0 22 32, 0 22 33, 0 22 34, 0 22 36
PSČ50667–51149
Označení vozidelK
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kolín nad Rýnem (německy Köln, anglicky a francouzsky Cologne) je čtvrté největší město v Německu. Leží ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko a žije zde přibližně 1,08 milionu[1] obyvatel. Kolín je významným kulturním, obchodním střediskem a komunikačním uzlem, kde se konají četné veletrhy. Původně zde byla germánská osada, kolem roku 50 n. l. vzniklo římské město Colonia Agrippina, od 4. století sídlo římskokatolického biskupství (od roku 953 n. l. arcibiskupství, poté také církevní kurfiřtství). Ve středověku byl Kolín největším městem v Německu. Katedrála svatého Petra, založená 1248 a dostavěná až v letech 1848–1880, patří k největším gotickým stavbám v Evropě a její věže dosahují výšky 157 m. Kolínská univerzita, založená roku 1388, je šestou nejstarší univerzitou ve střední Evropě a zároveň jednou z největších v Německu.

Historie

Od antiky do roku 1475

Kolín je nejstarším z velkých německých měst. Byl založen císařovnou Agrippinou mladší, ženou římského císaře Claudia, která se narodila v legionářské osadě (castra Romana) nad Rýnem - součásti Dolnogermánského limitu Římské říše. V roce 50 dala této osadě jméno Ara Agrippinensium (podle jiných pramenů Colonia Claudia Augusta Agrippina, CCAA) a povýšila ji na město. Kolem roku 89 se město stalo hlavním městem provincie a jedním z významnějších obchodních a výrobních center římského impéria na sever od Alp.

Ve 4. století byla ve městě velká komunita křesťanů, která založila první biskupství a od roku 785 arcibiskupství kolínské. Od 12. století si město k názvu dávalo - stejně jako Jeruzalém, Konstantinopol a Řím - přídomek „svaté“, latinsky sancta Colonia: „Svatá Kolonia z milosti Boží věrná dcera Římské církve“.

© Raimond Spekking / CC BY-SA 4.0 (via Wikimedia Commons)
Sochy devíti dobrých hrdinů , 2. polovina 13. století, radnice v Kolíně nad Rýnem
Kolín na vedutě okolo roku 1411

Ve středověku se město rozvíjelo hospodářsky, politicky i kulturně. Roku 1282 se Kolín stal spoluzakladatelem německé hanzy, obchodního spolku, vzniklého sloučením s prosperujícími místními hanzami v Hamburku a v Lübecku, k nimž postupně přistupovala další města. Od roku 1288, po vítězství nad biskupem Siegfriedem II., město řídila samospráva jeho obyvatel, sídlící v monumentální budově gotické radnice. Sebevědomí a návaznost na slavné tradice světové historie, tam vyjadřuje dochovaná galerie devíti soch „dobrých hrdinů“, spojující světové hrdiny tří konfesí: křesťany reprezentují císař Karel Veliký s orlem na štítu, Král Artuš s třemi korunami a Godefroy z Bouillonu, se psem u nohou, antické hrdiny Julius Caesar, Hectór a Alexander Veliký a biblické starozákonní krále Židé David, Jozue a Juda Makabejský. Velkolepou stavbu katedrály zde zahájila huť rodiny Parléřů, z níž bratři Petr a Jindřich odešli na stavbu katedrály pražské. V roce 1388 zde vznikla první městská univerzita v Německu. Kolín tehdy patřil k největším a nejbohatším německojazyčným městům. Teprve v roce 1475 byla samostatnost právně upravena přiznáním statusu svobodného říšského města.

Historie po roce 1475

Objev Ameriky, vznik nových obchodních cest a z toho vyplývající změny v evropském hospodářství vedly k ekonomickému i politickému úpadku města. V roce 1560 byla přerušena stavba katedrály, v roce 1795 Kolín obsadili Francouzi a v roce 1815 bylo město připojeno k Prusku.

