Komunální odpad

Skládka komunálního odpadu v obci Vyskytná nad Jihlavou
Recyklační bod, Gdaňská Technická Univerzita

Komunální odpad nebo také směsný odpad je podle legislativy veškerý odpad vznikající při činnosti fyzických osob (domácností) na území obce. Komunální odpad zahrnuje: tuhý komunální odpad, domovní odpad, objemný odpad apod.[1][2] Jedná se o odpad, který není separován, nebo ho již dále separovat nelze. Složkou komunálního odpadu je biologicky rozložitelný (komunální) odpad, ve zkratce BRKO nebo BRO.

Zbytkový komunální odpad je složka komunálního odpadu, která zbývá po vytřídění využitelných a nebezpečných složek a objemného odpadu.

Sběrné nádoby

Kontejner na směsný odpad v Praze
Plastová popelnice

Pro sběr komunálního odpadu jsou použity sběrné nádoby tzv. kontejnery nebo popelnice,které jsou umístěny na shromažďovacích místech.

Separační systémy

Komunální odpad je shromažďován pomocí separačních systémů:

  • Svozový - odvoz firmou,která v obci zajišťuje svoz odpadu
  • Přinášecí (donáškový) - systém použití při třídění odpadu
  • Zálohový – odpad občan vrací na určené místo za tzv. zálohu, která je mu vrácena při odevzdání nespotřebované části (př.: vratné lahve)

Reference

  1. Co je to komunální odpad. odpady.ihned.cz [online]. [cit. 2011-05-04]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2020-06-23. 
  2. Vymezení pojmů souvisejících s odpadovým hospodářstvím v obcích. www.komunalniodpad.eu [online]. [cit. 2011-05-04]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2015-04-02. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Bin.JPG
Autor: unknown, Licence: CC BY-SA 2.0
Kontejner na směsný odpad, Topolová.jpg
Autor: cs:ŠJů, Licence: CC BY-SA 3.0
Praha, Záběhlice, sídliště Zahradní Město východ, stanoviště kontejnerů na tříděný odpad u křižovatky Topolové a Jabloňové ulice. Kontejner na směsný odpad.
Recycling point Gdansk University of Technology.jpg
Autor: LukaszKatlewa, Licence: CC BY-SA 4.0
Containers for segregated waste at the Gdańsk University of Technology. Green: glass, blue: waste paper, yellow: plastics and metals, green: batteries, gray: toners and printer inks, brown: biodegradable waste, black: residual waste.