Kolej krále Alexandra

Jihoslovanský dům - Kolej krále Alexandra
(c) ŠJů, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0
Účel stavby

vysokoškolská kolej

Základní informace
ArchitektNikola Dobrović
Výstavba1933
Přestavba1937
Materiálželezobetonový skelet
StavebníkSpolek pro jihoslovanské studentské koleje v ČSR
Současný majitelUniverzita Karlova
Poloha
AdresaParléřova 682/6, Praha 6 - Střešovice, ČeskoČesko Česko
UliceParléřova
Souřadnice
Kolej krále Alexandra
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jihoslovanský dům čili Kolej krále Alexandra (dnes Kolej Komenského) je vysokoškolská kolej čp. 682, Parléřova 6, Praha 6 - Střešovice, kterou v roce 1931 navrhl Nikola Dobrović. V roce 1933 byla stavba dokončena stavební firmou Ing. František Kándl.

Popis

Pro potřeby jihoslovanských studentů, kteří na české univerzity začali v meziválečném období přicházet v hojném počtu, především na konzervatoř, Akademii výtvarných uměníČeské vysoké učení technické, byla roku 1933 v řadové zástavbě ulic Parléřova a Hládkov vybudována Kolej krále Alexandra, jindy nazývaná Jihoslovanský dům, dnes kolej Komenského. Navrhl ji srbský architekt vystudovaný v Praze, Nikola Dobrović, po 2. světové válce městský architekt Bělehradu, považovaný za mistra balkánské moderny v architektuře.

Objekt na půdorysu připomínajícím písmeno H má čtyři nadzemní podlaží a polozapuštěný suterén, v části při ulici Hládkov s druhým suterénem. Střechy jsou převážně ploché, při ulici Patočkova variace střechy pultové se zaobleným vrcholem a sklonem do dvora. Fasády jsou hladké štukové, členěné pouze pásy dvoukřídlých oken. Hlavní vstup krytý plnou markýzou je z ulice Parléřova. V přízemí byly navrženy společné prostory (vrátnice, přednáškové sály), v patrech jedno a dvoulůžkové pokoje, vždy dva se společnou předsíní. Společné příslušenství bylo na chodbě. Dle původní archivní dokumentace byla v přízemí při ulici Hládkov krytá letní jídelna, terasa. Ta byla uzavřena v roce 1937.

Konstrukčně je objekt železobetonový skelet. Trámky stropní konstrukce se zajímavým způsobem uplatňují v hlavní uliční fasádě, mohutné pilíře skeletu, barevně zvýrazněné, pak dominují komunikačním prostorám.

Objekt je příkladem stavby občanské vybavenosti v řadové zástavbě, který je přes svůj rozsah citlivě urbanisticky zakomponován do blokové zástavby. Jsou zde použity moderní konstrukční systémy, umožňující vzdušné původní řešení otevřených krytých teras a letní jídelny v přízemí.

Odkazy

Externí odkazy

Literatura

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Czech Republic adm location map.svg
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of the Czech Republic
Red pog.png

Shiny red button/marker widget.

Converted from SVG
Hládkov 9, kolej Komenského.jpg
(c) ŠJů, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0
Praha-Střešovice. Hládkov 682/9, kolej Komenského.