Koloničové z Kologradu

Koloničové z Kologradu
znak rodu
ZeměChorvatské královstvíChorvatské království Chorvatské království, Štýrské vévodstvíŠtýrské vévodství Štýrské vévodství, Habsburská monarchieHabsburská monarchie Habsburská monarchie, UherskoUhersko Uhersko
Rok založení13. století
Vymření po meči1862
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Koloničové z Kologradu (chorvatsky Kolonići/Kollonić, maďarsky Kollonics, německy Kollonitz nebo Kolonitsch von Kollograd. Existují ještě další podoby Kollonich, Kollonits, apod.) je chorvatský šlechtický rod, který se později také rozvětvil do Rakouska a Uherska. Jméno rodu je odvozeno od obce Kolunić v dnešní Bosně a Hercegovině, přibližne 20 km od chorvatské hranice.

Dějiny rodu

Rod Koloničů von Kollograd vlastnil léna již ve 13. století. Po nucené migraci kvůli tureckým nájezdům se rodina přestěhovala nejprve do Štýrska a v 15. století dále do vnitřního Rakouska.

Jako první nositel rodového jména je uváděn Tomáš Kolonić, který žil ve 14. století a Baltazar Adam Krčelić jej zmiňuje ve svém pojednání Notitia de Regnis Dalmatiae, Croatiae jako Thomas de Kológrad, dictus Kolloniche, jenž pobýval v Chorvatsku za vlády Štěpána Dabiši Bosenského. Jako první z rodu přijal příjmení Kollonich a poté Kollonitz, ostatní členové rodu v minulosti užívalo pouze jméno Kollograd. Příjmení Kollonitz patřilo korutanskému rodu, příbuzného s rodem Ollogradů, jehož příjmení přijali po jejich vymření.

Hlavní linie rodu má počátek kolem roku 1400 v osobě Mikuláše Koloniće z Kollogradu (Nicolaus Kollonics von Kollograd), pravděpodobně syna Tomáše, ženatého s Marií Kružićovou z Lupoglavy. Jeho vnuk Jiří († 1509) nechal postavit zámek Schleinitz. Seyfried (Siegfried) von Kollonitz († 17. listopadu 1555), syn Jiřího a jeho druhý sňatek s Barborou z Rottalu, byl doktorem utroque iure a vyznamenal se v roce 1529 během prvního obléhání Vídně. Byl pochválen císařem Karlem V. a následně se stal prvním komorníkem a tento úřad zastával také za císaře Ferdinanda I., celkem po 40 let a předsedal Dolnorakouskému zemskému sněmu. Byl ženatý s Johannou z Orschonu.

Za panování Rudolfa II. byl 1. září 1588 rod Koloničů povýšen do šlechtického stavu s titulem říšských svobodných pánů. V letech 1598 a 1604 získal rod uherský a v roce 1607 český inkolát a v roce 1646 získali hraběcí titul.

Význačné osobnosti rodu

Vlastnictví rodu

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kollonitz von Kollograd na italské Wikipedii.

Literatura

Média použitá na této stránce

Banner of the Holy Roman Emperor with Arms (1437-1493).svg
Autor: Sir Iain, eagle by N3MO, Licence: CC BY-SA 3.0
Banner of the Holy Roman Empire, with the arms of Austria.
Flag of Hungary (1915-1918, 1919-1946).svg
Flag of Hungary from 6 November 1915 to 29 November 1918 and from August 1919 until mid/late 1946.
Velke levare 01.jpg
Autor: Stanislav Doronenko, Licence: CC BY 3.0
Tento snímek zobrazuje chráněnou kulturní památku číslo 106-763/0 CHMSK/106-763/0,CHMSK/106-763(other) Slovenské republiky.
SchlossFreiberg.jpg
Autor: unknown, Licence: CC BY-SA 3.0
Schloss Jedenspeigen 03.jpg
Autor: Doronenko, Licence: CC BY-SA 4.0
Schloss Jedenspeigen
Flag Italian irredentist Dalmatia.svg
Autor: R-41, Licence: CC BY-SA 4.0
Flag of Dalmatia used by Italian irredentists.
Biedermannsdorf Wasenhof.jpg
Autor: Ailura, Licence: CC BY-SA 3.0
Biedermannsdorf: Schloss Wasenhof
Palais Kollonitsch Graz2.jpg
Autor: Andi oisn, Licence: CC BY-SA 3.0
Palais Kollonitsch, Graz
Styria Flag until 1960.svg
Autor: Please do not replace the simplified code of this file with a version created with Inkscape or any other vector graphics editor, Licence: CC BY-SA 4.0
A bicolor flag with green on the top and white on the bottom
Wappen der Grafen Kollonitz von Kollograd 1637.png
Wappen der Grafen Kollonitz von Kollograd 1637, ab 1728 das eines Zweiges der Familie Zay von Csömör