Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky

Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky
Původní názevKonec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky
Země původuČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Jazykčeština
Délka87 min
Žánrfilmová komedie
ScénářOldřich Daněk
Miloš Macourek
Václav Vorlíček
RežieVáclav Vorlíček
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleJan Kačer
Květa Fialová
Jiří Sovák
Jan Libíček
Jiří Pleskot
… více na Wikidatech
HudbaSvatopluk Havelka
KameraFrantišek Uldrich
StřihJaromír Janáček
Výroba a distribuce
Premiéra1967
Produkční společnostBarrandov Studio
Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky na FPČSFDKinoboxuIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky je česká filmová komedie, parodující filmy o Jamesi Bondovi. Natočil ji Václav Vorlíček na námět Oldřicha Daňka v roce 1967.

Komedie byla úspěšná. Podle režiséra utržila za první rok 7 mil Kčs jen v ČSSR při rozpočtu 3,5 mil. Kčs.[1] Byla také prodána do řady zemí (SSSR, Indie).

Děj

Dokonalý tajný agent Cyril Chuan Borguette (Jan Kačer), pracující pod kódem W4C, je vyslán do Prahy, aby pro agentku Alici Roberts (Květa Fialová) získal slánku, v níž jsou ukryty mikrofilmy s plány na vojenské využití Venuše. Před cestou je vybaven hi-tech multifunkční rekvizitou – pod pláštěm obyčejného budíku je skryt revolver, dýka, granát, slzný plyn, rušička mikrofonů, Geigerův-Müllerův počítač a dokonce i malá jaderná bomba.

Po Juanově příjezdu do Prahy se rozpoutává boj tajných agentů o slánku. Do všeobecného zmatku je vyslán jako agent i účetní Foustka (Jiří Sovák). Ten se díky své neobratnosti dostane do centra dění a přežije vzájemné vybíjení agentů. Přitom mimochodem zasahuje do bojů a dostane se na dosah hledané slánce. Nakonec díky svému psíkovi slánku získá a omylem zničí agenta W4C jeho vlastní bombou.

Zajímavosti

  • Úvodní přestřelka se odehrává na louce. Podle vzpomínek režiséra se mělo původně jednat o honičku na lyžích, ale v době natáčení nebyl sníh.
  • Nápad s budíkem-bombou se vyskytl později i v „pravé“ bondovce Povolení zabíjet, kde jej Bondovi dává Q jako součást speciálního vybavení.

Obsazení

Reference

  1. Rozhovor s Václavem Vorlíčkem na DVD jako příloha Blesku

Externí odkazy


Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“