Koncová řízená oblast
Koncová řízená oblast (angl. Terminal Control Area, zkratka TMA nebo TCA (v USA a Kanadě) [1][2][3]) je část vzdušného prostoru v okolí letiště, která slouží k ochraně přibližujících se a odlétajících letadel.
Spodní hranice řízené oblasti musí být stanovena ve výšce nejméně 200 m (700 ft) nad zemí nebo vodou.[4]
Kolem jednoho letiště může být stanoveno několik na sebe navazujících TMA s různými horizontálními a vertikálními hranicemi tak, aby byly pokryté všechny tratě, po kterých probíhají sestupy a odlety, ale přitom nebylo vyblokováno zbytečně moc vzdušného prostoru.
Provoz v koncové řízené oblasti řídí přibližovací služba APP, která letadlům zajišťuje rozestupy pro zabránění srážkám. K řízení v dnešní době využívá převážně přehledové radarové zobrazení, které ukazuje souhrnnou informaci z radarových čidel, které získávají informace z odpovídačů na palubách letadel.
V České republice mají všechny prostory TMA přidělenou třídu D (TMA Praha třídu C). To znamená, že letadla v TMA jsou předmětem letového povolení od řídícího letového provozu a musí udržovat spojení s příslušným stanovištěm služby ŘLP.
Reference
- ↑ Doc 8400 ICAO Abbreviations and Codes. SKYbrary Aviation Safety [online]. 2016-01-18 [cit. 2022-04-17]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ ŘLP ČR, s.p., Předpis L8400 Zkratky a kódy https://aim.rlp.cz/predpisy/predpisy/dokumenty/L/L-8400/data/effective/hl1.pdf
- ↑ AirGuru.cz - Rozdělení vzdušného prostoruhttps://www.airguru.cz/clanky/rozdeleni-vzdusneho-prostoru-ii
- ↑ ŘLP ČR, s.p., Předpis L11 Letové provozní služby, ustanovení 2.11.3.2. https://aim.rlp.cz/predpisy/predpisy/dokumenty/L/L-11/data/print/L11_cely.pdf
Související články
- Třídy vzdušného prostoru
- Řízený okrsek (CTR)
- ATZ
- TSA