Komáří vrch (Orlické hory)

Komáří vrch
Vrchol999,8[1] m n. m.
Prominence58 m
Izolace2,1 km → U Kunštátské kaple
SeznamyHory a kopce Orlických hor
Poloha
StátČeskoČesko Česko
PohoříOrlické hory / Deštenská hornatina / Orlický hřbet / Kunštátský hřbet
Souřadnice
Komáří vrch
Komáří vrch
PovodíDivoká Orlice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Komáří vrch (německy Mückenberg) je vrchol v České republice ležící v pohoří Orlické hory. Je to nejvyšší „netisícovka“ v Česku – k dosažení tisícimetrového hranice ji chybí 20 cm.

Poloha

Komáří vrch se nachází v jihovýchodním zakončení Kunštátského hřbetugeomorfologického podokrsku Orlických hor[2] – asi 7,5 km severně od Rokytnice v Orlických horách. Jedná se o dvojvrchol. Hlavní kóta je umístěna jihovýchodně, stejně vysoká severozápadní je vzdálena asi 300 metrů. Pod jihovýchodním svahem se nachází sedlo Mezivrší, které Kunštátský hřbet odděluje od hřbetu Anenského. Zejména severovýchodní a jihozápadní svahy vykazují značné převýšení a prudkost.

Vodstvo

Komáří vrch spadá do povodí Divoké Orlice, které protéká pod jeho severovýchodním svahem. Potoky pramenící v jihozápadním svahu jsou přítoky Říčky potažmo Zdobnice, která se rovněž do Divoké Orlice vlévá.

Vegetace

Vrcholovou partii Komářího vrchu pokrývá původní horská bučina, která je chráněna v rámci přírodní rezervace Komáří vrch.[3] Nižší partie pokrývají hospodářské smrčiny. Vrch náleží do území chráněné krajinné oblasti Orlické hory.[4]

Komunikace

Sedlem Mezivrší prochází v zimě neudržovaná silniční komunikace z Říček do Orlického Záhoří. V blízkosti vrcholu je ve východním svahu vedena červeně značená Jiráskova cesta, západním svahem pak cyklistická trasa 4071. Svahy vrchu jsou protkány sítí běžkařských tras.

Stavby

Přes severovýchodní úbočí vrchu byla před druhou světovou válkou postavena linie opevnění proti nacistickému Německu. Nacházejí se zde objekty lehkého i těžkého opevnění, především pěchotní sruby R-S 90/I a R-S 90/II. Na samotném vrcholu Komářího vrchu byla vybudována dělostřelecká pozorovatelna R-S 91.

Reference

  1. Základní mapa ČR 1 : 10 000 [online]. Zeměměřický úřad [cit. 2022-02-24]. Dostupné online. 
  2. Břetislav Balatka, Jan Kalvoda - Geomorfologické členění reliéfu Čech (Kartografie Praha, 2006, ISBN 80-7011-913-6)
  3. Přírodní rezervace Komáří vrch na stránkách AOPK
  4. Stránky Správy CHKO Orlické hory. www.orlickehory.ochranaprirody.cz [online]. [cit. 2010-10-17]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2010-01-07. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Fire.svg
This is a solid red equilateral triangle, which can symbolize or indicate many things, including the the symbol for fire in the books by Franz Bardon.