Kolonie benevolence

Kolonie benevolence
Světové dědictví UNESCO
Plattegrond van de kolonie van de Maatschappij van Weldadigheid te Wortel Kolonie van de Maatschappij van Weldadigheid by Wortel (titel op object), RP-P-AO-3-62F-1.jpg
Smluvní státNizozemskoNizozemsko Nizozemsko
BelgieBelgie Belgie
Typkulturní dědictví
Kritériumii, iv
Odkaz1555 (anglicky)
OblastEvropa
Zařazení do seznamu
Zařazení2021 (44. zasedání)

Kolonie benevolence je název přeshraniční památky světového dědictví UNESCO v Nizozemsku a Belgii. Je to skupina čtyř vnitrozemských kolonií, které se nacházejí v provinciích Drenthe a Antverpy v tehdejším Spojeném království Nizozemska. Byly zřizovány od roku 1818 Společností benevolence pro boj s rozmáhající se chudobou. Projekt je sociálním experimentem, který je jedinečný pro Evropu a byl počátkem Nizozemska jako sociálního státu.

Společnost benevolence byla soukromá organizace založená v 19. století, která chtěla pomoci chudým rodinám, většinou z velkých měst, vybudovat si vlastní existenci jako zemědělci. Ústřední osobností Společnosti byl politik Johannes van den Bosch. Kolonie vznikaly v odlehlých, málo osídlených částech království. Pod ochranou UNESCO jsou od roku 2021 čtyři kolonie, nicméně kolonií existuje více.

Historie

Kolonie lze rozdělit na svobodné a nesvobodné. Ve svobodných koloniích byla zbídačeným rodinám z velkých měst nabídnuta obživa tím, že jim bylo umožněno kultivovat přidělenou neobdělanou půdu. Jelikož malé farmy kolonií poskytovaly nedostatečné příjmy, hledala Benevolenční společnost jiné zdroje a uzavřela smlouvy se státem o umístění sirotků, brzy následovali žebráci a tuláci, což vedlo k vytvoření „nesvobodných“ kolonií, jako je Veenhuizen, s budovami kolejního typu. Na velkých centralizovaných farmách se pracovalo pod dohledem stráží. Kolonie byly z pohledu územního plánování navrženy jako osady podél ortogonálních linií sítě cest a vodních kanálů. Zahrnovaly obytné budovy, hospodářská stavení, kostely a další komunální zařízení. Na svém vrcholu v polovině 19. století žilo v takových koloniích v Nizozemsku přes 11 000 lidí. V Belgii počet dosáhl vrcholu 6 000 osob v roce 1910.

Fotogalerie

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Belgium.svg

Belgická vlajka

This is the national flag of Belgium, according to the Official Guide to Belgian Protocol. It has a 13:15 aspect ratio, though it is rarely seen in this ratio.

Its colours are defined as Pantone black, Pantone yellow 115, and Pantone red 032; also given as CMYK 0,0,0,100; 0,8.5,79,0; and 0,94,87,0.
Plattegrond van de kolonie van de Maatschappij van Weldadigheid te Wortel Kolonie van de Maatschappij van Weldadigheid by Wortel (titel op object), RP-P-AO-3-62F-1.jpg
Autor: Rijksmuseum, Licence: CC0


Identificatie
Titel(s): Plattegrond van de kolonie van de Maatschappij van Weldadigheid te WortelKolonie van de Maatschappij van Weldadigheid by Wortel (titel op object)
Objecttype: prent plattegrond
Objectnummer: RP-P-AO-3-62F-1
Omschrijving: Plattegrond van de vrije kolonie te Wortel, in 1822 opgericht door de Maatschappij van Weldadigheid van de Zuidelijke Nederlanden. Linksonder een legenda.

Vervaardiging
Vervaardiger: prentmaker: van den Eynde (vermeld op object), naar ontwerp van: van den Eynde (vermeld op object), drukker: Franciscus Mattheus Kierdorff (vermeld op object)
Plaats vervaardiging: Gent
Datering: 1822 - 1830
Fysieke kenmerken: lithografie
Materiaal: papier
Techniek: lithografie (techniek)
Afmetingen: blad: h 205 mm × b 247 mm

Onderwerp
Wat: maps of cities
Wanneer: 1822 - 1830
Waar: BelgiëWortel
Wie: Maatschappij van Weldadigheid

Verwerving en rechten
Verwerving: overdracht van beheer 1887
Copyright: Publiek domein
WLM - Ciao Anita! - Wilhelminaoord (1).jpg
Autor: Anita from Den Haag / L'Aja / The Hague, Nederland / Olanda / The Netherlands, Licence: CC BY-SA 2.0
This is an image of rijksmonument number 37499
Cafe Bayerd, Kolonie 32, Wortel.jpg
Autor: Funkyxian, Licence: CC BY-SA 4.0
This is a photo of onroerend erfgoed number
De Koloniehof Frederiksoord.jpg
Museum De Koloniehof in Frederiksoord
VeenhuizenMuseumMoat.JPG
Autor: Robert EA Harvey, Licence: CC BY-SA 4.0
Moat around the former prison