Kolínská tabule

Kolínská tabule
Labe a Kmochův ostrov v Kolíně
Labe a Kmochův ostrov v Kolíně

Nejvyšší bod295 m n. m. (vrstevnice)
Rozloha45,2 km²

Nadřazená jednotkaČeskobrodská tabule
Sousední
jednotky
Kouřimská tabule
Sadská rovina
Středolabská niva
Poděbradská rovina
Labsko-klejnárská niva
Ronovská tabule
Hornosázavská pahorkatina
Podřazené
jednotky
Kutlířská tabule
Nebovidská tabule

SvětadílEvropa
StátČeskoČesko Česko
Horninypískovec, rula, migmatit, amfibolit
PovodíLabe
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kolínská tabule je geomorfologický okrsek v jihovýchodní části Českobrodské tabule, ležící v okresech Kolín a Kutná Hora ve Středočeském kraji.

Poloha a sídla

Přírodní památka Lom u Červených Peček
Vodopád Polepky v Polepech

Území okrsku leží zhruba mezi sídly Velim (na severozápadě), Kolín (na severovýchodě), Kutná Hora a Církvice (na jihovýchodě), Červené Pečky (na jihu) a Křečhoř (na západě). Zcela uvnitř okrsku leží větší obce Polepy a Nebovidy, větší částí sem zasahuje titulní okresní město Kolín a značnou částí další okresní město Kutná Hora.[1]

Geomorfologické členění

Okrsek Kolínská tabule (dle značení Jaromíra Demka VIB–3E–5) náleží do celku Středolabská tabule a podcelku Českobrodská tabule.

Podle členění Balatky a Kalvody[2] se okrsek dále člení na podokrsky Kutlířská tabule na severozápadě a Nebovidská tabule na jihovýchodě. V tomto členění je však Kolínská tabule patrně definována jako územně menší.

Tabule sousedí s dalšími okrsky Středolabské tabule: Kouřimská tabule a Sadská rovina na severozápadě, Středolabská niva a Poděbradská rovina na severu, Labsko-klejnárská niva na východě a jihu, Ronovská tabule na jihovýchodě. Dále sousedí s celkem Hornosázavská pahorkatina na jihu a západě.[3]

Významné vrcholy

Nejvyšším bodem okrsku je vrstevnice (295 m) na jihu, při hranici s Hornosázavskou pahorkatinou.[2]

Odkazy

Reference

  1. Kolínská tabule na Mapy.cz
  2. a b BALATKA, Břetislav; KALVODA, Jan. Geomorfologické členění reliéfu Čech. Praha: Kartografie Praha, 2006. ISBN 80-7011-913-6. 
  3. DEMEK, Jaromír; MACKOVČIN, Peter, a kolektiv. Zeměpisný lexikon ČR: Hory a nížiny. 2. vyd. Brno: AOPK ČR, 2006. 582 s. ISBN 80-86064-99-9. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Kmochův ostrov 1997.jpg
Autor: Lamprus, Licence: CC0
Kmochův ostrov v Kolíně
Lom u Červených Peček, celkový pohled (003).jpg
Autor: Juandev, Licence: CC BY-SA 3.0
Přírodní památka Lom u Červených Peček, okres Kolín, Česká republika.
Vodopád Polepky 01.JPG
Autor: Lamprus, Licence: CC0
Vodopád Polepky v Polepech