Konojedovský zámeček v Benešově nad Ploučnicí

Konojedovský zámeček v Benešově nad Ploučnicí
Základní informace
StavitelSalhausenové
Poloha
AdresaZámecká 52, 407 22 Benešov nad Ploučnicí, Benešov nad Ploučnicí, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Konojedovský nebo Konojedský zámeček či Konojedovský dům v Benešově nad Ploučnicí je renesanční budova ve městě Benešov nad Ploučnicí v Ústeckém kraji. Zámeček z roku 1552 se nachází v Zámecké ulici dům čp. 52 mezi Horním zámkem (Starschedelovským domem) a farním kostelem Narození Panny Marie, respektive kaplí Panny Marie Bolestné, severně od hlavního benešovského náměstí Míru, v těsném sousedství Ballamského domu.

K zámečku náleží objekt kočárovny a pekárny a lávka.

Historie

Konojedovský zámeček, v popředí je někdejší kočárovna, v pozadí věž farního kostela Panny Marie

Dům byl postaven v roce 1552, kdy město vlastnil míšeňský rod pánů ze Salhausenu. Jedná se o patrovou budovu ve stylu saské renesance zdobenou dvěma raně barokními zdobnými štíty, které prozrazují časové zasazení k Hornímu zámku z doby po požáru v roce 1571. Interiér je řešen klenutými prostory např.: chodba se schodištěm, která je zaklenutá síťovou klenbou ukončenou zapuštěním do kamenné zdi bez konzol. Exteriér je však po řadě úprav celkově nevýrazný.

Architektonicky vcelku prostý zámeček nechal postavit Bedřich ze Salhausenu, stavbou byl pověřen architekt Valentin Hirsch z Annabergu v Sasku. Salhausenové byli staviteli také dalších zajímavých objektů ve městě, především celého areálu Benešovského zámku (Horní a Dolní část).

Název pochází od dalších majitelů, kterým byl některý z majitelů konojedského panství. Po roce 1705 byl v prostorách objektu špitál.[1] Od roku 1945 je objekt nevyužíván, pouze západní přístavba funguje jako garáž.

Reference

  1. ČÍŽEK, Jiří. Konojedovský dům - popis ostatním, historie. www.hrady.cz [online]. [cit. 2023-04-04]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Literatura

  • JANEBOVÁ, Markéta; MARTINKOVÁ, Michaela; MACHÁČEK, Jaroslav. Ivan Poldauf: Sebrané spisy. Svazek III (English papers). Křížkovského 8, 771 47 Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci Dostupné online. ISBN 978-80-244-5939-4, ISBN 978-80-244-5940-0. 

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Benešov nad Ploučnicí Konojedovský zámeček 3.jpg
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 4.0
Benešov nad Ploučnicí, Konojedovský zámeček
Benešov nad Ploučnicí Konojedovský zámeček 2.jpg
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 4.0
Benešov nad Ploučnicí, Konojedovský zámeček