Reformy provedené nejprve Francouzi a později pruskými úřady vytvořily vhodné podmínky pro rozvoj Kolína v době průmyslové revoluce. Město se stalo významným dopravním uzlem (železnice, říční plavba). Rozvíjel se průmysl (Felten & Guillaume, Stollwerck, Klöckner Humboldt Deutz AG - zakladatelem byl Nicolaus August Otto, Helios AG). V roce 1880 byla po 632 letech dokončena stavba katedrály (výška věží je 157 m). Po zboření středověkých hradeb došlo k dynamickému územnímu rozvoji a tím k růstu počtu obyvatel.

Od roku 1939

Ve druhé světové válce byl Kolín stejně jako další města vystaven velkým spojeneckým náletům, z nichž největší byl proveden jako operace Millenium v noci z 30. na 31. května 1942. Náletu se zúčastnilo 1047 bombardérů RAF. Během druhé světové války se počet obyvatel snížil z cca 800 000 na 104 000. V současnosti v Kolíně žije přes milion lidí, z čehož 17,2 % (asi 175 515, stav v roce 2004) byli cizinci. Kolín je po Berlíně a před Hamburkem městem s druhou největší tureckou menšinou v Evropě.

Doprava

Leteckou dopravu zajišťuje mezinárodní letiště Kolín/Bonn (CGN) asi 15 km jižně od města. Köln Hauptbahnhof je významný železniční uzel, kde jezdí vlaky ICE a TGV a zajišťují dálkové spoje na všechny strany, ovšem do Rakouska a Švýcarska jen každých 6 hodin.

Kolín má systém výpadových radiál a pět koncentrických silničních okruhů, z nichž ten vnější je dálniční obchvat. Z něho vycházejí dálnice A1, A3, A4, A57 a A59 i řada dalších silnic.

Městskou dopravu obstarává 11 linek rychlodrážních tramvají o celkové délce 195 km (po Melbourne (256 km) a Petrohradu (205 km) největší tramvajová síť na světě), které ve středu města vedou tunelem, a množství autobusových linek. Na to navazuje 9 linek příměstské dopravy (S-Bahn), které obsluhují celý region.

Pamětihodnosti

© Raimond Spekking / CC BY-SA 4.0 (via Wikimedia Commons)
Katedrála svatého Petra od východu

Město má mimořádně bohatou historii, počínající v 1. století n. l. Její stopy se přes těžké poškození v letech 1944-1945 zachovaly po celém území vnitřního města. V Kolíně nad Rýnem se nachází 12 románských kostelů.

 • Dóm čili katedrála svatého Petra, pětilodní gotická bazilika s ochozem, kaplí a dvěma věžemi, je 144 m dlouhá a výška klenby činí 43,3 m. Západní část s věžemi byla postavena až v 19. století. Z vnitřního zařízení vyniká relikviář Tří králů ze 13. století, středověké vitráže v oknech a mohutné historické zvony. Katedrálu navštěvuje asi 6 milionů návštěvníků ročně a je součástí Světového dědictví UNESCO.
 • Radnice s mohutnou gotickou věží z roku 1414 a renesančním podloubím
 • Románská bazilika St. Andreas s dlouhým chórem a věží nad křížením
 • Kostel St. Aposteln, trojlodní románská bazilika s kupolí, trojlistým chórem a mohutnou západní věží
 • St. Gereon, mohutná centrální stavba 35 m vysoká na pozdně antických základech s dlouhým chórem a dvěma věžemi
 • St. Maria im Kapitol, trojlodní románská bazilika, 100 m dlouhá a 40 m široká se třemi konchami v závěru
 • Gross St. Martin, trojlodní bazilika s trojlistým závěrem a mohutnou věží nad křížením
 • Minoritský kostel P. Marie ze 13. století
 • Evangelický Antoniterkirche, gotický trojlodní kostel s velmi vysokou střední lodí
 • Jezuitský kostel Nanebevzetí P. Marie, prostorná barokní bazilika s emporami

