Komořanský tunel

Komořanský tunel
Východní portál u Točné
Východní portál u Točné
Základní údaje
StátČeskoČesko Česko
MístoPraha
Silnicedálnice D0
Zeměpisné souřadnice
1. portálTočná, Praha
2. portálRadotínský most, Praha
Provozní délka1900 m
Délka tubusu1972 m
Délka tubusu1937 m
Počet dopr. tubusů2
Výstavba
Dokončení2010
Otevření2010
1. tubus
Dokončení 1. tubusu2010
Otevření 1. tubusu2010
2. tubus
Dokončení 2. tubusu2010
Otevření 2. tubusu2010
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Tunel Šabatka těsně před vjezdem do západního portálu Komořanského tunelu
Západní portál v Komořanech

Komořanský tunel (dříve Tunel Cholupice, nazývaný též Cholupický tunel, Komořansko-cholupický tunel apod.) je součástí jižního segmentu dálnice D0 (Pražského okruhu; úsek VestecLahovice, a to tzv. stavby 513[1]). Stavba překonává značné převýšení z údolí Vltavy od křížení Komořanské ulice mezi Komořany a Závistí do prostoru mezi Cholupicemi a Točnou. Tvoří ji dvě tunelové trouby – jižní stoupající o třech jízdních pruzích a délce 1 937 m a severní klesající o dvou jízdních pruzích a délce 1 972 m. Na západní straně tunel navazuje na Radotínský most přes Vltavu, na východní straně jižně od Cholupic v katastru Točné navazuje úsek v zářezu směrem k plánovanému křížení s dálnicí D3 a Vesteckou spojkou.

Historie

V prosinci 2006 byla ražena průzkumná štola, v prvních měsících roku následujícího se pak rozjely práce naplno a při tempu ražby 6 m za den[2] pomocí NRTM se očekávalo vybudování obou trub na začátku jara 2008. Tunel stejně jako celá jižní část Pražského okruhu byl zprovozněn 20. září 2010.

Dne 12. října 2010 byl Radou hlavního města Prahy tunel Cholupice oficiálně pojmenován jako Komořanský tunel.[3] Dopravní značení u tunelu zatím zachovává původní název Tunel Cholupice.

Odkazy

Reference

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Praha, Radotín, pohled na výstavbu Komořansko-cholupického tunelu.JPG
Autor: Pokud má díla používáte mimo projekty Wikimedia, ocenil bych upozornění. Více z mé práce najdete v mé osobní galerii., Licence: CC BY-SA 3.0
Pohled na západní portál tunelu Komořany-Cholupice, který se staví na stráni břehu Vltavy. V popředí pak protéká Berounka, most bude napojen na zbytek silniční sítě pomocí mostu