Kolštejn (hrad)

Kolštejn
Brána
Brána
Základní informace
Slohgotický, renesanční
Výstavbapočátek 14. století
Přestavbakonec 16. století
Stavebníkpáni z Wüstehube
Další majitelépáni z Lipé
Valdštejnové
páni ze Zvole
Žerotínové
Bruntálští z Vrbna
Lichtenštejnové aj.
Poloha
Adresajihovýchodní část vesnice, Branná, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Kolštejn
Kolštejn
Další informace
Rejstříkové číslo památky29269/8-843 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kolštejn (též Branná) je zřícenina hradu částečně přestavěného na zámekBrannéokrese Šumperk. Stojí na skalnatém útesu v nadmořské výšce okolo 630 metrů nad řekou Brannou v jihovýchodní části vesnice. Komplex zříceniny a zámku je od roku 1964 chráněn jako kulturní památka.[1]

Historie

Předpokládaným obdobím výstavby hradu jsou roky 1306–1310, ale prvním známým majitelem hradu byl Jan z Wüstehube uváděný v roce 1313. Později hrad získal král Jan Lucemburský, který ho udělil jako léno pánům z Lipé a markrabě Karel jim ho roku 1340 potvrdil. Koncem čtrnáctého století hrad ovládl Hynek z Valdštejna, který často střídal strany během husitských válek, dokud nebyl zabit při pokusu o přepadení Prahy v roce 1427. Před rokem 1437 se hrad ocitl v držení Markvarta ze Zvole a později jeho syna Hynka ze Zvole.

Nádvoří dolního zámku

Po vymření kolštejnské větve jejich rodu panství připadlo na krátkou dobu Žerotínům, kteří ho roku 1582 prodali Hynku Bruntálskému z Vrbna, jehož syn Jan nechal předhradí přestavět na renesanční zámek. Západní část zámku se dostavovala ještě za Lichtenštejnů, kteří zámek po konfiskacích získali v roce 1622. Během třicetileté války na hradě byla císařská posádka, ale po válce se zámek stal pouze správním centrem panství. K úpadku přispěly také dva požáry v letech 1770 a 1926.[2]

Stavební podoba

Hradní jádro vymezuje hradba vedená po hraně skalního útesu, jejíž tloušťka na straně k předhradí dosahuje 3,3 metrů. Za ní stávala válcová věž o průměru 8,8 metru, která byla v devatenáctém století upravena na vyhlídku. Z paláce, který stál zřejmě podél jihozápadní hradby, se dochovaly pouze zazděné okenní otvory v hradbě a valeně zaklenutý sklep. Fragment stavby se zachovanou spodní částí portálu se dochoval také mezi torzem věže a východní hradbou. Během renesančních a raně barokních úprav bylo obestavěno celé jádro, ale zástavba zanikla po požáru v roce 1770.[2]

Galerie

Odkazy

Reference

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2016-07-07]. Identifikátor záznamu 140631 : Zámek se zříceninou hradu Kolštejn. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. a b PLAČEK, Miroslav. Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí. Praha: Libri, 2002. 768 s. ISBN 80-7277-046-2. Heslo Branná, s. 121–124. 

Literatura

  • Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Příprava vydání František Spurný. Svazek II. Severní Morava. Praha: Nakladatelství Svoboda, 1983. 358 s. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Zámek Branná (1).jpg
Autor: Vlach Pavel, Licence: CC BY-SA 4.0
První nádvoří zámku Branná
Zámek Branná, erb Hanuše Petřvaldského.jpg
Autor: Vlach Pavel, Licence: CC BY-SA 4.0
Erb Hanuše Petřvaldského a jeho manželky nad vstupem z nádvoří dolního zámku.
Branná, zámek.jpg
Autor: Vlach Pavel, Licence: CC BY-SA 4.0
Jižní křídlo zámku s pozůstatky hradu Kolštejn.
Zámek Branná.jpg
Autor: Vlach Pavel, Licence: CC BY-SA 4.0
Druhé nádvoří zámku s pozůstatky hradu Kolštejn.
Goldenstein - hrad Kolštejn - podworze.JPG
Autor: Pudelek, Licence: CC BY-SA 4.0
Branna (Goldenstein) - hrad Kolštejn
Goldenstein - hrad Kolštejn.JPG
Autor: Pudelek, Licence: CC BY-SA 4.0
Branna (Goldenstein) - hrad Kolštejn