Konrad von Würzburg

Konrad von Würzburg
Konrad von Würzburg, Codex Manesse (počátek 14. století)
Konrad von Würzburg, Codex Manesse (počátek 14. století)
Narozeníasi 1225
Würzburg
Úmrtí31. srpna 1287
Basilej
Místo pohřbeníBasilejská katedrála
Povoláníbásník, minnesängr
Národnostněmecká
Žánrlyrika, epika, didaktická literatura
Tématapoezie
Významná dílaDer Schwanritter,
Der Trojanerkrieg,
Das Herzmaere
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Konrad von Würzburg (asi 1225, Würzburg31. srpna 1287, Basilej) byl německý středověký básník a minnesängr měšťanského původu,[1] jeden z nejvýznamnějších autorů své doby.[2]

Život

O jeho životě se dochovalo jen málo informací. Narodil se s největší pravděpodobností ve Würzburgu, předpokládá se, že po nějakou dobu žil ve Štrasburku. Poslední roky svého života strávil v Basilej, kde je také v kapli svaté Magdalény v basilejské katedrále pochován.[2]

Psal ve střední horní němčině a jeho díla byla určena především hornorýnskému patriciátu. Vzorem mu byl Gottfried von Straßburg a Hartmann von Aue. Úpadku dvorské literatury se snažil čelit formální dokonalostí a elegancí. Jeho dílo obsahuje prakticky všechny žánry tehdejší poezie. Je řazen mezi dvanáct starých mistrů, kteří jsou považováni za vzor německé milostné lyriky. Datace jeho děl je buď neznámá nebo sporná.[1][3]

Dílo

Milostné a didaktické básně

  • Lieder (Písně), milostná lyrika
  • Sprüche (Průpovědi), krátké didaktické básně

Alegorické básně

  • Klage der Kunst (asi 12571258, Nářek umění), v díle autor vyjadřuje lítost nad úpadkem dvorské literatury a nad vzestupem obhroublosti.
  • Der Welt Lohn (asi 1260, Odplata světa), ponaučení o světském klamu, báseň o přeměně rytíře, toužícího po světském uznání, ve vojáka Ježíše Krista.

Hagiografické a náboženské básně

Eposy a rytířské romány

  • Das Turnier von Nantes (asi 1258, Turnaj v Nantes), epos popisuje turnaj, který se údajně koná v Nantes mezi německými rytíři.
  • Der Schwanritter (asi 1258, Rytíř s labutí). Epos je založen na chanson de geste Garin le Loherain a Chevalier au Cygne. Jméno Garin le Loherain je však změněno na Lohengrin a vyprávění je spojeno s příběhy týkajícími se svatého grálu.
  • Das Herzmaere (před 1260, Příběh o srdci), tragický příběh milostného trojúhelníku s motivem snědeného srdce milence, ve kterém je zdůrazňována opravdová láska proti konvenčnímu manželství.
  • Kaiser Otto und Heinrich von Kempten (asi 1261, Císař Otto a Heinrich von Kempten), rytířský román o rytíři Heinrichovi poslaném do vyhnanství císařem Otou Velikým.
  • Engelhard und Engletraut (asi 1273–1274, Engelhard a Engletraut), rytířský román o věrném přátelství inspirovaný chanson de geste Amis a Amil.
  • Partonopier und Meliur (asi 1277, Partonopier a Meliur), adaptace francouzského rytířského románu Partonopeus de Blois o dobrodružstvích rytíře Partonopiera byzantské císařovny Meliur.
  • Der Trojanerkrieg (Trojská válka), nedokončený rytířský román založený na díle Benoîta de Sainte-Maure, který spojuje pověst o Argonautech s Homérovým textem.

Odkazy

Reference

  1. a b KOLEKTIV AUTORŮ. Slovník spisovatelů německého jazyka a spisovatelů lužickosrbských. 1. vyd. Praha: Odeon, 1987. 844 s. cnb000033151. S. 420–421. 
  2. a b Ein grosser Basler Dichter: Konrad von Würzburg [online]. Universität Basel [cit. 2017-09-30]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-09-30. (německy) 
  3. KOLEKTIV AUTORŮ. Ottův slovník naučný, 14. díl. Praha: Argo a Paseka, 1998. 1066 s. ISBN 80-7203-117-1. S. 727–728. Fotoreprint původního vydání z roku 1899. 

Externí odkazy

  • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Konrad von Würzburg na Wikimedia Commons
  • Dílo Der Welt Lohn ve Wikizdrojích (německy)
  • Konrad von Würzburg - bibliotheca Augustana [online]. [cit. 2017-09-30]. Dostupné online. (německy) 
  • SCHNYDER, André. Konrad von Würzburg - Historisches Lexikon der Schweiz [online]. [cit. 2017-09-30]. Dostupné online. (německy) 
  • GUILLAUME, Astrid. Konrad von Würzburg - Arlima [online]. Arlima - Archives de littérature du Moyen Âge, 2016 [cit. 2017-09-30]. Dostupné online. (francouzsky) 

Média použitá na této stránce