Komunitní zahrada

Komunitní zahrada v belgickém Gentu

Komunitní zahrada (také městská zahrada) se nachází obvykle ve velkých městech, bývá vytvářena na místě brownfieldů nebo nevyužívaných pozemků. Je provozována komunitně společenstvím lidí nejčastěji z nejbližšího okolí, kteří mají přístup do všech prostor zahrady a zároveň se aktivně podílejí na péči o tyto prostory. Do komunitní zahrady či do její části má obvykle přístup i veřejnost.

Funkce komunitní zahrady

  • Sociální - neformální místo setkávání, které slouží k sdružování lidí a dětí se stejným zájmem často definované městskou částí, kde se sdílejí zkušenosti nezávisle na vzdělání, věku, sociálním postavení.
  • Vzdělávací – v rámci komunitních prostor komunitních zahrad se mohou konat vzdělávací přednášky a workshopy pro veřejnost zaměřené zejména na ekologii, botaniku, pěstování rostlin, hospodaření s vodou, zlepšování klimatu ve městě, případně na vytváření vlastních výrobků.
  • Rekreační a odpočinková – slouží k odpočinku a relaxaci obyvatel městské části
  • Ekologická
    • a) Jedná se o součást systému městské zeleně, jejíž důležitost v posledních letech roste kvůli přizpůsobování se klimatické změně. Rostliny pěstované v těchto zahradách zadržují a vypařují zachycenou vodu a napomáhají tím snižovaní účinku tepelného ostrova města a kompenzují výkyvy teplot ve městě. Zároveň se v komunitních zahradách často šetrně hospodaří i s dešťovou vodou.
    • b) Podpora městské biodiverzity - poskytuje příležitost k usídlení nejrůznějších drobných živočichů a rostlin
    • c) Environmentálně příznivé chování – využití a zpracování organického bioodpadu na kompostech a pěstování ovoce a zeleniny v místě spotřeby vede k energetickým a materiálním úsporám.
  • Osvětová funkce ve vztahu k ochraně přírody, významu plodin a vytváření vztahu obyvatel ke krajině. Může vést i k snížení kriminality a vandalismu vzhledem k zušlechtění nehostinných míst.

Komunitní zahrady v Česku

V České republice bylo k 17. červnu 2021 zaregistrováno 125 komunitních zahrad, ale jejich skutečný počet je vyšší vzhledem k tomu, že se jedná o neformální registraci. Fenoménem posledních let je zakládání komunitních zahrad i v menších městech jako je Blatná či Nový Jičín, nejvíce komunitních zahrad pak bylo vybudováno v Praze (55), Brně (6) a Liberci (4). Rozhodující je i podpora měst či městských částí. Některé samosprávy se snaží vytvářet příručky a metodiky k rozvoji komunitních zahrad; činí tak například Praha.[1] K pražským zahradám patří například Komunitní a městská zahrada Vidimova, Komunitní zahrada Kuchyňka či Komunitní zahrada Řepy v městské části Praha-Řepy.

Odkazy

Reference

  1. Metodika zakládání komunitních zahrad. kokoza.cz [online]. [cit. 2021-06-17]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2021-06-24. 

Literatura

  • Lucie Pančíková, Markéta Flekalová: Co znamená komunitní zahrada? In:ZAHRADA - PARK - KRAJINA, 1/2016, s. 40-45.
  • Žaneta Goňová: Rozvoj komunitních zahrad v ČR jako prvku občanské společnosti, Masarykova univerzita, diplomová práce, 2015.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Rabot-BlaisantvestUrbanGardeningGentBelgium2009 10 00 160.jpg
Autor: Lamiot, Licence: CC BY-SA 4.0
"Bruggen naar Rabot 'is a generic name designating several rehabilitation projects in Gent (Belgium), opening up and development of a district considered the poorest of Flanders. In this context an original approach has concerned a development in 2008-2009 waiting on an abandoned neighborhood "Rabot-Blaisantvest" ( "Planer -Blaisantvest "(illustrations, with commentary in Dutch ) with behind the courthouse to establish a broad encommunity garden, and Urban agriculture, which are microplots raised ground, on concrete slab that supported thenow destroyed factory Alcatel (siteGasmeterlaan). Today,this slab protects the earth brought from the pollution of underlying soil , for several tens of "urban gardens" (Organic Gardening), with also a small area of livestock (poultry, rabbits) built by local residents on the initiative of residents and a host of sociocultural, initially in As part of an art project and social development. Many edible plants and flowers are grown by local residents.