Koncertní fotografie

Ludmila „Lala“ Bertlová, česká houslistka a manželka Rafaela Kubelíka, fotografie ze sbírky Renate Spitzner
Švýcarská zpěvačka Francine Jordi
(EXIF: 160 mm, 1/100 s, f/5, ISO 400)
Apocalyptica během festivalu Mera Luna v Hildesheimu
Fotograf na koncertu s teleobjektivem

Koncertní fotografie nebo hudební fotografie je samostatný žánr reportážní a výtvarné fotografie. Jejím motivem jsou hudební koncerty, hudebníci, kapely, koncertní diváci nebo scenérie.

Fotografování na koncertech v různých místech klade na fotografa a jeho vybavení zvláštní nároky. Kromě neustále se měnících světelných podmínek, mnohdy nedostatečného osvětlení, rychlých akčních scén a velmi hlučných pracovních podmínek, se musí fotograf vypořádat s časovým tlakem, jelikož zpravidla u větších koncertů má umožněno fotografovat maximálně během prvních tří skladeb každé kapely.

Účel

Koncertní fotografie se využívá k dokumentování koncertů a inzerci v médiích. Patří k ní zachycení uměleckého výrazu, provedení, pojetí tématu a také scénografie. Snímky scén a umělců jsou využívány ve vitrínách, na koncertních programech, plakátech, v reklamě, jsou součástí recenzí koncertů, jakož i v online galerií kapel a (hudebních) médií.

Cílová skupina klientů jsou zpravidla média (ať už tištěná, či online), organizátoři koncertů, nebo hudebníci samotní. Více méně vznikají výtvarné fotografie, umělci sami často mají umělecky laděné postavy a oblečení a i scéna bývá umělecky pojatá.

Technika

Koncertní fotografie je jedna z nejnáročnějších fotografických disciplín co se týče fotografické techniky. S příchodem digitálních technologií se začaly používat většinou digitální zrcadlovky (DSLR) a vysoce světelné objektivy s proměnnou ohniskovou vzdáleností, aby fotograf mohl v závislosti na ději reagovat na různé situace na jevišti. Mnoho fotografů používá formát RAW, aby mohli v grafickém editoru dodatečně upravovat např. barevnou teplotu. Digitální fotografie také umožňuje rychlé zveřejnění fotografií v médiích.

Vzhledem k časové tísni na základě smluv fotografové nyní pracují téměř výhradně s digitálními fotoaparáty. Jen tak je možné, stejně jako v mnoha jiných oblastech fotožurnalistiky, poskytnout zákazníkům rychlé výsledky. Pro dosažení kvalitních výsledků pro tisk, je třeba pořizovat snímky ve vysokém rozlišení. Vysokou kvalitu vyžadují zejména lesklé časopisy a velkoplošný tisk. Digitální fotoaparáty umožňují výrazně zvýšit citlivost, v případě klasického filmu stejného efektu může být dosaženo pouze s extrémní ztrátou kvality (zrno, šum).

Vzhledem k měnícímu se a často nevalnému osvětlení, zejména v malých hudebních klubech a hudebních barech, je dobré dbát na vysokou kvalitu optiky. Jsou více než vhodné objektivy s vysokou světelností. Stabilizátor obrazu, nabízený některými výrobci, umožňuje pořídit ostřejší fotografie při fotografování z ruky s použitím delšího expozičního času (přidává dva až tři stupně EV), ale jelikož se většina hudebníků na jevišti pohybuje, jsou výhody stabilizátoru ke snížení pohybové neostrosti obvykle mnohem nižší, než se doufá.

Délka ohniskové vzdálenosti závisí na typu události. Pro větší koncerty a festivaly se většinou preferují světelné teleobjektivy, pokud není fotografovi dovoleno vstoupit na jeviště. Na koncertech v menším měřítku (například v hudebních klubech a hudebních barech), bývá mnohdy vhodnější normální nebo širokoúhlý objektiv. U kratší ohniskové vzdálenosti je možné použít delší expoziční čas bez rizika vzniku pohybové neostrosti vlivem pohnutí fotoaparátu při expozici. Jak už ale bylo uvedeno výše, vzhledem k tomu, že scéna je málokdy statická, tak příliš dlouhé časy jsou použitelné maximálně tak pro umělecké ztvárnění pohybu na scéně.

Při koncertech vážné hudby je zvuk závěrky fotoaparátu často vnímán jako příliš hlasitý a mohl by rušit jak diváky, tak umělce. V takových případech jsou preferovány fotoaparáty bez zrcátka, tzv. bezzrcadlovky (mirrorless camera). Kromě toho se někdy používají zvukotěsná pouzdra. Je-li to možné, fotografuje se během zkoušek.

Blesk je ve většině případů (obzvláště na velkých koncertech a festivalech) používat zakázáno, navíc také, pokud s ním neumí fotograf zacházet, blesk zničí světelnou atmosféru na pódiu a fotografie stejně nejsou příliš koukatelné.