Galerie


Panorama centra Kolína nad Rýnem. Ve středu obrázku je kostel Groß St. Martin, vpravo budova Kolínské filharmonie a Museum Ludwig, zcela vpravo Hohenzollernbrücke (Most Hohenzollernů) se vjezdem do Kolínského hlavního nádraží v červenci 2006.
© Raimond Spekking / CC BY-SA 4.0 (via Wikimedia Commons)
Panorama centra Kolína nad Rýnem. Ve středu obrázku je kostel Groß St. Martin, vpravo budova Kolínské filharmonie a Museum Ludwig, zcela vpravo Hohenzollernbrücke (Most Hohenzollernů) se vjezdem do Kolínského hlavního nádraží v červenci 2006.
Panorama Kolína nad Rýnem od městské části Deutz. Zleva Deutzer Brücke, kostel sv. Martina, katedrála svatého Petra a Hohenzollernbrücke.
Panorama Kolína nad Rýnem od městské části Deutz. Zleva Deutzer Brücke, kostel sv. Martina, katedrála svatého PetraHohenzollernbrücke.

Muzea

Kolín má velké množství muzeí, výstavních galerií a kulturních středisek. Mezi významné a velmi navštěvované patří:

 • Römisch-Germanisches Museum – bezprostředně vedle dómu: vykopávky a umění pozdní antikyPorýní
 • Museum Ludwig – u dómu a hlavního nádraží: moderní a současné umění
 • Wallraf-Richartz-Museum – asi 200 m jižně od dómu: výtvarné umění od 13. do 20. století
 • Diecézní muzeum Kolumba – v sousedství předchozího: výtvarné a užité umění od pozdní antiky po současnost
 • Botanická zahrada s více než 10 000 druhy rostlin a Zoologická zahrada se 700 druhy živočichů ve čtvrti Riehl, asi 2 km severně od středu města

Sport

Ve městě sídlí fotbalový klub 1. FC Köln a hokejový klub Kölner Haie. Ten hraje v Lanxess Areně, která je s kapacitou 18 500 diváků největší hokejovou halou v Evropě.

Americký fotbal hrají Cologne Centurions v Evropské lize (European League of Football), a Cologne Crocodiles v německé lize GFL (German Football League).

Ve městě se pravidelně od roku 2014 pořádá turnaj IEM Cologne hry CSGO, který pořádá ESL.

Místní zvyky

Tzv. kolínské trojhvězdí v roce 2005. Zleva postavy zvané panna, princ a sedlák.

Kolín nad Rýnem je jedním z hlavních středisek karnevalových slavností a zábav v Německu. Zde jsou značně ovlivněny katolickou tradicí města a jeho okolí a také tím, čemu se říká rýnská veselá povaha (rheinische Frohnatur).

Po celé zemi známé a ve veřejnoprávní televizi vysílané velké karnevalové shromáždění (Prunksitzung) v sále zvaném Gürzenich se naposledy konalo v únoru 2020. Od tohoto roku nejsou tato shromáždění ani velký průvod městem s alegorickými vozy a početnými návštěvníky kvůli pandemii covidu-19 povoleny resp. sám karnevalový spolek je nepořádá.

Velké karnevalové shromáždění v Kolíně nad Rýnem, 22. února 2006, v sále zvaném Gürzenich

Osobnosti

Partnerská města

Reference

 1. a b register of German municipalities (2022). 21. září 2023. Dostupné online. [cit. 2023-10-07]

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Germany location map.svg
Autor: NordNordWest, Licence: CC BY-SA 3.0
Location map of Germany (Wp article: en:Germany)
Flag of Ireland.svg
Zelený pruh má znázorňovat většinové katolické obyvatelsto Irska, oranžový pruh reprezentuje protestantskou menšinu a bílý pruh uprostřed znázorňuje mír a harmonii mezi nimi.
Flag of Belgium.svg

Belgická vlajka

This is the national flag of Belgium, according to the Official Guide to Belgian Protocol. It has a 13:15 aspect ratio, though it is rarely seen in this ratio.

