Konceptní písmo
![Stránka čínského textu ve čtyřech sloupcích](http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/9d/ZhiYong1000charcter.jpg/220px-ZhiYong1000charcter.jpg)
Konceptní písmo (čínsky v českém přepisu cchao-šu, pchin-jinem cǎoshū, znaky zjednodušené 草书, tradiční 草書) je styl písma čínské kaligrafie, který se vyvinul v chanském období, ve druhé polovině 1. století př. n. l., jako zběžný rychlopis pro soukromé použití. Je rychleji psané než běžné vzorové, nebo i kurzivní písmo, avšak pro neobeznámené čtenáře i hůře čitelné.
Historie
![Stránka čínského textu v šesti sloupcích](http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/58/Treatise_On_Calligraphy.jpg/220px-Treatise_On_Calligraphy.jpg)
Konceptní písmo se vyvinulo ve druhé polovině 1. století př. n. l. v chanské Číně jako neformální rychlopis zjednodušením úřednického písma li-šu.[1] Starší konceptní písmo je označováno za chanské konceptní (čínsky v českém přepisu čang-cchao, pchin-jinem zhāngcǎo, znaky 章草).[2] Mistry v něm byli pozdně chanští kaligrafové Čang Č’ a Čung Jou.[3] Ve 3. – 7. století se zformovalo konceptní písmo současného typu, tzv. nové konceptní (čínsky v českém přepisu ťin-cchao, pchin-jinem jīncǎo, znaky 今草),[2] rozvíjející se paralelně s vývojem vzorového písma. K předním kaligrafům tvořícím v konceptním písmu v tomto období patřili Cchuej Jüan, Wang Si-č’ a Wang Čchia.[3] Také Wang Sien-č’ vynikl v tomto stylu, přičemž jako první začal psát i několik znaků jedním tahem.[4]
V tchangském období se objevilo „bláznivé konceptní písmo“ (čínsky v českém přepisu kchuang-cchao, pchin-jinem kuángcǎo, znaky 狂草), tato krajně zjednodušená varianta čínských znaků zůstala pro svou nízkou čitelnost mimo praktické použití, pro některé kaligrafy se však stala prostředkem uměleckého vyjádření.[5]
Vedle písma vzorového (kchaj-šu) a kurzivního (sing-šu) patřilo konceptní písmo mezi tři základní styly čínské kaligrafie v nichž byla napsána většina kaligrafických textů.[6]
Odkazy
Reference
- ↑ ZÁDRAPA, Lukáš; PEJČOCHOVÁ, Michaela. Čínské písmo. Praha: Academia, 2009. 298 s. (Orient; sv. 5). ISBN 978-80-200-1755-0. S. 159. [Dále jen Zádrapa, Pejčochová].
- ↑ a b Zádrapa, Pejčochová, s. 160.
- ↑ a b THEOBALD, Ulrich. Chinaknowledge - a universal guide for China studies [online]. Rev. 2011-3-23 [cit. 2014-10-20]. Kapitola The Chinese Script – Writing Styles. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ Zádrapa, Pejčochová, s. 200.
- ↑ Zádrapa, Pejčochová, s. 215.
- ↑ Zádrapa, Pejčochová, s. 184
Literatura
- ZÁDRAPA, Lukáš; PEJČOCHOVÁ, Michaela. Čínské písmo. Praha: Academia, 2009. 298 s. (Orient; sv. 5). ISBN 978-80-200-1755-0.
Externí odkazy
Obrázky, zvuky či videa k tématu Konceptní písmo na Wikimedia Commons
- THEOBALD, Ulrich. Chinaknowledge - a universal guide for China studies [online]. Rev. 2011-3-23 [cit. 2014-10-20]. Kapitola The Chinese Script – Writing Styles. Dostupné online. (anglicky)
Média použitá na této stránce
A globe icon in the Ambox-content style. This icon is used for important issues relating to the world and for stating the bias of worldwide information.
One page of the album "Thousand Character clasic in formal and Cursive script" attributed to Zhi Yong(7th century, China). National Tresure in Japan.24.5x11cm
Detail of The Treatise on Calligraphy