Stativ (nebo monopod) obvykle zavazí ostatním fotografům a návštěvníkům koncertu a organizátoři velkých koncertů jej obvykle netolerují jako potenciálně nebezpečný předmět. Je proto potřeba pracovat s vysokou světelností objektivů a citlivostí.

Důležitou součástí výbavy koncertního fotografa by měla být ochrana sluchu před nadměrným hlukem. Existují speciální špunty do uší určené pro koncerty, které sníží celkovou hlasitost, ale tlumí rovnoměrně, takže nezničí „prožitek“ z muziky. Naopak se sluch tak rychle neunaví, jako když je vystaven přílišnému hluku, takže si člověk užije koncert celý a jako bonus je bez následného pískání v uších (tinnitus). Poškození sluchu nadměrným hlukem je nenapravitelné, takže ho nelze brát na lehkou váhu.

Fotografové

České země

 • Ivan Prokop (* 1954)
 • Jiří Rogl
 • Radek Šich
 • Zdenek Zelený
 • Jaromír Zajíček (* 1966) – FotoZajda.cz
 • Michal Straka
 • Mario Sikora
 • Petr Klapper
 • Zdeněk Klouda
 • Jan Nožička
 • Martin Šolťák Šoltys

Galerie

Odkazy

Reference

 1. a b Douglas Martin (writer). William Gottlieb, 89, Jazz Photographer. New York Times. April 25, 2006. Dostupné online [cit. 2010-10-08]. (anglicky) 
 2. Teachinghistory.org

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Concert photography mp3h1986.jpg
Autor: Rama, Licence: CC BY-SA 2.0 fr
Press photographers at Pully For Noise festival 2008
KensingtonRoad StefanTomek.jpg
Autor: Backlit, Licence: CC BY-SA 3.0
Stefan Tomek, singer of the band Kensington Road (NDR stage, Kieler Woche 2010)
Crystalcastlescmj.jpg
Autor: Dese'Rae L. Stage, Licence: CC BY 3.0
Crystal Castles play a CMJ show @ Webster Hall, NYC, 10/23/08
A portion of the 10,000 GI's who were on hand to witness the showing of the Copacabana All Girl Review, listen... - NARA - 531313.tif
 • General notes: Use War and Conflict Number 905 when ordering a reproduction or requesting information about this image.
Fields of the Nephilim.jpg
Autor: Grant Mitchell, Licence: CC BY-SA 2.0
Fields of the Nephilim, live at WGT 2008
Apocalyptica1.jpg
(c) Lichtjäger, CC BY-SA 3.0
Perttu Kivilaakso of Apocalyptica bei einem Konzert bei dem Festival Mera Luna in Hildesheim 2003.
Lala Bertlova - Privatbeitz Musikreis Spitzner.jpg
Lala (Ludmila) Bertlová (1914-1961) byla česká houslistka, první manželka Rafaela Kubelíka, fotografie: sbírka Prof. Renate Spitzner (Musikkreis Spitzner)
Ashtonnyte theawakening.jpg
Autor: Cholymelan, Licence: CC BY-SA 3.0
Ashton Nyte fronting The Awakening on stage at Zeppelins, Johannesburg, South Africa
Francine Jordi Wien 13-9-2008b.jpg
Autor: Manfred Werner - Tsui, Licence: CC BY-SA 3.0
Swiss singer Francine Jordi (concert in Vienna).
Ezio booga01 unna IMGP3705.jpg
Autor:

Původně soubor načetl Smial na projektu Wikipedie v jazyce němčina

(Původní text: „Smial), Licence: CC BY-SA 2.0 de
Mark Booga Fowell, de:Ezio (Band), Auftritt als Duo in der de:Lindenbrauerei, Unna, 23.03.2007
Obraz 065.jpg
Autor: Niklas26, Licence: CC BY-SA 4.0
redlin
Davebrubeckquartet1967a.jpg
Autor: user:dontworry, Licence: CC BY-SA 3.0
Dave Brubeck Quartet at Congress Hall Frankfurt/Main (1967). From left to right: Joe Morello, Eugene Wright, Dave Brubeck and Paul Desmond.
Lahannya-254-0126-f-hinnerk-ruemenapf-v01-i01-h3000.jpg
Autor: Hinnerk R, Hinnerk Rümenapf, Licence: CC BY-SA 3.0
en:Lahannya, MarX (Markthalle) Hamburg Germany, 6. Dec. 2009
Johnossi (mini-rock-festival 2008).jpg
Autor: ExIP, Licence: CC BY-SA 3.0
en:Johnossi at the Mini-Rock-Festival 2008 in Germany
Peter Kraus 2010 amk.jpg
Autor: AngMoKio, Licence: CC BY 3.0
Peter Kraus performing with the Lumberjack Bigband.