Its colours are defined as Pantone black, Pantone yellow 115, and Pantone red 032; also given as CMYK 0,0,0,100; 0,8.5,79,0; and 0,94,87,0.
Flag of Canada (Pantone).svg
Flag of Canada introduced in 1965, using Pantone colors. This design replaced the Canadian Red Ensign design.
Flag of Finland.svg
Finská vlajka
St. Gereon, Köln, Südseite-6108.jpg
© Raimond Spekking / CC BY-SA 4.0 (via Wikimedia Commons)
St. Gereon, Köln. Ansicht von Süden. Im Vordergrund das St. Christophhaus
Kolonia - Relikwiarz Trzech Kroli.JPG
(c) Amoli at pl.wikipedia, CC BY-SA 3.0
Kolonia - Relikwiarz Trzech Króli
Dreigestirn 72.jpg
The 'Trifolium' (trefoil, or cloverleaf), or representatives of the Cologne Carnival, are the three characters of the Prince, the Peasant and the Virgin. The Prince is the prince of the carnival itself, the Peasant represents the wealth and the defensive strength of the city of Cologne, whilst the Virgin symbolises the virtue and beauty of the city.

In this photograph for the 2005 carnival, the Trifolium are drawn from members of the festival club Kölnische Karnevalsgesellschaft 1945 e.V. (from left to right)

 • Virgin Claudia (Claus Frohn) - by tradition, the Virgin is played by a man
 • Prince Walter II. (Walter-Ferdinand Passmann)
 • Peasant Uli (Uli Döres)
Köln-Innenstadt-Südhälfte.jpg
Autor: HOWI - Horsch, Willy , Licence: CC BY-SA 4.0
Köln-Innenstadt-Südhälfte, Blick vom Dom auf den Verlauf der "Hohe Straße"
Kölner Dom von Deutzer Seite.jpg
© Raimond Spekking / CC BY-SA 4.0 (via Wikimedia Commons)
Cologne Cathedral, view from Deutz riverside
St. Aposteln Köln - Ostseite (4539).jpg
© Raimond Spekking / CC BY-SA 4.0 (via Wikimedia Commons)
St. Aposteln Köln - Ostseite
9 gute Helden im Hansasaal des Rathauses Köln - Gesamtansicht, crop-6243.jpg
© Raimond Spekking / CC BY-SA 4.0 (via Wikimedia Commons)
9 gute Helden im Hansasaal des Rathauses Köln - Gesamtansicht. Von links nach rechts: Karl der Große, König Artus, Gottfried von Bouillon, Josua, David, Judas Makkabäus, Julius Caesar, Hektor, Alexander der Große
Cologne Montage 2016.png
Autor: see above, Licence: CC BY-SA 4.0
Collage für Seiten über Köln
Cologne - Panoramic Image of the old town at dusk.jpg
Autor: Ahgee, Licence: CC BY-SA 3.0
Panoramic view of the old town of Cologne (North Rhine-Westphalia, Germany) taken from the other side of the river Rhine at dusk (09:58pm). You can see (from left to right) the former Lufthansa corporate headquarters, the Deutzer bridge, Great St. Martin Church, Cologne Cathedral, Museum Ludwig, the Cologne telecommunications tower Colonius, the Hohenzollern bridge and the blue lights and reflections of the Cologne Musical Dome.Five images with 3 exposures each (15 images in total) were merged together. The resulting 32bit HDRI was converted to an 8bit LDRI. Images were taken with a Canon EOS 1000D (EOS Digital Rebel XS or EOS Kiss F) and 18-55mm lens at f/5.6.
Köln - Altstadtufer.jpg
© Raimond Spekking / CC BY-SA 4.0 (via Wikimedia Commons)
Waterside of the old town of Cologne, Germany: In the middle the church "Groß St. Martin, on the right side the philharmonics and "Museum Ludwig", outer right side the bridge "Hohenzollernbrücke" with gateway to the main station
Helenenturm Köln.jpg
Autor: HOWI - Horsch, Willy , Licence: CC BY 3.0
Helenenturm Köln, Helenenstraße/Ecke St.-Apern-Straße
Cologn1411.jpg
Cologne in 1411
Flagge Köln.svg
Flag of the city of Köln