Kompromis z Caspe

Originál listiny kompromisu.

Kompromis z Caspe (katalánsky Compromís de Casp, španělsky Compromiso de Caspe) bylo shromáždění zástupců zemí aragonské koruny svolané do aragonského města Caspe k vyřešení dvouletého interregna, které nastalo v roce 1410 po smrti krále Martina I. Aragonského, který nezanechal legitimní potomky ani nejmenoval nástupce. Následnictví aragonského trůnu bylo spíše otázkou zvyku než jasně daného následnického řádu. Od nástupu Barcelonské dynastie na aragonský trůn a vytvoření Aragonské koruny v roce 1162 přecházel trůn vždy z otce na nejstaršího syna nebo na mladšího bratra. O uprázdněný trůn se tak díky nejasnému následnictví ucházela čtveřice kandidátů. Parlamenty jednotlivých zemí aragonské koruny (kortesy), ač preferující rozdílné kandidáty se po intervenci papeže Benedikta XIII. shodly na potřebě vyřešení nastalého problému. Devět vybraných delegátů, tři za každou zemi, se sešli v aragonském městě Caspe ležícím nedaleko hranic Aragonie, Katalánska a Valencie. Výsledkem shromáždění trvajícího od 29. března do 28. června 1412 byl kompromis, na základě kterého se po volbě delegátů stal novým králem Ferdinand Kastilský, mladší syn Martinovy sestry Eleonory.[1]

Důsledkem volby Ferdinanda Kastilského byl mj. růst vlivu sousední Kastilie na dění v Aragonu, což vyvrcholilo o půlstoletí později sňatkem jeho vnuka Ferdinanda II. a kastilské královny Isabely, díky čemuž došlo ke spojení obou království a vzniku Španělska.

Kandidáti

Vítězný uchazeč Ferdinand Kastilský.

Rodokmen kandidátů:

Delegáti zemí aragonské koruny

  • Delegáti Aragonského království
    • Domènec Ram, biskup z Huesci, hlasoval pro Ferdinanda Kastilského
    • Francesc de Aranda, vyslanec papeže Benedikta XIII., hlasoval pro Ferdinanda Kastilského
    • Berenguer de Bardaixí, zástupce aragonských kortesů, hlasoval pro Ferdinanda Kastilského
  • Delegáti Valencijského království
    • Vicent Ferrer, dominikánský mnich, hlasoval pro Ferdinanda Kastilského
    • Bonifaci Ferrer, převor kláštera v Portaceli, hlasoval pro Ferdinanda Kastilského
    • Pere Bertran, náhradník Genera Rabassy, právník, zdržel se hlasování
  • Delegáti Katalánského knížectví
    • Pere de Sagarriga i de Pau, arcibiskup z Tarragony, hlasoval pro Jakuba z Urgellu a Alfonse z Gandii
    • Bernat de Gualbes, barcelonský radní, hlasoval pro Ferdinanda Kastilského
    • Guillem de Vallseca, zástupce Corts Reials Catalanes, hlasoval Jakuba z Urgell

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Compromise of Caspe na anglické Wikipedii.

  1. GERLI, E. Michael. Medieval Iberia [online]. Taylor & Franci, 2003 [cit. 2021-01-01]. S. 208. Dostupné online. ISBN 9780415939188. (angličtina) 

Externí odkazy

Literatura

  • BELENGUER, Ernest. El com i el perquè del Compromís de Casp (1412). Barcelona: Rafael Dalmau Editions, 2012. ISBN 9788423207725. S. 103. (katalánština) 

Média použitá na této stránce

Ferrando I d'Aragón.jpg
Retrato imaginario del rey Fernando I de Aragón (1380-1416), que fue hijo del rey Juan I de Castilla y de la reina Leonor de Aragón.
Acta original del Compromiso de Caspe.jpg
Original act unanimous election of Fernando de Antequera as king of Aragon by the delegates of Caspe. See Carlos Laliena Corbera and Cristina Monterde Albiac, En el sexto centenario de la Concordia de Alcañiz y del Compromiso de Caspe, coord. by José Ángel Sesma Muñoz, Zaragoza, Gobierno de Aragón, 2012. Paleographic description from p. 42.