Výbor pro osvobození národů Ruska
Výbor pro osvobození národů Ruska, česky též Komitét... (rusky Комите́т освобожде́ния наро́дов Росси́и), zkratka KONR, byl výbor složený z vojáků a civilistů ustavený 14. listopadu 1944 v Praze.
Vznik
Základním dokumentem, přijatým na ustavujícím zasedání v Rudolfově galerii na Pražském hradě, byl Manifest osvobozeneckého hnutí národů Ruska, známý též jako Pražský manifest.
Za předsednictví generála Andreje Andrejeviče Vlasova se členy předsednictva stali: lékař a šachista, prof. Fedir Parfenovič Bohatyrčuk za Ukrajinskou národní radu, generálmajor F. I. Truchin, generálmajor V. F. Malyškin, generálmajor profesor D.E. Zakutnyj, generál Želenkov, E. I. Balabin, profesoři N.N. Budzilovič a S. M. Rudněv. Na úvodní zasedání byl pozván také Heinrich Himmler, ale na Hitlerův pokyn se ho nezúčastnil.[1] Jako hlavní řečníci vystoupili K. H. Frank a generál Vlasov. Generál Vlasov hovořil o hlavním cíli svržení Stalinova režimu – návratu do poměrů po únorové revoluci roku 1917, před tím, než se bolševici chopili moci.[2]
Hlavní cíle
V tzv. Pražském manifestu byly formulovány hlavní cíle výboru (zkráceno):[2]
1. Rovonoprávnost všech národů při uznání jejich práva na národní vývoj, sebeurčení a suverenitu
2. Zřízení státního řádu, spočívajícího na základě národní práce
3. Zachování míru a vytvoření přátelských vztahů se všemi spojeneckými zěměmi
4. Upevnění rodinného života a manželství
5. Odstranění nucené práce
6. Rozpuštění kolchozů
7. Obnovení soukromého majetku
8. Zajištění sociální spravedlnosti
9. Obecné právo na bezplatné vzdělání, zotavení a zaopatření pro stáří
Formulaci Manifestu předcházela obtížná jednání s německými vládními představiteli, protože Výbor odmítal tento dokument formulovat jako kolaborantský a trval na tom, že hlavním cílem je svobodné a demokratické Rusko.[3]
Z podnětu výboru oficiálně vznikla Ruská osvobozenecká armáda.
Zánik
Výbor de facto zanikl po pádu nacistického Německa a poté, co byly zatčeny a později souzeny a popraveny jeho významné osobnosti. (Generála Vlasova zatkla Směrš 15. května 1945, někteří byli zajati Američany, ale vydáni do SSSR - např. generál Buňačenko, který se zúčastnil Pražského povstání na straně povstalců.)
Odkazy
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Комитет освобождения народов России na ruské Wikipedii.
- ↑ Persona non grata sovietskich šachmat (2006)
- ↑ a b Národy Ruska do boje proti bolševismu. Lidové noviny. 1944-11-16, s. 1. Dostupné online. ISSN 1802-6265.
- ↑ KELIN, Alexej. Hledání pravdy. Lidové noviny. 1993-05-15, s. VII.. Dostupné online po registraci. Dostupné online. ISSN 0862-5921.
Externí odkazy
- Seznam děl v Souborném katalogu ČR, jejichž autorem nebo tématem je Výbor pro osvobození národů Ruska
- Vojenské jednotky KONR Archivováno 1. 7. 2014 na Wayback Machine.
- (rusky) Persona non grata sovietskich šachmat (2006)
Média použitá na této stránce
(c) Bundesarchiv, Bild 146-1997-076-02A / Bogner / CC-BY-SA 3.0
General Wlassow in Berlin.
Das kürzlich gegründete Komitee zur Befreiung der Völker Rußlands hielt nunmehr seine erste Groß-Kundgebung in der Reichshauptstadt ab. General Wlassow sprach vor Ostarbeitern, Offizieren und Soldaten der Befreiungsarmee über sein Kampfprogramm zum Sturze der bolschewistischen Tyrannei.
Auf der Bühne hat das Präsidium des Komitees Platz genommen. Ein Offizier der Befreiungsarmee eröffnet die Kundgebung. [Wlassow rechts neben dem Redner]