Komunální socialismus

Komunální socialismus představuje všeobecné označení pro socialistické ideje (případně odpovídající jednání), které kladou neobvykle velký důraz na význam komunální politiky a komunálních služeb z hlediska realizace hodnot socialismu. Myšlenky komunálního socialismu poprvé významně rozvíjeli fabiánští socialisté (například manželé Webbovi) a ve dvacátém století se v některých obdobích komunální politika ve Velké Británii skutečně stala hlavním místem prosazováním socialistických ideálů.

Komunální socialismus ve Velké Británii

Na konci devatenáctého století se fabiánští socialisté například domnívali, že růst rozsahu a významu komunálních služeb může fakticky vést k nastolení socialismu. Tyto názory jsou označovány jako "plynárenský a vodovodní socialismus" nebo při úzkém pojetí termínu přímo jako "komunální socialismus".

Zvláštnosti politického systému, sociální stratifikace a rozdílů v ekonomické vyspělosti regionů vedly v první polovině dvacátého století k vytvoření napětí mezi politickým centrem (ovládaným pravicí) a některými komunálními centry (ovládanými především Labouristy a v letech 1943–1945 i s výrazným vlivem komunistů). Levicová samospráva často vystupovala proti celostátní pravicové politice (viz například poplarismus) a to často způsobem na hranici legality. Tato situace se částečně opakovala před nástupem labouristické vlády předsedy Blaira v devadesátých letech; v tomto období levicová místní samospráva často zakládala různé podniky.

Literatura

  • John Ramsden (editor), Oxfordský Průvodce Britskou Politikou 20. století, Levné knihy, 2006