Komenského náměstí (Semily)

Komenského náměstí
Komenského náměstí, vlevo mariánský sloup, vpravo věž kostela sv. Petra a Pavla
Komenského náměstí, vlevo mariánský sloup, vpravo věž kostela sv. Petra a Pavla
Umístění
StátČeskoČesko Česko
MěstoSemily
Poloha
Historie
Denominace1910
Pojmenováno poJan Amos Komenský
Starší názvyHoření náměstí
Další údaje
Typnáměstí
PSČ513 01
Kód ulice546950
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Komenského náměstí je veřejné prostranství v Semilech. Jinak zvané Hoření náměstí je starší než hlavní, Riegrovo náměstí. Má půdorysný tvar písmene „L“ a kolem jeho obvodu leží školy (základní umělecká škola a základní škola), kostel sv. Petra a Pavla, fara, radnice a další budovy. Na náměstí se nachází i Mariánský sloup.

Prochází jím hlavní silnice na Vysoké nad Jizerou (ulice Vysocká a Husova ulice). Na náměstí vyúsťuje i silnice do Benešova u Semil Koštofranckou ulicí.

Ve 14. století bylo náměstí pouhou ublácenou návsí. Tou zůstalo až do roku 1870, kdy bylo rozhodnuto o vydláždění náměstí říčními kameny. Práci provedl Josef Vejvar. Komenským náměstím se stalo až roku 1910, dříve se používalo označení „na náměstí“ a po vytvoření náměstí na Bělidlech „Hoření náměstí“.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Semily - Komenského náměstí celek.jpg
Autor: Luděk Kovářludek@kovar.biz, Licence: CC BY-SA 3.0
Semily – pohled na Komenského náměstí od severozápadu