Koleč (zámek)

Koleč
Zámek Koleč, pohled na opravenou část budov (leden 2019)
Zámek Koleč, pohled na opravenou část budov (leden 2019)
Účel stavby

muzeum včelařství (od 2016)

Základní informace
Slohbarokní architektura
StavebníkUbelliové ze Siegburgu
Poloha
AdresaKoleč, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky40152/2-536 (PkMISSezObrWD)
WebOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zámek Koleč je barokní zámek ve stejnojmenné obci v okrese Kladno ve Středočeském kraji. Od roku 2016 je v zámku umístěno muzeum včelařství.[1]

Historie

Zámek byl postaven v letech 1711–1713 na místě původní tvrze ze 16. století. Majitelem panství byl rod Ubelliů ze Siegburgu, kteří v roce 1715 nechali vysvět zámeckou kapli biskupem Danielem Josefem Mayerem z Mayernu, pozdějším arcibiskupem pražským.

Východní křídlo budovy tvoří zámecká kaple Nejsvětější Trojice, jenž byla rozšířená v letech 1898–1899 a sloužila k duchovním potřebám celé obce. Po roce 1918 zámek připadl pod správu státních statků Zvoleněves.

Po roce 1945 zámek připadl do majetku státního statku Zvoleněves. Po roce 1989 byl zámek prodán novým majitelů, kteří jej zřejmě měli v úmyslu využít pouze ke spekulativním účelům. Zámek použili jako zástavu pro získání bankovního úvěru a záměrně jej nechali chátrat, čímž se zámek dostal do havarijního stavu a zařadil se mezi nejohroženější památky Kladenska. V červenci 2008 došlo k nucené dražbě a zámek za částku přesahující 5 milionů korun získal Nadační fond Koleč, který zahájil nejzákladnější práce na jeho zabezpečení.[2] Po obtížných začátcích se fondu podařilo získat dotace v řádu stovek tisíc korun ročně od ministerstva kultury či Státního zemědělského intervenčního fondu. Zámek dostal novou střechu a částečně byla opravena kaple, kde se konají svatby. V roce 2015 Nadační fond Koleč uspěl se žádostí o dotaci u Norských fondů a získal přes 16 milionů korun, za které bylo zrekonstruováno jedno křídlo zámku. V roce 2016 v něm bylo otevřené muzeum včelařství.[3]

Galerie

Odkazy

Reference

  1. Muzeum včelařství Koleč [online]. Včelaři Kladno [cit. 2022-04-11]. Dostupné online. 
  2. Nadační fond Koleč [online]. [cit. 2008-10-20]. Dostupné online. 
  3. POKORNÝ, Marek. Zachránila zámek. Za 18 milionů z něj dělá muzeum včelařství. Aktuálně.cz [online]. Economia, 2015-6-14. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Kolec Chateau CZ old postcard 001.jpg
Zámek Koleč (okres Kladno) na staré pohlednici. Vlevo zámecká kaple Nejsvětější Trojice, plnící tehdy úlohu farního kostela.
Koleč zámek 1.jpg
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 4.0
Zámek Koleč
Kolec Chateau CZ Holy Trinity Chapel memorial chronogram 0100.jpg
Zámek Koleč, okres Kladno. Latinský pamětní nápis s chronogramem na epištolní (v tomto případě západní - stavba je orientována k jihu) stěně presbytáře kaple Nejsvětější Trojice. Překlad a výklad je následující:

Ubelli (tj. Libor Václav Ubelli ze Siegburku, majitel kolečského panství) mne zbudoval (1714)
a Josef z Mayernu (tj. Daniel Josef Mayer z Mayernu, tehdy světící pražský biskup, pozdější arcibiskup) vysvětil (1715)